Reklama

Franciszek

Franciszek: Duch Święty kieruje życiem chrześcijan

„Życie wspólnoty odradza się w Duchu Świętym i zawsze dzięki Niemu posilamy nasze życie chrześcijańskie i prowadzimy nasze zmagania duchowe” – stwierdził papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej, Ojciec Święty kontynuował cykl katechez na temat Listu do Galatów.

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican News

Na wstępie Franciszek przypomniał, że przepowiadanie Apostoła Narodów koncentruje się w pełni na Jezusie i Jego tajemnicy paschalnej, krytykując skłonność Galatów do opierania swej religijności na przestrzeganiu nakazów i tradycji. Przypomina im o centrum zbawienia i wiary, którym jest śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa. „Także dzisiaj wielu poszukuje bardziej pewności religijnej, niż żywego i prawdziwego Boga, skupiając się na obrzędach i nakazach, a nie na przyjęciu całym swoim jestestwem Boga miłości” – zauważył papież. Dlatego Paweł prosi Galatów, aby powrócili do Boga, który daje nam życie w Chrystusie ukrzyżowanym.

„Jeśli zagubiliśmy wątek naszego życia duchowego, jeśli dręczą nas tysiące problemów i myśli, przyswójmy sobie radę Pawła: stańmy przed Chrystusem ukrzyżowanym, zaczynajmy na nowo od Niego. Weźmy w nasze ręce krzyż, przyciśnijmy go do naszych serc. Albo zatrzymajmy się na adoracji przed Eucharystią, w której Jezus jest Chlebem łamanym dla nas, Ukrzyżowanym Zmartwychwstałym, mocą Bożą, która wlewa swą miłość w nasze serca” – zachęcił Ojciec Święty.

Reklama

Franciszek wskazał, że wówczas otrzymujemy dar Ducha Świętego, który jest zasadą życia duchowego. „To On przemienia serca: nie nasze uczynki, lecz działanie Ducha Świętego w nas! To On prowadzi Kościół, a my jesteśmy wezwani do posłuszeństwa Jego działaniu, które rozprzestrzenia się tam gdzie chce, i tak jak chce” – podkreślił papież. Wskazał, że to On nas przekonuje, iż Ewangelia Jezusa jest adresowana do wszystkich, a nie do nielicznych uprzywilejowanych. „W ten sposób życie wspólnoty odradza się w Duchu Świętym i zawsze dzięki Niemu posilamy nasze życie chrześcijańskie i prowadzimy nasze zmagania duchowe” – wskazał Ojciec Święty.

Następnie Franciszek wskazał, że ta walka duchowa to zmagania z uczynkami ciała, które odnoszą się do egoistycznego korzystania z seksualności, do magicznych praktyk, które są bałwochwalstwem, oraz do tego, co podważa relacje międzyludzkie, jak „niezgoda, zazdrość, rozłamy, podziały, tworzenie frakcji, zawiść...” (por. Ga 5, 19-21).

Podziel się cytatem

Owocem Ducha natomiast jest „miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie” (Ga 5,22). Chrześcijanie, którzy przez chrzest „przyoblekli się w Chrystusa” (Ga 3, 27), są powołani, aby żyć w ten sposób – podkreślił papież.

Reklama

Ojciec Święty zachęcił do przeczytania listy uczynków wymienionych przez Apostoła Narodów i przyjrzenia się własnemu postępowaniu, aby zobaczyć, czy się z nią zgadza, czy nasze życie jest rzeczywiście zgodne z Duchem Świętym, czy przynosi te owoce.

„To nauczanie Apostoła stanowi również wielkie wyzwanie dla naszych wspólnot. Niekiedy ci, którzy przychodzą do Kościoła, mają wrażenie, że stoją przed mnóstwem nakazów i przykazań – nie to nie jest Kościół, to może być jakiekolwiek stowarzyszenie. W rzeczywistości jednak nie da się pojąć piękna wiary w Jezusa Chrystusa na podstawie zbyt wielu przykazań i wizji moralnej, która, rozwijając się w wielu nurtach, może sprawić, że zapomnimy o pierwotnej owocności miłości, karmionej modlitwą dającą pokój oraz radosnym świadectwem. Podobnie życie Ducha Świętego wyrażające się w sakramentach nie może być przytłumione przez biurokrację, która uniemożliwia dostęp do łaski Ducha Świętego, sprawcy nawrócenia serca. Ileż to razy my sami, kapłani czy biskupi, czynimy wiele biurokracji, by udzielić sakramentu, aby przyjąć ludzi, do tego stopnia, że ludzie mówią: to mi się nie podoba, odchodzą i wiele razy nie widzą w nas siły Ducha, który odnawia, który czyni nas nowymi dla wszystkich. Mamy zatem wielką odpowiedzialność, aby głosić Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, będąc ożywiani tchnieniem Ducha miłości. Bowiem tylko ta Miłość ma moc pociągnąć i przemienić serce człowieka.” – powiedział Franciszek podsumowując swoją katechezę.

2021-10-27 09:47

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Bignami: papież wezwał młodych do bycia ziarnem nadziei w świecie pracy

[ TEMATY ]

praca

młodzież

papież Franciszek

bezrobocie

Grzegorz Gałązka

„Młodzi tworzący Projekt Policoro otrzymali od Papieża przesłanie nadziei, niemalże «inwestyturę», wezwanie do bycia zwiastunami lepszej przyszłości” – tak podsumował spotkanie z Franciszkiem grupy stu przedstawicieli środowiska z okazji 25-lecia działalności ks. Bruno Bignami. Pełni on funkcję dyrektora Krajowego biura ds. problemów społecznych i pracy Konferencji Episkopatu Włoch.

Podczas przedwczorajszej audiencji dla tego stowarzyszenia Papież wystosował mocny apel o podjęcie walki z bezrobociem tym kraju. Projekt Policoro powstał po kongresie kościelnym w Palermo w 1995 roku jako owoc intuicji ks. Maria Opertiego z Turynu, który potrafił zgromadzić wokół tej inicjatywy najlepsze energie Kościoła w południowych Włoszech. W ciągu minionych lat projekt rozrósł się, docierając do około 130 diecezji, z prawie 180 animatorami wspólnotowymi i wsparciem wielu stowarzyszeń.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski apeluje w Adwencie o modlitwę za rodziny, Kościół i Polskę

2021-11-26 18:52

[ TEMATY ]

rodzina

modlitwa

adwent

abp Marek Jędraszewski

pixabay

„W tym adwentowym czasie módlmy się gorliwie, zwłaszcza na różańcu, abyśmy umieli czuwać nad tym dobrem, jakim jest każda polska rodzina, jakim jest Kościół i jakim jest cała Polska” – napisał abp Marek Jędraszewski do wiernych archidiecezji krakowskiej w liście pasterskim na tegoroczny Adwent zatytułowanym „Adwent Maryi – i nasz”.

Metropolita krakowski stawia wiernym za wzór Najświętszą Maryję Pannę, która staje się przykładem czuwania i modlitwy w najważniejszych przestrzeniach ludzkiego życia.

CZYTAJ DALEJ

#Adwentowy Gambit - odc. 1 - Ciemność

2021-11-28 05:00

s. Agnieszka Bednarczyk FMA

Zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka "Adwentowego Gambitu". Począwszy od 28 listopada, kiedy to przypada I Niedziela Adwentu, aż do 24 grudnia na  godz. 6:00 na kanale YouTube „Niedziela Wrocławska” każdego dnia dodawany będzie jeden odcinek.

Adwentowy Gambit - odcinek 1 - Ciemność

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję