Reklama

Kościół

Papieska audiencja dla prezydenta Niemiec

Ponad dwa tygodnie po audiencji dla ustępującej kanclerz Niemiec Angeli Merkel papież przyjął 25 października prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera. Po zakończeniu 50-minutowej audiencji prywatnej szef państwa powiedział dziennikarzom, że wśród poruszanych tematów rozmowy z Ojcem Świętym był m.in. kryzys wiarygodności Kościoła, zbliżający się szczyt klimatyczny w Glasgow oraz rosnące obszary głodu na świecie, jak choćby na Madagaskarze czy w Afganistanie.

[ TEMATY ]

uchodźcy

audiencja

Niemcy

Vatican News

Podobnie jak kanclerz Merkel, również i prezydent Steinmeier podkreślił znaczenie intensywnego zajęcia się przez Kościoły kwestią wykorzystywania seksualnego nieletnich. Było to przede wszystkim zasługą ofiar. Ale w obliczu wielkich wyzwań rząd i społeczeństwo są również zależne od silnych Kościołów jako partnerów. W tym względzie Steinmeier widzi również potencjał w procesach synodalnych, które Kościół katolicki w Niemczech rozpoczął przed dwoma laty jako Drogę Synodalną, a w październiku papież Franciszek zainicjował na poziomie światowym.

Te sprawy były też tematami późniejszego spotkania z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem oraz szefem dyplomacji watykańskiej abp. Paulem Gallagherem. Watykan ze szczególnym niepokojem obserwuje kryzys uchodźczy na wschodzie UE, szczegółowo pytał o to papież Franciszek, powiedział Steinmeier. Prezydent wyraził ubolewanie, że po raz kolejny widać negatywne skutki wieloletniego braku porozumienia w UE na temat tego, jak postępować wobec problemu migrantów i uchodźców.

Reklama

„Papież zapytał, jak to wpływa na liczbę przyjazdów do Niemiec. Powiedziałem mu, co wiemy o obecnej sytuacji. I obaj wyraziliśmy zgodę na to, że takie praktyki, jak te, które stosują władze Białorusi, że bez żadnej odpowiedzialności za ludzi, którzy w jakiś sposób są sprowadzani z Bliskiego Wschodu, przywożeni do Mińska samolotem, a następnie wysyłani w kierunku różnych granic - że w żaden sposób nie można akceptować tego nieodpowiedzialnego zachowania”, tłumaczył prezydent Niemiec.

Wyraził ubolewanie, że Europa nie znalazła w ostatnich latach sposobu na „więcej wspólnego mianownika" w polityce uchodźczej i azylowej, czego konsekwencją jest widoczne obecnie „nieskoordynowane zachowanie” Unii Europejskiej w tej kwestii. W ostatnią niedzielę papież Franciszek po raz kolejny opowiedział się za legalnym wjazdem uchodźców do UE.

Podziel się cytatem

Kolejnym tematem audiencji u papieża była pomoc humanitarna dla Afganistanu. Steinmeier przypomniał, że po przejęciu władzy przez talibów ludziom na miejscu grozi głód i dalsze trudności, zwłaszcza w obliczu nadchodzącej zimy, oraz brak żywności i schronienia. Mimo skomplikowanej sytuacji, nie należy teraz pozostawiać ludzi w Afganistanie samym sobie. „Politykom na całym świecie nie jest łatwo myśleć o pomocy humanitarnej i jednocześnie odmawiać formalnego uznania rządów talibów. Ale nie da się uniknąć potrzeby pomocy humanitarnej. Szukamy również w Niemczech sposobów i środków, aby zapewnić tę pomoc humanitarną w Afganistanie w najbliższych tygodniach i miesiącach”, mówił niemiecki polityk dodając, że w tę pomoc włączają się niemieckie organizacje pomocowe oraz Zakon Maltański.

Reklama

Steinmeier dodał, że tematem rozmowy z papieżem był także światowy szczyt klimatyczny w Szkocji w listopadzie. „Niezależnie od tego, czy papież pojedzie do Glasgow, czy nie, apele Franciszka, przekazywane przez Watykan, również solidarnie z innymi religiami, zmierzają we właściwym kierunku”, powiedział prezydent Niemiec. Jego zdaniem, w ten sposób Franciszek wyraża nadzieję, że odpowiedzialni politycy rzeczywiście spełnią oczekiwania opinii publicznej, aktywistów klimatycznych, a zwłaszcza tych, którzy najbardziej cierpią z powodu zmian klimatycznych.

Po audiencji u papieża Steinmeier spotkał się z kierownictwem Suwerennego Zakonu Maltańskiego. Rozmawiano m.in. na temat migracji, Bliskiego Wschodu oraz ochrona przed katastrofami w Niemczech, poinformował wielki kanclerz Zakonu Albrecht von Boeselager.

Było to drugie spotkanie papieża Franciszka z prezydentem Steinmeierem. Po raz pierwszy złożył on wizytę w Watykanie w październiku 2017 roku. Podobnie jak obecnie, protestantowi Steinmeierowi towarzyszyła jego żona, katoliczka Elke Büdenbender.

Były kandydat SPD na kanclerza i minister spraw zagranicznych Wielkiej Koalicji jest prezydentem Niemiec od lutego 2017. Pierwsza kadencja jego prezydentury kończy się w marcu 2022 roku, a w maju tego roku zapowiedział on, że zamierza ubiegać się o reelekcję.

2021-10-25 18:23

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: episkopat dystansuje się od akcji błogosławienia par homoseksualnych

[ TEMATY ]

episkopat

Niemcy

CC0 Creative Commons/pixabay

Niemiecka Konferencja Biskupów zdystansowała się od inicjatywy, by 10 maja w kościołach na terenie całego kraju błogosławić pary zakochanych, w tym homoseksualistów.

W oficjalnym oświadczeniu przewodniczący niemieckiego episkopatu bp Georg Bätzing, odnosząc się do tej inicjatywy, nazwanej „Liebe gewinnt” (Miłość zwycięża), zaznaczył, że „nie uważa akcji publicznych, takich jak te zaplanowane na 10 maja, za użyteczny znak lub drogę naprzód”. Msze święte z błogosławieństwem mają swoją godność teologiczną i znaczenie duszpasterskie. Nie są one odpowiednie jako instrumenty demonstracji polityczno-kościelnych lub akcji protestacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Adwent czy Ogrójec?

2021-12-03 08:18

[ TEMATY ]

duchowość

o. Leon Knabit

Karol Porwich

Skąd taki tytuł? Zaraz wyjaśnię. Ale najpierw parę wspomnień z przeszłości…

Adwent to były przede wszystkim Roraty. Msza odprawiana świtem adwentowym już w dawnej Polsce przy udziale licznych wiernych, w tym także króla i jego dworu. Słowa łacińskiej antyfony na wejście: Rorate coeli posłużyły do nazwania całej mszy. Roraty lub też msza roratnia, odprawiana była zawsze w białym kolorze, śpiewana, a czytania były zawsze takie same: o królu Achazie, który nie chciał kusić Pana Boga i doczekał się tego, Bóg sam dał znak – oto Panna pocznie i porodzi Syna. A Ewangelia mówiła o Zwiastowaniu. Chociaż wszystko było po łacinie, łatwo było przez powtarzanie nauczyć się tekstu mszy na pamięć.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł mistrz Robert Pożarski, „najpiękniejszy głos w polskim Kościele”

2021-12-03 10:04

[ TEMATY ]

muzyka

śmierć

śpiew

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny

29 listopada 2021 w wieku 56 lat zmarł Robert Pożarski, w środowisku znawców i praktyków muzyki liturgicznej niekwestionowany mistrz. Pogrzeb odbędzie się dziś, 3 grudnia, na warszawskich Bielanach, pochówek w Teresinie. Publikujemy wspomnienia o Robercik Pożarskim oraz informacje biograficzne.

Ks. prałat Jan Sikorski był proboszczem Roberta Pożarskiego. „Był moim młodym parafianinem, brał udział w scholi parafialnej, przy ołtarzu służył jako lektor. Podziwiałem bardzo jego ogromne zaangażowanie, postawę godną i odpowiedzialną. I oczywiście jego piękny głos, którym służył w kościele podczas liturgii. Lata później znowu się zetknęliśmy, przy okazji celebrowany Mszy tradycyjnych, „trydenckich”, gdzie słyszałem jego przepiękne wykonanie chorału. Był bardzo oddany sprawie muzyki kościelnej. Miałem nawet wrażenie, że jego osobiste sprawy jakby nie istniały, był cały oddany chorałowy, który też bardzo kocham, ale do miłości, jaką tę muzykę liturgiczną darzył Robert Pożarski, daleko mi jeszcze. Bardzo mi imponował tym, że bez reszty oddawał się tej służbie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję