Reklama

Niedziela Wrocławska

Różaniec misyjny pod katedrą

W czasie trwającego Tygodnia Misyjnego młodzi z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Wrocław poprowadzili różaniec misyjny przed katedrą. W miejscu symbolicznym, w którym rozpoczyna się ewangelizacja całej archidiecezji.

Magdalena Lewandowska

Przed katedrą młodzi z SWM Wrocław modlili się w intencji misji i misjonarzy

 Przed katedrą młodzi z SWM Wrocław modlili się w intencji misji i misjonarzy

Modlili się w pięciu językach: angielskim, hiszpańskim, portugalskim, francuskim i niemieckim, a rozważania napisał Radek, jeden z wolontariuszy, który w tym roku był na misjach w Liberii. – Już po raz kolejny gromadzimy się w Tygodniu Misyjnym na różańcu pod katedrą i chcemy modlić się w intencji misji – mówił ks. Jerzy Babiak, prezes SWM Wrocław. – Polecamy wszystkie sprawy misyjne Kościoła, młode wspólnoty chrześcijan, misjonarzy pracujących na różnych kontynentach. Prosimy o nowe powołania misyjne i prosimy za nas samych, abyśmy na miarę naszych możliwości przyczyniali się do głoszenia Ewangelii aż po krańce ziemi.

Pod katedrą razem z młodymi wolontariuszami i przechodniami, którzy włączali się w różaniec, modlili się misjonarze: salezjanin ks. Sławomir Drapiewski, który od 2017 r. posługuje w Brazylii w mieście Manaus i salezjanka s. Katarzynka, od 35 lat przebywająca w Afryce, 23 lata pracuje w Kenii.

Reklama

O posłudze misjonarza opowiedział ks. Sławomir: – Opiekujemy się jako salezjanie z naszej inspektorii terytorium mniej więcej trzy razy takim, jak Polska. Pracujemy również w tzw. interiorze, czyli w miejscowościach oddalonych od centrum wiele godzin jazdy, w odległych placówkach misyjnych, wśród różnych szczepów. Jednym z największych wyzwań są wtedy potężne odległości i niedostępność niektórych wiosek. Do wielu z nich trzeba płynąć dniami i nocami, ja np. płynąłem 3 dni i 3 noce, a później musiałem przesiąść się na motorówkę i płynąć kolejne 7 godzin. Kiedy dotarłem do jednej z takich wspólnot w pierwszym roku mojego posługiwania, pierwsze co rzuca się w oczy, to wielkie ubóstwo. A kiedy przedstawiłem się, powiedziałem, że będę odprawiał Mszę św., spowiadał, odwiedzał chorych, ludzie zaczęli płakać. Myślałem, że może powiedziałem coś niewłaściwego, zwłaszcza że jeszcze uczyłem się portugalskiego. Zapytałem, czemu płaczą. Jedna z pań, która była w tej wspólnocie katechistką, powiedziała: „Proszę księdza, płaczemy z radości, bo ostatni raz mieliśmy tu Mszę św. półtora roku temu. Nigdy nie było u nas księdza na Triduum Paschalne czy Pasterkę”.

Ks. Sławomir tłumaczył, że do wielu takich miejsc ksiądz dociera raz na dwa, trzy lata. Ludzie cierpią tam głód Eucharystii, a gdy mają taką możliwość sakramenty przyjmują z wielką miłością i głęboką wiarą. – Uczę się od tych ludzi dziękować Panu Bogu za to, co mam. Uczę się cieszyć i kochać coraz bardziej sakramenty święte – podkreślał salezjanin.

Różaniec misyjny to nie jedyne wydarzenie przygotowane przez SWM w Tygodniu Misyjnym. W niedzielę 31 października gościć będą w parafii Chrystusa Króla we Wrocławiu, pojadą do Oławy do parafii Miłosierdzia Bożego i parafii NMP Królowej, gdzie opowiedzą o misjach i będą zbierać ofiary. W sobotę 30 października zaprezentują coś wyjątkowego – Misyjny Pokaz Mody. – Już od dawna chcieliśmy zorganizować taki pokaz. Każdy z wolontariuszy przywozi z placówek misyjnych ciekawe stroje, pamiątki, warto je zobaczyć – zachęca Paula Łuszczek, koordynator wolontariuszy SWM Wrocław. – Zaprezentujemy stroje z różnych zakątków misyjnych: z Ghany, Etiopii, Indii, Mongolii, Gambii, Liberii, Sudanu Południowego i Boliwii. Premiera 30 października o godz. 11.00 na naszym fanpage’u https://www.facebook.com/swmwroclaw. Zapraszamy!

2021-10-27 22:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mija 37. rocznica strajku młodzieży we Włoszczowej w obronie krzyży

2021-12-03 16:03

[ TEMATY ]

rocznica

Włoszczowa

obrona krzyża

KAI/YouTube/Z P B P

Dzisiaj mija 37 lat od protestu młodzieży w obronie krzyży w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie. 3 grudnia 1984 r. w szkole rozpoczął się strajk okupacyjny w obronie krzyży usuniętych z sal lekcyjnych. Było to wydarzenie bezprecedensowe w historii regionalnego oporu wobec komunistycznego systemu politycznego.

Protest 700 uczniów, trwający do 16 grudnia, wspierany m.in. przez bp. Mieczysława Jaworskiego, który przyjeżdżał do Włoszczowy i odprawiał Mszę świętą, odbił się szerokim echem w kraju i za granicą.

CZYTAJ DALEJ

Papież w katedrze maronickiej: bądźcie Kościołem cierpliwym i braterskim

2021-12-02 17:27

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Cypr

PAP

Bądźcie Kościołem cierpliwym, który rozeznaje, towarzyszy i integruje; i Kościołem braterskim, który czyni miejsce dla innych, dyskutuje, ale pozostaje jednością – zachęcił papież Franciszek podczas spotkania z kapłanami, zakonnikami i zakonnicami, diakonami, katechetami, stowarzyszeniami i ruchami kościelnymi Cypru. Odbyło się ono w maronickiej katedrze pw. Matki Bożej Łaskawej w Nikozji i było pierwszym punktem programu jego wizyty apostolskiej na Cyprze i w Grecji. Jest to 35 podróż zagraniczna Franciszka.

Witając Ojca Świętego patriarcha Kościoła maronickiego, kard. Béchara Boutros Raï przypomniał, że posiadający swe korzenie w Libanie Kościół tego obrządku, jest obecny na Cyprze od ponad tysiąca lat, a początek migracji jego wiernych miał miejsce w VIII wieku, na długo przed przybyciem krzyżowców (1192). W XIII w. było na Cyprze 80 tys. maronitów, a w 1508 r. pod rządami Imperium Osmańskiego liczba ta spadła z powodu różnych trudności do 39 tys. Pierwszy biskup maronicki został wybrany w 1310 roku. Dzisiaj, po wydarzeniach z 1974 roku i podziale wyspy, liczba maronitów wynosi około 7000, i jest dziesięć parafii. „Cypryjscy maronici mają bardzo dobre stosunki ze wspólnotami łacińskimi i ormiańskimi oraz z Kościołem greckoprawosławnym, zwłaszcza z jego arcybiskupem. Mają również doskonałe relacje z urzędem Prezydenta Republiki, ministrami i deputowanymi oraz Korpusem Dyplomatycznym. Różne wspólnoty gościnnej wyspy śpiewają zgodnie: «Oto jak dobrze i jak miło, gdy bracia mieszkają razem»” – zapewnił kardynał.

CZYTAJ DALEJ

OBWE/ Szwecja przekazała Polsce przewodnictwo; rozpoczęcie polskiej prezydencji w styczniu

2021-12-03 19:26

[ TEMATY ]

Szwecja

OBWE

Zbigniew Rau

PAP

Szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde przekazała w piątek przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w 2022 roku polskiemu ministrowi spraw zagranicznych Zbigniewowi Rauowi. Formalnie prezydencja Polski rozpocznie się 1 stycznia.

W świątecznej atmosferze zakończyła się w piątek w Sztokholmie dwudniowa sesja Rady Ministerialnej OBWE. Wystrój centrum kongresowego, gdzie odbywało się spotkanie, z choinkami i świeczkami, przypominał o zbliżającym się końcu roku. "Nawet zimowa aura nam dopisała" - żartowała Linde, odnosząc się do opadów śniegu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję