Reklama

Kościół

Abp Depo o wizycie w Watykanie i Wiecznym Mieście: „Na grobach Apostołów prosiłem o łaskę umocnienia w wierze”

W piątek, 22 października zakończyła się wizyta „ad limina” trzeciej grupy biskupów polskich. Media skupiały się głównie na rozmowach prowadzonych przez hierarchów w różnych dykasteriach Kurii Rzymskiej i na spotkaniu z Papieżem Franciszkiem. Nie wspominano prawie nic o pielgrzymkowym charakterze wizyty, tzn. pielgrzymowaniu do grobów apostołów Piotra i Pawła, o Eucharystii celebrowanej w katedrze Rzymu i w Bazylice Najświętszej Marii Panny Większej, pierwszym kościele dedykowanym Matce Bożej. Niektórzy z biskupów pozostali w Rzymie do niedzieli, by na placu św. Piotra przeżyć z Papieżem tę szczególną chwilę, jaką jest niedzielna modlitwa „Anioł Pański”. Wśród nich byli biskupi częstochowscy, abp Wacław Depo i bp Andrzej Przybylski. Dołączyłem do nich, ale przed spotkaniem z Papieżem był czas na tradycyjną włoską kawę espresso i rozmowę z Księdzem Arcybiskupem.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

ad limina

ad limina Apostolorum

Ks. Tomasz Podlewski

Włodzimierz Rędzioch: Media informowały o spotkaniach polskich biskupów w Watykanie, prawie całkowicie pomijając fakt, że w gruncie rzeczy wizyta „ad limina” jest pielgrzymowaniem do grobów apostolskich...

Abp Wacław Depo - To prawda. Wizyta „ad limina” jest nie tylko spotkaniem z Papieżem, Piotrem naszych czasów, ale jest również spotkaniem z samym Apostołem Piotrem, którego grób odkryto w czasie wykopalisk pod bazyliką. I to właśnie przy jego grobie prosiłem o to, co dla niego prosił Chrystus: „Ty, kiedy się nawrócisz, utwierdzaj twoich braci w wierze”. Ja w czasie mojego pielgrzymowania prosiłem o tę łaskę – umocnienia w wierze, abym później mógł się tą wiarą dzielić i ją przekazywać. Przy grobie św. Pawła miałem w pamięci jego Listy i jego rady dotyczące rozwiązywania problemów w Kościele, a są to problemy, które powracają i dziś. My dzisiaj przekazujemy tę samą naukę Apostołów, Apostołów a nie naszą. To trwanie w nauce Apostołów, a jednocześnie spotykanie się codziennie na Eucharystii w tych szczególnych miejscach, jest jakby „dotknięciem” innego świata – przekraczamy granice fizyczne miejsca poprzez Eucharystię, która jest tajemnicą obecności i działania samego Chrystusa. Natomiast w Bazylice Matki Bożej Większej prosiłem, tak jak to robię na Jasnej Górze, o wstawiennictwo Maryi, o wypraszanie łaski Ducha Świętego dla wszystkich decyzji, które będę podejmował.

Reklama

- Rzym to serce katolicyzmu ale także naszej cywilizacji, która ma jako fundament kulturę i filozofię grecką, rzymskie prawo oraz chrześcijaństwo. Jak Ksiądz Arcybiskup postrzega ten Rzym „caput mundi”?

- Tu, na każdym miejscu, zwłaszcza w bazylikach, odmawialiśmy „Credo”. Obok wyznania wiary w Boga w Trójcy Świętej Jedynego, wyznawaliśmy także wiarę w Kościół: jeden, święty, powszechny i apostolski. Tutaj, gdzie spotykałem ludzi z całego świata, doświadczałem, że Kościół jest posłany do świata. Kościół, który głosi uniwersalizm zbawienia – i Greka, i Żyda, i poganina.

Dzisiaj niektóre środowiska europejskie starają się odrzucać kulturę chrześcijańską, co jest nie tylko podcinaniem naszych korzeni ale też zatruwaniem źródła, z którego czerpiemy życie. Rzym może być tamą dla tej fali ateizmu, miejscem sprzeciwu dla konstrukcji społeczeństwa bez Boga.

Reklama

- Co oznacza dla Księdza Arcybiskupa uczestniczenie, wśród wiernych i turystów z całego świata, w południowej modlitwie z Franciszkiem?

- Moją obecnością na modlitwie „Anioł Pański” potwierdzam praktykę wynoszoną z naszych domów, a do której powrócił Jan Paweł II - już na samym początku swojego pontyfikatu Papież prosił, żebyśmy trwali razem z nim na modlitwie. Ta modlitwa i dziś jest elementem jednoczącym, na podobieństwo Apelu Jasnogórskiego. Dzięki modlitwie „Angelus” z Papieżem i jego błogosławieństwu nabieramy sił, by być świadkami wiary, którą tutaj potwierdzamy.

* * *

Po modlitwie „Anioł Pański” abp Depo i bp Przybylski udali się raz jeszcze do Bazyliki, by pomodlić się przy grobie Apostoła Piotra i św. Jana Pawła II oraz w Polskiej Kaplicy w Grotach Watykańskich przed obliczem Matki Bożej Częstochowskiej. Tak jak wszyscy pielgrzymi zatrzymali się też przed figurą św. Piotra, kończąc w ten sposób swoje pielgrzymowanie do grobów apostolskich.

2021-10-27 11:43

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mass media to dar i zmaganie

Niedziela Ogólnopolska 3/2018, str. 10-11

[ TEMATY ]

media

abp Wacław Depo

Włodzimierz Rędzioch

Z abp. Wacławem Depo – metropolitą częstochowskim, przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski – rozmawia Lidia Dudkiewicz

LIDIA DUDKIEWICZ: – W dniu liturgicznego wspomnienia św. Franciszka Salezego, 24 stycznia, dziennikarze obchodzą swoje doroczne święto. To okazja do refleksji na temat środków społecznego przekazu. Zacznę od kwestii ogólnej. Z jakich środków, narzędzi medialnych Kościół korzysta?

CZYTAJ DALEJ

Zawód organisty

2021-12-01 13:00

Karol Porwich/Niedziela

Za nami liturgiczne wspomnienie św. Cecylii, patronki m.in.: muzyków, chórzystów czy organistów. Z jednej strony powinien to być dzień radości dla osób zaangażowanych w śpiew, z drugiej strony sami organiści mówią: „Jeszcze wiele jest do zrobienia”

Muzyka kościelna od wieków związana jest z liturgią. Wielu z nas zachwyca się pięknem chorału gregoriańskiego, brzmienia organów w kościołach czy śpiewu chórów lub scholi. Jednak, aby muzyka w kościele miała odpowiednie brzmienie potrzeba wiele czasu, godzin prób, nauki i odpowiedniego instrumentu. Przez wieki muzyka kościelna ewoluowała. Przez to też, aby tworzyć dzieła nadające się do liturgii potrzeba odpowiedniego zmysłu i talentu.

CZYTAJ DALEJ

Sejmowa komisja uczciła pamięć strażaków, którzy zginęli w wypadku

2021-12-02 10:52

[ TEMATY ]

straż

BOŻENA SZTAJNER

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych w czwartek kontynuowała prace nad projektem ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Wcześniej uczciła minutą ciszy pamięć dwojga strażaków ochotników, którzy zginęli w wypadku, gdy jechali do pożaru.

Do wypadku doszło w czwartek wcześnie rano w Czernikowie k. Torunia. Strażacy z OSP Czernikowo jechali w trybie alarmowym do pożaru sadzy w kominie w miejscowości Liciszewy. Ich samochód gaśniczy zderzył się z tirem. Na miejscu zginęli kierowca samochodu gaśniczego i siedząca obok niego młoda koleżanka. Siedzący z tyłu strażacy ochotnicy zostali ranni; przewieziono ich do szpitali w Toruniu i Lipnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję