Reklama

Formacja młodych

Aby rozpoznać i pielęgnować swoje powołanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z ks. dr. Jerzym Bieleckim - rektorem Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie - rozmawia Anna Cichobłazińska

Anna Cichobłazińska: - W adhortacji apostolskiej „Pastores dabo vobis” Jan Paweł II pisze, że powołanie kapłańskie często po raz pierwszy objawia się pod koniec okresu dzieciństwa...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. dr Jerzy Bielecki: - Dlatego Kościół, świadomy od dawna tego zjawiska, zaleca zakładanie niższych seminariów duchownych. We wspomnianej adhortacji Jan Paweł II podkreśla, że „Kościół, działając przez instytucje niższych seminariów, pielęgnuje ziarna powołań zasiane w chłopięcych sercach, stara się je wstępnie rozpoznać i wspomagać ich rozwój”. Zasadniczym celem działania niższych seminariów duchownych jest rozpoznanie powołań kapłańskich i pomoc w ich rozwoju. Program wychowawczy niższych seminariów sprzyja właśnie takiej formacji ludzkiej, kulturowej i duchowej, dzięki której młody człowiek może wstąpić do wyższego seminarium odpowiednio przygotowany. Ten cel realizuje Niższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej, jedno z dwóch diecezjalnych seminariów w Polsce. Trzeba więc widzieć Niższe Seminarium jako instytucję wspierającą jedno z podstawowych zadań Kościoła, jakim jest troska o nowe powołania kapłańskie. Warto jednak dodać, że nie wszyscy absolwenci niższych seminariów trafiają do wyższych seminariów, niektórzy wstępują do zakonów lub zakładają rodziny.

- Dzieje tej placówki ściśle związały się z powojennymi losami naszej ojczyzny i Kościoła. Proszę przybliżyć Czytelnikom „Niedzieli” początki Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

- Początki Niższego Seminarium Duchownego sięgają wakacji 1951 r. Wtedy to bp Zdzisław Goliński, na bazie dotychczasowej bursy dla uczniów szkół średnich, istniejącej w domu zakonnym Braci Szkolnych, postanowił utworzyć Niższe Seminarium Duchowne. Na początku było wiele trudności. Brakowało odpowiedniego zaplecza materialnego, trudno też było o nauczycieli, gdyż władze komunistyczne represjonowały tych, którzy chcieli uczyć i wychowywać w Niższym Seminarium Duchownym. Świadectwo dojrzałości uzyskane podczas matury seminaryjnej nie było uznawane przez władze oświatowe. Dopiero zmiany społeczno-polityczne z lat 80. przyczyniły się do poprawy sytuacji prawnej Niższego Seminarium Duchownego (m.in. egzamin dojrzałości odbywa się w szkole przed Państwową Komisją Egzaminacyjną, a absolwenci mogą ubiegać się o przyjęcie na wszystkie kierunki studiów).

Reklama

- W 2001 r. Niższe Seminarium Duchowne obchodziło jubileusz 50-lecia istnienia. Uroczystości zgromadziły absolwentów i profesorów szkoły. Wspominano nie tylko chlubną przeszłość, ale zastanawiano się również nad teraźniejszością i przyszłością Seminarium...

- Było to znaczące i ważne wydarzenie w historii naszego Seminarium. Główne uroczystości odbyły się 29 września 2001 r. W archikatedrze częstochowskiej, podczas uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem abp. Józefa Kowalczyka - nuncjusza apostolskiego, dziękowaliśmy Bogu za wszelkie dobro, jakie dokonało się w ciągu minionych 50 lat. Następnie w szkole odbyła się akademia, która zgromadziła wielu wybitnych gości. Największą grupę stanowili absolwenci Niższego Seminarium Duchownego - tak świeccy, jak i duchowni. Wśród tych ostatnich należy wymienić najwybitniejszych: ks. inf. Mariana Mikołajczyka - wikariusza generalnego archidiecezji częstochowskiej, kanclerza Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. inf. Ireneusza Skubisia - redaktora naczelnego Niedzieli, byłych rektorów WSD w Częstochowie: ks. prof. Zenona Uchnasta i ks. prof. Jana Związka.
Miłym akcentem był list kard. Zenona Grocholewskiego - prefekta Kongregacji Edukacji Katolickiej Stolicy Apostolskiej. Oprócz życzeń Ksiądz Kardynał wyraził nadzieję, „iż Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie będzie również w przyszłości miejscem uprzywilejowanym budzenia licznych i świętych powołań do kapłaństwa oraz formacji młodzieży ożywionej duchem ewangelicznym i zdolnej do podjęcia ważnych zadań w Kościele i społeczeństwie”.

- Niższe Seminarium Duchowne to dzisiaj nowoczesna, pięknie wyposażona szkoła. Do kogo kierowana jest oferta edukacyjna?

- Niższe Seminarium Duchowne wpisuje się w proces reformy szkolnictwa.
1 września 2002 r. przekształcone zostało z 4-letniego liceum w 3-letnie liceum ogólnokształcące. Cykl nauczania oparty jest na obowiązujących przepisach, dotyczących edukacji w szkołach publicznych. Do Seminarium przyjmujemy chłopców po ukończeniu gimnazjum. Zasada ta odnosi się szczególnie do tej młodzieży męskiej, która pragnie pielęgnować i rozwijać ziarno powołania kapłańskiego lub zakonnego.

- Jakie jest zadanie Niższego Seminarium Duchownego na początku XXI wieku?

- W moim przekonaniu odpowiedź jest prosta: dać uczniom podstawowe chrześcijańskie wychowanie, obejmujące formację ludzką, kulturową i duchową. Niższe Seminarium postrzegamy jako elitarną szkołę ponadgimnazjalną o charakterze humanistycznym, przygotowującą młodzież nie tylko do życia kapłańskiego, ale także zdolną do podjęcia ważnych zadań w Kościele i społeczeństwie - w charakterze katolika świeckiego. Nauczanie i wychowanie w Niższym Seminarium Duchownym ma na celu pełny rozwój osoby przygotowanej do podejmowania odpowiedzialnych wyborów życiowych opartych na rozpoznanym powołaniu.

- Dla rodziców i uczniów ważne są warunki, w jakich prowadzone są zajęcia. Proszę przedstawić bazę materialną i edukacyjną szkoły.

- W ostatnich latach podjęto wiele wysiłków zmierzających do unowocześnienia placówki. Obecnie, po modernizacji i rozbudowie budynku, Seminarium dysponuje nowoczesnymi obiektami dydaktycznymi. Nowoczesna sala komputerowa, wyposażona w 16 stanowisk z dostępem do internetu, umożliwia kształcenie w zakresie informatyki i multimediów. Nowa sala gimnastyczna stwarza możliwości nie tylko swobodnego prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego, ale też, ze względu na 60-osobową widownię, organizowania spotkań sportowych o charakterze międzyszkolnym. Sala gimnastyczna na czas uroczystości seminaryjnych staje się także salą widowiskową, gdzie uczniowie przedstawiają swoje propozycje teatralne i muzyczne. Ważne miejsce w nauczaniu, którego jednym z celów jest przygotowanie kandydatów do Wyższego Seminarium Duchownego, zajmuje muzyka. Pracownia muzyczna stwarza warunki do nauki śpiewu, gry na instrumentach (organy, fortepian, gitara), wspólnego śpiewania w scholi seminaryjnej czy w zespole muzycznym. W szkole prowadzone są zajęcia pozalekcyjne - kółka: informatyczne, historyczne, miłośników języka francuskiego, angielskiego a także drużyna harcerska i koła sportowe.

- Niższe Seminarium Duchowne jest jedną z dwu tego typu placówek w Polsce. Czy chłopcy z innych diecezji mogą ubiegać się o przyjęcie do tej szkoły?

- Jesteśmy otwarci na absolwentów gimnazjów z innych stron Polski. Postępujemy tak zgodnie z naszą długoletnią tradycją i praktyką. Podkreślił ten fakt również abp Stanisław Nowak, gdy mówił, że „chwałą Seminarium jest to, że swoim wpływem formacyjnym ogarniało i wciąż ogarnia nie tylko młodzież pochodzącą z diecezji częstochowskiej, ale praktycznie służy całemu Kościołowi w Polsce”.

- Dziękuję za rozmowę.

Niższe Seminarium Duchowne

Niższe Seminarium Duchowne - Liceum Ogólnokształcące Archidiecezji Częstochowskiej jest szkołą trzyletnią z internatem, w której można lepiej zastanowić się nad swoim życiowym powołaniem. Dotyczy to szczególnie tych młodych chłopców, którzy myślą o wstąpieniu do Wyższego Seminarium Duchownego.

Wymagane dokumenty:
- podanie
- życiorys
- trzy zdjęcia
- świadectwo ukończenia gimnazjum
- świadectwo chrztu i bierzmowania
- pisemna zgoda rodziców
- odpis aktu urodzenia
- świadectwo od księdza proboszcza
- opinia katechety
- karta zdrowia

ADRES:
Niższe Seminarium Duchowne
Liceum Ogólnokształcące
ul. Piotrkowska 17
42-200 Częstochowa
tel. (0-34) 324-11-09
fax (0-34) 324-55-94
e-mail: nsd@niedziela.pl
Więcej informacji na stronie internetowej: www.nsd.niedziela.pl

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43

[ TEMATY ]

Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

W niedzielę przypada 80. rocznica śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Zostali oni zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. za ratowanie Żydów, których Niemcy zabili jako pierwszych.

CZYTAJ DALEJ

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Pio Si/pl.fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 13, 1-15.

Wielki Czwartek, 28 marca

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas w Sosnowcu przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża

2024-03-28 23:35

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

- Kościelne postępowanie w bulwersującej sprawie sprzed miesięcy dobiega końca - powiedział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej sede vacante. W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej, którą odprawił w sosnowieckiej bazylice katedralnej, przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża.

- Po podjęciu ostatecznych decyzji, zostanie o nich poinformowana opinia publiczna. Także w sprawie, która w ostatnich dniach spowodowała, że diecezja sosnowiecka znalazła się na czołówkach gazet, jestem zdeterminowany, by wszystko wyjaśnić i adekwatnie zareagować. Proszę przyjąć moje zapewnienie, że nic w tej, jak i w żadnej innej gorszącej sprawie, nie jest i nie będzie zbagatelizowane - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję