Reklama

Kościół

„Głos z Jasnej Góry” kard. Stefana Wyszyńskiego

Książka „Głos z Jasnej Góry” zostanie zaprezentowana w najbliższą środę, 27.10 o godz. 19.30 w Sali Papieskiej. Wezmą w niej udział przedstawicielki Instytutu Prymasowskiego, które redakcyjnie opracowywały antologię i przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

książka

Karol Porwich/Niedziela

Publikacja - to wotum Paulinów i Instytutu Prymasa Wyszyńskiego na beatyfikację. Zawiera zbiór przemówień bł. kard. Stefana Wyszyńskiego wygłoszonych w sanktuarium i choć to trzecie wydanie tej pozycji, to po raz pierwszy bez ingerencji komunistycznej cenzury.

Antologia zawiera jasnogórskie nauczanie z lat 1956 - 1980. - Głównym zamysłem inicjatorów wydania książki, było przypomnienie duszpasterskiego nauczania kard. Wyszyńskiego - kazań, konferencji i przemówień - jakie wygłosił w jasnogórskim sanktuarium, zebranie ich w jednym miejscu, a to, że teraz ukazują się one bez „eliminacji niepożądanych treści” jest okazją do zobaczenia rzeczywistej ich wymowy - zauważyła Beata Mackiewicz, redaktor tekstów. Jak dodała, choć z pozoru pewne tematy nauczania ks. Prymasa się powtarzają, np. Śluby Narodu, to jednak były one nieustannie rozwijane i widać ich wielką aktualność.

Reklama

Na Jasną Górę bł. Prymas zapraszał wszystkich Polaków, ludzi różnych stanów i zawodów, aby w niełatwych czasach zniewolenia komunistycznego przekazywać ewangeliczne przesłanie nadziei i szerzyć miłość do Bogarodzicy.

Jako arcybiskup gnieźnieński i warszawski, prymas Polski, właśnie na Jasnej Górze organizował spotkania Konferencji Episkopatu Polski, rekolekcje dla kapłanów oraz wyższych przełożonych zakonów męskich i żeńskich, głosił kazania skierowane do prawników, nauczycieli, lekarzy, kobiet, akademików.

- Prymas Tysiąclecia chciał, aby Polska po wojnie odbudowana była nie tylko z ruin materialnych. Zależało mu, aby na silnej wierze chrześcijańskiej ukształtowane zostało również nasze życie społeczne, gospodarcze i narodowe. Nie było to łatwe wobec szerzącej się ateizacji i laicyzacji społeczeństwa. Władze komunistyczne wykorzystywały każdą okazję, by coraz bardziej ograniczać prawa Kościoła, ingerowały w różny sposób w życie codzienne Polaków, niszcząc polską kulturę rodzimą i tradycję narodową - czytamy w posłowiu do książki.

Reklama

- Paulini rozumieli Prymasa Wyszyńskiego. Otworzyli szeroko bramy sanktuarium na Jasnej Górze, aby coraz liczniejsze rzesze pielgrzymów mogły tu przybywać. W pamięci wiernych pozostała osoba ojca generała Alojzego Wrzalika, który ofiarował życie za uwięzionego Prymasa - podkreśla redaktor Mackiewicz.

Organizatorem spotkania jest Jasnogórski Instytut Maryjny przy współudziale oddziału w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z patronatem Radia Jasna Góra.

2021-10-26 20:33

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezwykłe spotkanie

Niedziela toruńska 1/2021, str. III

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

książka

Monika Dejneko-Białkowska

Bez lektury tego tomu nie sposób zrozumieć prymasa – mówi dr hab. Michał Białkowski

Bez lektury tego tomu nie sposób zrozumieć prymasa – mówi dr hab. Michał Białkowski

Zapiski więzienne to dla wielu osób pierwszy krok w zaprzyjaźnieniu się z kard. Stefanem Wyszyńskim. Jak wyglądało jego życie po powrocie z internowania? Wiele o tym mówi czwarty tom Pro memoria – osobistych dzienników Prymasa.

Mamy do czynienia z człowiekiem świętym! – mówi dr. hab. Paweł Skibiński z Uniwersytetu Warszawskiego.

CZYTAJ DALEJ

Unia Europejska radzi, by "Boże Narodzenie" zastąpić słowem "święta"

2021-11-30 14:08

[ TEMATY ]

Unia Europejska

pixabay.com

Nie tak walczy się z dyskryminacją – oświadczył kard. Pietro Parolin w reakcji na treści zawarte w nowych wytycznych komunikacji wewnętrznej UE, które zalecają m.in. nieużywanie słów związanych z konkretną religią. – Kto walczy z rzeczywistością, naraża się na poważne niebezpieczeństwo – wskazał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Dokument Komisji Europejskiej wskazuje, że „każda osoba ma być równo traktowana”, niezależnie od „płci, pochodzenia etnicznego, rasy, niepełnosprawności i orientacji seksualnej”. Dlatego na przykład powinno zniknąć rozróżnienie na pannę (po angielsku: „Miss”) i panią („Mrs”), zastąpione przez jeden skrót „Ms”. Zamiast „panie i panowie” („ladies and gentlemen”) należy mówić „drodzy koledzy” („dear colleagues”). Do osób transseksualnych trzeba zwracać się tak, jak sobie tego życzą. Trzeba też unikać słowa „starzy” („the elderly”) i używać wyrażenia „ludzie starsi” („older people”). O niepełnosprawnych zaś trzeba mówić jako „osobach z niepełnosprawnością”.

CZYTAJ DALEJ

Relikwie św. Andrzeja Boboli zostały przekazane do Sejmu i Senatu

2021-12-02 10:55

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

o. Bernard Gonska SJ

Relikwie patrona Polski św. Andrzeja Boboli zostały przekazane do mieszczącej się w gmachu Sejmu kaplicy pw. Bogurodzicy Maryi Matki Kościoła, a następnie złożone w specjalnym relikwiarzu – poinformował Sejm w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej.

Relikwie na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz kapelana kaplicy sejmowej ks. Piotra Burgońskiego przekazali kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie o. Waldemar Borzyszkowski oraz proboszcz sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie ks. Józef Niżnik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję