Reklama

Franciszek

Papież do Polaków: polecam waszej modlitwie każde poczęte dziecko

"Polecam waszej modlitwie każde poczęte dziecko, którego życie dane przez Boga jest święte i nienaruszalne" - powiedział papież Franciszek do Polaków podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie. Na prośbę polskiej fundacji "Życiu tak" poświęcił dzwony "Głos nienarodzonych".

Zwracając się do Polaków obecnych na audiencji w watykańskiej Auli Pawła VI, papież ogłosił: "Na prośbę polskiej fundacji +Życiu tak+ poświęciłem dzisiaj dzwony, noszące tytuł: +Głos nienarodzonych+, które zostaną przekazane do Ekwadoru i na Ukrainę".

"Niech będą dla tych narodów i dla wszystkich znakiem mobilizacji do obrony ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Niech ich brzmienie głosi światu Ewangelię życia, budzi sumienia i pamięć o nienarodzonych. Polecam waszej modlitwie każde poczęte dziecko, którego życie dane przez Boga jest święte i nienaruszalne" - dodał Franciszek.

W kolejnej katechezie na temat Listu świętego Pawła do Galatów papież zaznaczył, że przypomina się w nim wspólnocie pierwszych chrześcijan, by nie opierali swojej religijności tylko na obrzędach i przestrzeganiu nakazów tradycji.

Podziel się cytatem

Reklama

Święty Paweł, dodał Franciszek, wskazuje, że w centrum tajemnicy zbawienia i wiary jest krzyż Chrystusa, jego śmierć i zmartwychwstanie.

Papież podkreślił, że według Apostoła dążenia ducha i ciała są sobie przeciwstawne. Uczynki ciała - wyjaśnił - "odnoszą się do egoistycznego wykorzystania seksualności, praktyk magicznych, które są bałwochwalstwem i do tego, co zagraża relacjom międzyludzkim". W tym kontekście wymienił „niezgodę, spory, podziały, zazdrość, rozłamy, nienawiść”.

Franciszek mówił, że można odnieść wrażenie, że Kościół to "masa przykazań i zakazów". "Ale to nie jest Kościół, takie może być jakiekolwiek stowarzyszenie" - dodał. Ostrzegł też: "Życie Ducha Świętego, które wyraża się w sakramentach, nie może być zduszone przez biurokrację".

Reklama

Jak zauważył papież, nie można zrozumieć piękna wiary w Jezusa Chrystusa, wychodząc od wielu przykazań i wizji moralnej, bo wtedy można zapomnieć o tym, jak owocna jest "miłość, karmiona przez modlitwę, dającą pokój i radosne świadectwo".

"Tylko ta miłość ma moc, by pociągnąć nas i przemienić serce człowieka" - stwierdził Franciszek.

W słowie do angielskojęzycznej grupy pielgrzymów pozdrowił młodzież z różnych krajów, zaangażowaną w inicjatywy przed rozpoczynającą się w niedzielę konferencją klimatyczną COP26 w Glasgow w Szkocji.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mal/

2021-10-27 10:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: potrzebny jest szeroki sojusz edukacyjny

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek opublikował wideoprzesłanie skierowane do uczestników seminarium poświęconego promocji zrównoważonej edukacji. Spotkanie odbywa się w ramach inicjatywy „Młodzież dla klimatu” (Youth 4 Climate) zorganizowanej w związku z włosko-brytyjską współpracą przed zbliżającym się szczytem klimatycznym COP26.

Franciszek zachęcił do połączenia wysiłków na rzecz zbudowania szerokiego sojuszu edukacyjnego, mającego formować młode pokolenia, zdolne do przezwyciężenia podziałów, abyśmy w przyszłości ujrzeli bardziej braterską ludzkość. Do młodzieży zaapelował o budowanie międzyludzkich relacji. „Dzięki temu będziecie przygotowani do cierpliwego słuchania, konstruktywnego dialogu i wzajemnego zrozumienia” – zaznaczył Papież.

CZYTAJ DALEJ

Przeciwniczka aborcji nową przewodniczącą Parlamentu Europejskiego

2022-01-18 12:05

[ TEMATY ]

parlament europejski

PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Europosłowie wybrali we wtorek nową przewodniczącą PE. Została nią maltańska polityk Roberta Metsola z Europejskiej Partii Ludowej (EPL). 42-letnia prawniczka dała się poznać w swojej dotychczasowej pracy w Parlamencie Europejskim jako konsekwentna przeciwniczka aborcji i zwolenniczka obrony praworządności.

Urodzona w 1979 roku Metsola jest z wykształcenia prawniczką i po raz pierwszy zdobyła mandat europosłanki w 2013 r. Wcześniej pracowała w stałym przedstawicielstwie swojego kraju przy UE i - krótko - jako doradczyni wysokiej przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Catherine Ashton. W 2020 objęła funkcję wiceprzewodniczącej PE.

CZYTAJ DALEJ

23 stycznia: Niedziela Słowa Bożego

2022-01-20 08:03

[ TEMATY ]

Pismo Święte

Niedziela Słowa Bożego

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z motu proprio papieża Franciszka "Aperuit illis" w Kościele katolickim w III niedzielę okresu zwykłego obchodzony jest Niedziela Słowa Bożego. W tym roku przypada ona 23 stycznia. Jej celem jest pogłębianie świadomości znaczenia Pisma Świętego w życiu wierzących oraz w liturgii.

W nocie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zaznaczono, że "poprzez teksty biblijne odczytywane podczas liturgii, sam Bóg mówi do swojego ludu i sam Chrystus głosi swoją Ewangelię".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję