Reklama

Franciszek

Watykan: Papież spotka się z Joe Bidenem: aspekt polityczny, religijny, osobisty

Papież Franciszek przyjmie w piątek na audiencji prezydenta USA Joe Bidena. Ich pierwsze spotkanie od jego zaprzysiężenia będzie mieć znaczenie polityczne, religijne i symboliczne. Dojdzie do niego przed szczytem przywódców krajów G20 w Rzymie i konferencją klimatyczną COP26 w Glasgow.

[ TEMATY ]

Franciszek

wikipedia.org

Joe Biden

Joe Biden

Prezydentowi będzie towarzyszyć w Watykanie żona - Jill Biden.

Wcześniej papież i obecny przywódca USA widzieli się w 2015 roku w Waszyngtonie i w Filadelfii oraz w 2016 roku w Watykanie, gdy Biden był wiceprezydentem w administracji Baracka Obamy. W roli tej spotkał się również w 2011 roku z Benedyktem XVI.

Reklama

Po raz pierwszy, jako 37-letni senator, był w Watykanie w 1980 roku; rozmawiał wówczas z Janem Pawłem II. I tu pojawia się przypomniany obecnie polityczny wątek, dotyczący Polski. Papież zaprosił młodego polityka po tym, gdy napisał on tekst, w którym przeanalizował, jaki możliwy wpływ na Polskę miałby upadek bloku sowieckiego.

Teraz zaś jest drugim amerykańskim prezydentem-katolikiem i to praktykującym. Pierwszym był John F. Kennedy. Ten historyczny wymiar ma nie tylko aspekt polityczny, ale zarazem głęboko prywatny.

Joe Biden odwiedzi papieża przed oczekiwanym w listopadzie głosowaniem podzielonych między sobą biskupów w USA nad dokumentem dotyczącym komunii dla katolickich polityków, popierających prawo kobiet do wyboru w sprawie aborcji. A takie właśnie poglądy ma prezydent. Niektórzy biskupi chcą takich polityków pozbawić prawa do przyjmowania komunii.

Reklama

Zdaniem obserwatorów faktem jest wyraźne pęknięcie między częścią amerykańskich biskupów a Watykanem, zaś - jak się zaznacza - "Joe Biden znalazł się w środku".

Przywódcy episkopatu wkrótce po jego zwycięstwie w wyborach przyznali, że jego polityka aborcyjna stanowi "problem" dla katolików uczestniczących w mszach.

Gdy we wrześniu tego roku zapytano w samolocie papieża o sprawę ewentualnego zakazu komunii, wyraźnie nie chciał wdawać się w polityczną dyskusję ani w jej szczegóły.

Franciszek powiedział wtedy, że biskup nie może być politykiem. "Trzeba być duszpasterzem, a nie potępiać" - ocenił. Wyraził opinię, że nie może przystępować do komunii ktoś, kto jest "poza wspólnotą". Jednocześnie zaznaczył, że "komunia nie jest nagrodą dla doskonałych".

Amerykańscy watykaniści zwracają uwagę na to, że 78-letniego prezydenta i 84-letniego papieża łączy to, iż obaj są krytykowani lub traktowani z podejrzliwością przez niektórych amerykańskich hierarchów kościelnych.

Przypomina się także głęboko prywatną więź między nimi; to Franciszek pocieszał przed sześciu laty rodzinę Joe Bidena po śmierci jego syna, Beau.

Oczekuje się, że w politycznym wymiarze rozmowa papieża i prezydenta potwierdzi zbieżność poglądów w takich kwestiach, jak zmiany klimatyczne i konieczność zapobiegania ich skutkom, walka z ubóstwem i pandemią.

Nie wyklucza się, że Franciszek, apelujący regularnie o zapewnienie wszystkim mieszkańcom świata dostępu do szczepionek przeciwko Covid-19, będzie zachęcał przywódcę mocarstwa do większego zaangażowania w tej kwestii na rzecz ubogich krajów. Wśród możliwych tematów rozmowy wymienia się też sytuację w Afganistanie po wyjściu sił zachodniej koalicji oraz migrację.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ sp/

2021-10-28 07:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: praca i odpoczynek muszą mieć wymiar duchowy

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Służba człowiekowi to podstawowe zadanie systemu ubezpieczeń społecznych i w ogóle ekonomii - powiedział Franciszek w przemówieniu do pracowników włoskiego Krajowego Instytutu Ubezpieczeń Społecznych, czyli odpowiednika polskiego ZUSu. 23 tys. osób zajmujących się na co dzień obsługą włoskiego systemu emerytur i rent spotkało się dzisiaj z Papieżem na Placu św. Piotra. Ojciec Święty rozpoczął od refleksji na temat odpoczynku, który nie może być jedynie przerwą w pracy, lecz powinien mieć także wymiar duchowy.

„Bóg wezwał człowieka do odpoczynku i sam też zechciał odpocząć siódmego dnia. Tak więc odpoczynek ma w języku wiary wymiar równocześnie boski i ludzki. Ten szczególny przywilej nie może polegać po prostu na powstrzymywaniu się od pracy i zwyczajnych obowiązków, lecz winien być okazją, aby żyć w pełni jako stworzenie podniesione przez samego Boga do godności synowskiej. Wymóg uświęcania cotygodniowego niedzielnego odpoczynku polega więc na tym, że jest to czas, który daje możliwość kultywowania życia rodzinnego, kulturalnego, społecznego i religijnego” - mówił Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Kapelan Szpitala Uniwersyteckiego zwolniony za zniechęcanie do szczepień

2021-12-01 12:43

[ TEMATY ]

szpital

Archiwum Aspektów

Kapelan z oddziału klinicznego psychiatrii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie został dyscyplinarnie zwolniony, ze skutkiem natychmiastowym za zniechęcanie pacjentów do szczepień. Informacje te potwierdziła w środę PAP dyrekcja placówki.

W piśmie do krakowskiej kurii dyrektor szpitala Marcin Jędrychowski opisał sytuację i zwrócił się z prośbą o wyznaczenie nowego kapelana do posługi w Oddziale Klinicznym Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Pomodlą się o dar potomstwa. Zapraszają małżeństwa bezdzietne

2021-12-03 21:04

[ TEMATY ]

Dzień Modlitw o Dar Potomstwa

bezdzietność

Monika Jaworska

Ludzie Kościoła wzywają do modlitwy o dar potomstwa.

Ludzie Kościoła wzywają do modlitwy o dar potomstwa.

W najbliższą niedzielę 5 grudnia będzie obchodzony jest Dzień Modlitw o Dar Potomstwa. Z tej okazji odbędzie się konferencja i Msza św. w Krakowie, a w sobotę w parafii św. Michała Archanioła w Goleszowie będzie sprawowana Msza św. w intencji małżeństw starających się o potomstwo.

Duszpasterz rodzin diecezji bielsko-żywieckiej ks. Tomasz Gorczyński zauważa, że coraz więcej małżeństw, także w naszej diecezji, boryka się z niepłodnością, co wiąże się również ze stresem i dużym cierpieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję