Reklama

Niedziela Łódzka

Wiączyń Dolny: Pod patronatem świętego Franciszka

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Szkoły

Publiczna Szkoła Podstawowa w Wiączyniu Dolnym przygotowuje się do nadania imienia. Na patrona wybrano założyciela Zakonu Braci Mniejszych, dlatego 14 października 2021 roku nie tylko obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej i uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych, lecz także uczestniczyliśmy w wielu wydarzeniach, które miały przybliżyć postać świętego dzieciom i młodzieży.

Włoski zakonnik i kaznodzieja, założyciel zakonów: franciszkanów, klarysek oraz tercjarzy, urodził się ok. 1181 r. w Asyżu, zmarł tamże 3 października 1226. Podczas chrztu dano mu imię Jan Chrzciciel, jednak ojciec, kupiec Bernardone zwykł mówić nań Francesco, czyli Francuz, Francuzik, a to przezwisko zmieniło się w słynne na całym świecie imię – Franciszek. Rodzice bardzo kochali Franciszka, a ponieważ pochodził z bogatej rodziny – był rozpieszczany i niczego mu nie brakowało. Jednak rzeczy materialne nie dawały mu szczęścia. Postanowił poświęcić swoje życie Jezusowi. Opuścił rodzinny dom i zamieszkał w lesie. Tam znajdował pokarm i przyjaźnił się ze zwierzętami. Kochał wszystkie stworzenia, gdyż uważał je za swych braci i siostry stworzonych – jak on – przez Boga. Potrafił rozmawiać ze zwierzętami i obłaskawiać najgroźniejsze z nich. Do legendy przeszła jego rozmowa z wilkiem w Gubio, dokąd trafił podczas podróży ze swymi towarzyszami. Mieszkańcy Gubio zostali sterroryzowani przez to niebezpieczne i dzikie stworzenie. Franciszek odnalazł i oswoił wilka, który odtąd stał się przyjacielem mieszkańców wioski. Ten skromny i dobry święty został także obdarowany stygmatami Jezusa (czyli ranami od krzyża podobnymi do tych, jakie miał Jezus), co świadczyło o jego ogromnej więzi z Bogiem i miłości do Niego. Już podczas swojego życia zgromadził rzesze wyznawców i naśladowców, którzy kontynuują jego dzieło do dziś. W 1979 roku papież Jan Paweł II ogłosił świętego Franciszka patronem ekologii i ekologów, zaś kardynał Jorge Mario Bergoglio jako pierwszy w historii przyjął imię Franciszek po wyborze na papieża.

Reklama

W naszej szkole każda klasa realizowała zadania związane z wiedzą o Świętym Franciszku i jego dziele. Przygotowaliśmy plakaty przedstawiające jego niezwykłe życie oraz sanktuaria franciszkańskie w Polsce. Pamiętając o tym, że Święty Franciszek jest patronem zwierząt, możemy obejrzeć również zdjęcia naszych pupili ozdabiające szkolne korytarze. Młodzież rysowała portrety świętego. Przeprowadzono konkurs, podczas którego zespoły uczniów zmierzyły się z niełatwymi pytaniami na temat życia „Biedaczyny z Asyżu” oraz związanych z nim legend. Dużym powodzeniem cieszyła się zabawa w odczytywanie wiadomości dzięki kodom QR.

Jednak najwięcej emocji wzbudziła inscenizacja o Świętym Franciszku przygotowana przez klasy młodsze. Na szkolnej scenie pojawiły się postacie różnych zwierząt, przedstawiając widzom dzieje Świętego. Nie zabrakło rzeszy ptaków, do których przemawiał: „Ptaszki, braciszki moje, bądźcie bardzo wdzięczne Bogu, Stwórcy swemu”. Najmłodsi na pewno zapamiętali groźnego wilka uspokojonego słowami: „Pójdź tu, bracie wilku. Rozkazuję ci, w imię Chrystusa, nie czynić nic złego ni mnie, ni nikomu”. Żywa reakcja widzów świadczy o sukcesie młodych aktorów wcielających się w postacie zwierząt, Świętego Franciszka oraz jego pierwszych wyznawców. Do wrażeń artystycznych przyczyniły się także stroje, o które zadbali rodzice. Nasza szkoła zawsze może liczyć na ich wsparcie. Dziękujemy także za zaangażowanie nauczycieli w organizację tego niezwykłego święta. Filmiki dokumentujące naszą uroczystość można obejrzeć na fanpage’u naszej szkoły na Facebooku.

Naukę głoszoną przez asyskiego świętego przybliżył także Ojciec Juwenalis podczas celebracji mszy świętej. Wszystkie nasze działania przygotowują społeczność szkolną do świadomego przyjęcia Świętego Franciszka na patrona naszej placówki.

2021-10-27 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bełchatów: dla Boga warto poświęcić wszystko

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Damian Agatowski

Podczas Mszy Świętej w intencji Górników i ich rodzin, której przewodniczył metropolita łódzki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, miało miejsce uroczyste wprowadzenie relikwii I stopnia – ex ossibus – Świętego Andrzeja Boboli do Świątyni Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia w Bełchatowie. Relikwie Świętego Parafia otrzymała od kustosza Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie - Ojca Waldemara Borzyszkowskiego. U progu Adwentu przyszedł do naszej Świątyni, miasta i regionu Męczennik w znaku swojej relikwii. Przyszedł w czasie oczekiwania na Jezusa, Światłość prawdziwą.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież spotkał się z grupą dzieci chorych na raka z Kliniki Onkologicznej we Wrocławiu

2023-05-29 10:59

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Papież Franciszek spotkał się w poniedziałek z grupą dzieci chorych na raka z Kliniki Onkologicznej we Wrocławiu. Mówił im : "Bóg was kocha, drogie dzieci. Jesteście kochani przez Boga. Jezus potrzebuje także waszego świadectwa".

Franciszek podkreślił: "Umiłowani, jestem tutaj z wami, aby was zachęcić i zaprosić, byście byli Apostołami Bożej miłości. Wasza droga przez życie jest nieco trudna, drogie dzieci, ponieważ musicie się leczyć, pokonywać chorobę lub żyć z chorobą: to nie jest łatwe".

CZYTAJ DALEJ

Katolicy, którzy odłączą się od Kościoła pójdą do piekła?

2023-05-29 21:17

[ TEMATY ]

duchowość

piekło

Adobe Stock

Niektórzy tak, a niektórzy nie. Nie wiemy, ilu z nich będzie zbawionych, a ilu nie, wiemy natomiast, iż odejście od Kościoła jest zawsze pomyłką.

Na początek wyjaśnijmy sobie, co sprawia, że jesteśmy członkami Kościoła. Papież Pius XII opisał to dokładnie w encyklice Mystici Corporis Christi (1943), pisząc, iż członkami Kościoła są ci, „którzy sakrament odrodzenia na chrzcie św. przyjęli i wyznają prawdziwą wiarę, a nie pozbawili się sami w niegodny sposób łączności z Kościołem, ani też władza prawowita nie wyłączyła ich z grona wiernych za bardzo ciężkie przewinienia”. Zatem mamy trzy czynniki identyfikujące prawdziwego katolika: po pierwsze ważny sakrament chrztu św., po drugie wyznanie wiary katolickiej oraz po trzecie jedność ze świętym Kościołem. Poprzez zaistnienie tych trzech znaków „potrójnie podlegamy” władzy Kościoła: pod względem sakramentu (chrzest), pod względem nauczania (wyznanie wiary) oraz pod względem władzy pasterskiej (posłuszeństwo wobec autorytetu Kościoła). W momencie, w którym zostajesz ochrzczony, na twojej duszy zostaje odciśnięty niezatarty ślad duchowy. Już nigdy nie będziesz potrzebował powtórnego chrztu, ponieważ nie da się anulować tego sakramentu. Nawet najgorszy grzech, łącznie z herezją i apostazją, nie jest w stanie zlikwidować ważnego chrztu. Osoba ochrzczona zawsze będzie ochrzczona (podobnie jak osoba bierzmowana zawsze będzie bierzmowana, jak i osoba, która przyjęła sakrament święceń, zawsze będzie wyświęcona – bierzmowanie i sakrament święceń także pozostawiają niezatarte ślady w duszy). Jezus nauczał, że chrzest jest koniecznie potrzebny dla osiągnięcia Królestwa Bożego (J 3,5). W przypadku udzielania tego sakramentu dorosłej osobie chrzest musi zostać poprzedzony wyznaniem wiary. Oczywiście, ci, którzy przyjmują chrzest jako małe dzieci, są z tego zwolnieni, ponieważ są jeszcze niezdolni do świadomego wyznania wiary. W każdym razie mogą być ochrzczeni, a ich rodzice chrzestni dokonują aktu wyznania wiary w ich imieniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję