Reklama

Niedziela Łódzka

Wiączyń Dolny: Pod patronatem świętego Franciszka

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Szkoły

Publiczna Szkoła Podstawowa w Wiączyniu Dolnym przygotowuje się do nadania imienia. Na patrona wybrano założyciela Zakonu Braci Mniejszych, dlatego 14 października 2021 roku nie tylko obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej i uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych, lecz także uczestniczyliśmy w wielu wydarzeniach, które miały przybliżyć postać świętego dzieciom i młodzieży.

Włoski zakonnik i kaznodzieja, założyciel zakonów: franciszkanów, klarysek oraz tercjarzy, urodził się ok. 1181 r. w Asyżu, zmarł tamże 3 października 1226. Podczas chrztu dano mu imię Jan Chrzciciel, jednak ojciec, kupiec Bernardone zwykł mówić nań Francesco, czyli Francuz, Francuzik, a to przezwisko zmieniło się w słynne na całym świecie imię – Franciszek. Rodzice bardzo kochali Franciszka, a ponieważ pochodził z bogatej rodziny – był rozpieszczany i niczego mu nie brakowało. Jednak rzeczy materialne nie dawały mu szczęścia. Postanowił poświęcić swoje życie Jezusowi. Opuścił rodzinny dom i zamieszkał w lesie. Tam znajdował pokarm i przyjaźnił się ze zwierzętami. Kochał wszystkie stworzenia, gdyż uważał je za swych braci i siostry stworzonych – jak on – przez Boga. Potrafił rozmawiać ze zwierzętami i obłaskawiać najgroźniejsze z nich. Do legendy przeszła jego rozmowa z wilkiem w Gubio, dokąd trafił podczas podróży ze swymi towarzyszami. Mieszkańcy Gubio zostali sterroryzowani przez to niebezpieczne i dzikie stworzenie. Franciszek odnalazł i oswoił wilka, który odtąd stał się przyjacielem mieszkańców wioski. Ten skromny i dobry święty został także obdarowany stygmatami Jezusa (czyli ranami od krzyża podobnymi do tych, jakie miał Jezus), co świadczyło o jego ogromnej więzi z Bogiem i miłości do Niego. Już podczas swojego życia zgromadził rzesze wyznawców i naśladowców, którzy kontynuują jego dzieło do dziś. W 1979 roku papież Jan Paweł II ogłosił świętego Franciszka patronem ekologii i ekologów, zaś kardynał Jorge Mario Bergoglio jako pierwszy w historii przyjął imię Franciszek po wyborze na papieża.

Reklama

W naszej szkole każda klasa realizowała zadania związane z wiedzą o Świętym Franciszku i jego dziele. Przygotowaliśmy plakaty przedstawiające jego niezwykłe życie oraz sanktuaria franciszkańskie w Polsce. Pamiętając o tym, że Święty Franciszek jest patronem zwierząt, możemy obejrzeć również zdjęcia naszych pupili ozdabiające szkolne korytarze. Młodzież rysowała portrety świętego. Przeprowadzono konkurs, podczas którego zespoły uczniów zmierzyły się z niełatwymi pytaniami na temat życia „Biedaczyny z Asyżu” oraz związanych z nim legend. Dużym powodzeniem cieszyła się zabawa w odczytywanie wiadomości dzięki kodom QR.

Jednak najwięcej emocji wzbudziła inscenizacja o Świętym Franciszku przygotowana przez klasy młodsze. Na szkolnej scenie pojawiły się postacie różnych zwierząt, przedstawiając widzom dzieje Świętego. Nie zabrakło rzeszy ptaków, do których przemawiał: „Ptaszki, braciszki moje, bądźcie bardzo wdzięczne Bogu, Stwórcy swemu”. Najmłodsi na pewno zapamiętali groźnego wilka uspokojonego słowami: „Pójdź tu, bracie wilku. Rozkazuję ci, w imię Chrystusa, nie czynić nic złego ni mnie, ni nikomu”. Żywa reakcja widzów świadczy o sukcesie młodych aktorów wcielających się w postacie zwierząt, Świętego Franciszka oraz jego pierwszych wyznawców. Do wrażeń artystycznych przyczyniły się także stroje, o które zadbali rodzice. Nasza szkoła zawsze może liczyć na ich wsparcie. Dziękujemy także za zaangażowanie nauczycieli w organizację tego niezwykłego święta. Filmiki dokumentujące naszą uroczystość można obejrzeć na fanpage’u naszej szkoły na Facebooku.

Naukę głoszoną przez asyskiego świętego przybliżył także Ojciec Juwenalis podczas celebracji mszy świętej. Wszystkie nasze działania przygotowują społeczność szkolną do świadomego przyjęcia Świętego Franciszka na patrona naszej placówki.

2021-10-27 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Kapłaństwo nie jest za zasługi

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Sześciu kleryków Wyższego Seminarium Duchownego przyjęło szatę duchowną podczas uroczystej mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Chcą służyć przy ołtarzu

2021-12-01 16:37

[ TEMATY ]

ministranci

kolegiata w Wałbrzychu

Liturgiczna Służba Ołtarza

Wałbrzych Kolegiata

Nowi kandydaci na ministrantów w wałbrzyskiej Kolegiacie

Nowi kandydaci na ministrantów w wałbrzyskiej Kolegiacie

W wielu parafiach w ostatnich dniach do grona służby liturgicznej zostali włączeni nowi kandydaci, ministranci, a nawet lektorzy.

Przede wszystkim w niedzielę Chrystusa Króla, m.in. w parafiach Św. Mikołaja, Św. Piotra i Pawła w Świebodzicach, Św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu, św. Jadwigi w Przedborowej, Bożego Ciała w Bielawie czy Matki Bożej Różańcowej w Dzierżoniowie, kapłani pobłogosławili chłopców do dalszej posługi przy ołtarzu.

CZYTAJ DALEJ

Sejmowa komisja uczciła pamięć strażaków, którzy zginęli w wypadku

2021-12-02 10:52

[ TEMATY ]

straż

BOŻENA SZTAJNER

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych w czwartek kontynuowała prace nad projektem ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Wcześniej uczciła minutą ciszy pamięć dwojga strażaków ochotników, którzy zginęli w wypadku, gdy jechali do pożaru.

Do wypadku doszło w czwartek wcześnie rano w Czernikowie k. Torunia. Strażacy z OSP Czernikowo jechali w trybie alarmowym do pożaru sadzy w kominie w miejscowości Liciszewy. Ich samochód gaśniczy zderzył się z tirem. Na miejscu zginęli kierowca samochodu gaśniczego i siedząca obok niego młoda koleżanka. Siedzący z tyłu strażacy ochotnicy zostali ranni; przewieziono ich do szpitali w Toruniu i Lipnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję