Reklama

Kościół

Watykańska konferencja o „sensie religijnym” u człowieka

W Watykanie rozpoczęły się dwudniowe warsztaty i konferencje pt. „Symbole, mity i sens religijny u człowieka od jego początków”, zorganizowane przez Papieską Akademię Nauk.

[ TEMATY ]

Watykan

człowiek

canva.com

Celem spotkania jest skupienie uwagi naukowców na „neuronalnej” specyfice rodzaju ludzkiego, która pozwoliła mu osiągnąć wyższy poziom świadomości od swoich poprzedników oraz jej roli w realizacji potrzeb religijnych. Spotkanie obejmie wprowadzenie w chronologię genezy rodzaju ludzkiego znanego dzisiaj oraz cztery sesje: archelogiczną, etnologiczną, biologiczną i filozoficzną.

Reklama

Pierwsza, poświęcona archeologii, będzie omówieniem przedmiotów i znaków zebranych z prehistorycznych miejsc, przedstawiających narodziny symbolu i myślenia w kategoriach sacrum. Sesja etnologiczna skupi się na różnorodności mitów, które rozwinęły się wśród 100 miliardów ludzi, którzy zamieszkiwali świat od czasów prehistorycznych i w ciągu 3 milionów lat ich historii.

Sesja biologiczna będzie dotyczyła zastosowania do człowieka wiedzy o ewolucyjnej historii życia i późniejszej interpretacji poznawczych, technicznych, intelektualnych, duchowych, estetycznych i etycznych aspektów rodzaju ludzkiego.

Intencją sesji filozoficznej jest zdefiniowanie znaczenia „sensu religijnego”. Zebrani na sympozjum filozofowie i teologowie zaproponują, na podstawie wniosków z pierwszych trzech sesji, racjonalną definicję tej cechy człowieka, oraz przyjrzą się duchowemu przekonaniu o jego zmyśle religijnym.

2021-10-27 17:16

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej rozpoczyna oficjalną wizytę na Ukrainie

[ TEMATY ]

Watykan

Ukraina

kard. Parolin

Grzegorz Gałązka

Z wizytą oficjalną udał się 15 czerwca po południu na Ukrainę sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Odwiedzi tam Kijów, Zaporoże i Lwów, spotykając się z uchodźcami, z najwyższymi przedstawicielami władz państwowych oraz Kościoła łacińskiego i greckokatolickiego tego kraju.

Po przenocowaniu w stolicy jutro gość z Watykanu uda się do Zaporoża na wschodzie kraju, gdzie spotka się m.in. z uchodźcami, którymi opiekuje się Caritas tamtejszej diecezji charkowsko-zaporoskiej. Inne ważne spotkanie z nimi przewidziano na piątek 17 bm. w stolicy; wysłannika papieskiego przyjmie tam m.in. prezydent Petro Poroszenko. Z kolei 18 i 19 czerwca kardynał będzie przebywał we Lwowie jako gość Kościoła łacińskiego i greckokatolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsze piątki miesiąca

Kto dziewięć piątków odprawi jak trzeba,
nie umrze w grzechach, lecz pójdzie do nieba

CZYTAJ DALEJ

Caritas pomaga migrantom i uchodźcom w Krośnie Odrzańskim i Wędrzynie

2021-12-03 12:58

[ TEMATY ]

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

caritaszg.pl

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej 2 grudnia przekazała kolejną pomoc rzeczową dla migrantów i uchodźców przebywających w Ośrodku Strzeżonym w Krośnie Odrzańskim oraz filii Ośrodka w Wędrzynie.

- Po raz kolejny przekazaliśmy funkcjonariuszom Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej pomoc rzeczową dla migrantów i uchodźców przebywających w Ośrodku Strzeżonym w Krośnie Odrzańskim oraz filii Ośrodka w Wędrzynie - mówi Sylwia Grzyb, rzecznik prasowy diecezjalnej Caritas. - Tym razem w pakiecie pomocowym znalazły się koce, ręczniki, piżamy,artykuły do prac plastycznych, gry, czajniki elektryczne, herbaty,kawy,cukier,słodycze oraz silikonowe kubki - dodaje pani rzecznik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję