Reklama

Franciszek

Papież do Polaków: polecam waszej modlitwie każde poczęte dziecko

"Polecam waszej modlitwie każde poczęte dziecko, którego życie dane przez Boga jest święte i nienaruszalne" - powiedział papież Franciszek do Polaków podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie. Na prośbę polskiej fundacji "Życiu tak" poświęcił dzwony "Głos nienarodzonych".

Zwracając się do Polaków obecnych na audiencji w watykańskiej Auli Pawła VI, papież ogłosił: "Na prośbę polskiej fundacji +Życiu tak+ poświęciłem dzisiaj dzwony, noszące tytuł: +Głos nienarodzonych+, które zostaną przekazane do Ekwadoru i na Ukrainę".

"Niech będą dla tych narodów i dla wszystkich znakiem mobilizacji do obrony ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Niech ich brzmienie głosi światu Ewangelię życia, budzi sumienia i pamięć o nienarodzonych. Polecam waszej modlitwie każde poczęte dziecko, którego życie dane przez Boga jest święte i nienaruszalne" - dodał Franciszek.

W kolejnej katechezie na temat Listu świętego Pawła do Galatów papież zaznaczył, że przypomina się w nim wspólnocie pierwszych chrześcijan, by nie opierali swojej religijności tylko na obrzędach i przestrzeganiu nakazów tradycji.

Podziel się cytatem

Reklama

Święty Paweł, dodał Franciszek, wskazuje, że w centrum tajemnicy zbawienia i wiary jest krzyż Chrystusa, jego śmierć i zmartwychwstanie.

Papież podkreślił, że według Apostoła dążenia ducha i ciała są sobie przeciwstawne. Uczynki ciała - wyjaśnił - "odnoszą się do egoistycznego wykorzystania seksualności, praktyk magicznych, które są bałwochwalstwem i do tego, co zagraża relacjom międzyludzkim". W tym kontekście wymienił „niezgodę, spory, podziały, zazdrość, rozłamy, nienawiść”.

Franciszek mówił, że można odnieść wrażenie, że Kościół to "masa przykazań i zakazów". "Ale to nie jest Kościół, takie może być jakiekolwiek stowarzyszenie" - dodał. Ostrzegł też: "Życie Ducha Świętego, które wyraża się w sakramentach, nie może być zduszone przez biurokrację".

Reklama

Jak zauważył papież, nie można zrozumieć piękna wiary w Jezusa Chrystusa, wychodząc od wielu przykazań i wizji moralnej, bo wtedy można zapomnieć o tym, jak owocna jest "miłość, karmiona przez modlitwę, dającą pokój i radosne świadectwo".

"Tylko ta miłość ma moc, by pociągnąć nas i przemienić serce człowieka" - stwierdził Franciszek.

W słowie do angielskojęzycznej grupy pielgrzymów pozdrowił młodzież z różnych krajów, zaangażowaną w inicjatywy przed rozpoczynającą się w niedzielę konferencją klimatyczną COP26 w Glasgow w Szkocji.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mal/

2021-10-27 10:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: broń biologiczna może zgładzić całe narody

[ TEMATY ]

papież Franciszek

pandemia

Vatican News

Ojciec Święty przypomina naukowcom o ich etycznej odpowiedzialności, którą niosą na równi z politykami za powstrzymanie nie tylko produkcji i rozwoju broni atomowej, ale również rozwoju broni biologicznej, która może zgładzić niewinną ludność cywilną i całe narody. Franciszek pisze o tym w przesłaniu do uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Nauk. Jest ona poświęcona wkładzie nauki w przetrwanie ludzkości w świetle pandemii SARS-CoV-2/COVID-19 i innych globalnych problemów.

„Refleksje sesji plenarnej o nauce i przetrwaniu ludzkości przywołują również na myśl możliwość innych podobnych scenariuszy, które mogą powstać w najnowocześniejszych laboratoriach fizycznych i biologicznych. Czyż możemy zachować milczenie w obliczu takich perspektyw?” – pyta Papież.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęcił Polaków do wsparcia Kościoła na Wschodzie

2021-12-01 09:59

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Do wspierania Kościoła w krajach Europy wschodniej i Azji modlitwą i ofiarami zachęcił papież pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W najbliższą niedzielę, 5 grudnia, obchodzony będzie 22. Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Sposób na szczęśliwe małżeństwo? 3 razy "r"

2021-12-02 10:18

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Katarzyna Pieszak-Drapiewska

Na Instagramie pokazują, jak budować zdrowe i szczęśliwe relacje w rodzinie. Karolina i Maciej Piechowie nie mają wątpliwości, że punktem wyjścia do rozwiązania każdej trudności jest rozmowa.

Choć są jeszcze przed 30-stką, mogą się już pochwalić 6-letnim stażem małżeńskim i dwójką dzieci. Ich profil na Instagramie "Szczęśliwa Rodzina" śledzi 11 tys. osób. Prowadzą też kanał w serwisie YouTube i własną stronę internetową. Karolina i Maciej dzielą się ze swoimi obserwatorami nie tylko tym, co miłe i przyjemne. Wprost piszą o trudnościach i kryzysach, zwątpieniu i zmęczeniu. Pokazują sposoby na radzenie sobie z problemami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję