Reklama

Niedziela w Warszawie

Młodzi dziękowali za beatyfikację

Do grobu bł. kard. Stefana Wyszyńskiego pielgrzymowała młodzież skupiona w warszawskich duszpasterstwach akademickich. Mszą św. dziękczynną za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia i matki Elżbiety Czackiej rozpoczęła się Pielgrzymkowa Sztafeta Młodych.

Koncelebrowanej Eucharystii w archikatedrze warszawskiej przewodniczył ks. Mateusz Milczarek, duszpasterz z kościoła akademickiego św. Anny. W kazaniu nawiązał do obchodzonego w Kościele święta św. Szymona i Judy Tadeusza. – Apostołowie szukają młodych. Oni dali się pociągnąć wezwaniu Jezusa: „Pójdź za mną”. Bóg przyprowadził nas tu różnymi sposobami. Chrystus najpierw zbiera swoich uczniów, aby ich posłać – mówił ks. Milczarek.

Przywołując postać bł. kard. Wyszyńskiego, kaznodzieja zwrócił uwagę, że jest ona dla ogromnej większości dzisiejszych studentów postacią historyczną, którą jednak warto na nowo odkrywać. Szczególnie to, jak Prymas Tysiąclecia przeżywał swoją relację z Bogiem. – Jego zawołanie biskupie „Soli Deo” to nie tylko zdanie pochwalne Boga, ale program życia duchowego. Podobny miała św. Teresa, która mawiała: „Solo Dios – basta!”. Dzisiaj wydaje się, że żyjemy w czasach, które demon próbuje wykorzystać, siejąc zamęt. W zamęcie bardzo łatwo zaatakować, bo trudno rozeznaje się kto jest kim, trudno rozpoznać głos Boga – zauważył ks. Milczarek i wskazał na bł. Prymasa Tysiąclecia, który toczył duchową batalię i dlatego może uczyć nas, jak stawiać opór złemu.

- Tylko Bóg liczy się w naszym życiu. Stawiając Boga w centrum, będziemy wiedzieli, jak przeżywać swoje życie. Jest tylko jedna droga Kościoła – to Jezus Chrystus. Ale w zamęcie przychodzi nieraz myśl: jak możemy wszystko oddać Jezusowi? Przecież to zadanie księży i zakonników. My mamy swoje życie. W bł. kard. Wyszyńskim widzimy radę – jest nią Maryja – podkreślił duszpasterz akademicki i dodał, że to jedyna skuteczna pomoc i obrona. Maryi Prymas Tysiąclecia zawierzał wszystko i wszystkich – także swoich nieprzyjaciół.

- Tak bardzo zależało mu, aby odnowić Śluby Jasnogórskie, choć był wtedy w więzieniu. Mimo to wiedział, że Maryja da sobie radę. Ona pierwsza powiedziała Bogu „tak”, ale najpierw powiedziała sobie „nie”. Była całkowicie oddana Panu – zaznaczył ks. Milczarek.

Reklama

Kaznodzieja podkreślił, że święci pokazują nam, iż szczęście nie oznacza łatwego życia, zdrowia i pomyślności, ale bycie w zgodzie z wolą Boga. – Tylko w woli Bożej możemy odnaleźć prawdziwy sens całej naszej historii. Jezus ofiarował się za każdego z nas po to, aby w misterium swojej męki i śmierci wziąć na siebie grzechy każdego z nas, byśmy mogli odzyskać to, co zostało nam zabrane - pewność, że On jest. W swoim życiu święci - w cierpieniu, prześladowaniach, odrzuceniu, niechęci – odkrywali, że zostawali sami. Ale cisza samotności była momentem ich najgłębszego zjednoczenia z Bogiem. Trudne momenty są największą łaską, gdy mogę zostać z Jezusem sam na sam – zaznaczył ks. Milczarek i dodał, że dzisiejszy człowiek potrzebuje nie tyle uzdrowienia fizycznego, co uzdrowienia duchowego. – Na ile jestem w stanie zaufać Jezusowi i pozwolić się prowadzić tak, jak On chce? – pytał ks. Milczarek.

Kilkunastodniowa modlitewna sztafeta jest przygotowaniem do obchodów Światowego Dnia Młodzieży na szczeblu diecezjalnym, który odbędzie się 20 listopada, przed niedzielą Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Młodzi spotkają się wtedy w Świątyni Opatrzności Bożej, aby łączyć się duchowo z papieżem Franciszkiem. Będzie im towarzyszyć hasło 36. Światowego Dnia Młodzieży: "Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś". W planie znajdzie się program ewangelizacyjny, świadectwa, adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą uwielbienia oraz wspólna Msza św.

W czasie poprzedzającym spotkanie w Świątyni Opatrzności Bożej - od 29 października do 19 listopada - do grobu bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście będą pielgrzymować różne grupy i wspólnoty młodzieżowe - m.in. ministranci, lektorzy, wspólnoty modlitewne oraz uczniowie z poszczególnych dekanatów. Jako pierwsi przybędą młodzi z dekanatu jelonkowskiego, a na zakończenie - z bielańskiego. Trud pielgrzymi i wysiłek duchowy będą także formą przygotowania do kolejnego spotkania młodych z całego świata z Ojcem Świętym, które zaplanowano w 2023 roku w Lizbonie.

2021-10-28 23:14

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dekanalne dziękczynienie za beatyfikację

[ TEMATY ]

Laski

Pielgrzymkowa Sztafeta Młodych

bł. Elżbieta Róża Czacka

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Beatyfikacja matki Elżbiety Róży Czackiej odbyła się 12 września 2021 r. w Świątyni Opatrzności Bożej.

Beatyfikacja matki Elżbiety Róży Czackiej odbyła się 12 września 2021 r. w Świątyni Opatrzności Bożej.

Młodzi z archidiecezji warszawskiej będą  pielgrzymować do grobu bł. matki Elżbiety Róży Czackiej w Laskach.

II Pielgrzymkowa Sztafeta Młodych będzie dziękczynieniem za beatyfikację założycielki dzieła Lasek.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Jako wspólnota Kościoła katolickiego 8 grudnia obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przywilej Niepokalanego Poczęcia jest dla Maryi wyjątkowym darem łaski Bożej, a dla Kościoła – dogmatem wiary. Przypomnijmy, że dogmat to nauka wiary zawarta w Objawieniu, której interpretacja jest ściśle określona przez Kościół. To po prostu twierdzenie objawione przez Boga i przyjmowane za pewne. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi został uroczyście ogłoszony przez papieża Piusa IX w Bazylice św. Piotra w Rzymie 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: obchody 31. rocznicy powstania Radia Maryja

2022-12-08 21:12

[ TEMATY ]

jubileusz

Radio Maryja

Bydgoszcz

PAP/Tytus Żmijewski

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk oraz dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk oraz dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk

Bydgoskie Sanktuarium Świętej Rity było miejscem obchodów 31. rocznicy powstania Radia Maryja. W świątyni modliły się osoby duchowne, wśród nich założyciel i dyrektor rozgłośni – o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, osoby konsekrowane, przedstawiciele władz, parlamentarzyści, mieszkańcy i zaproszeni goście.

Kustosz ks. kan. Mirosław Pstrągowski, witając obecnych, słuchaczy i oglądających Telewizję Trwam, przypomniał, że Radio Maryja swój sygnał zaczęło najpierw nadawać w Toruniu i Bydgoszczy. – Tutaj wszystko się zaczęło. Biorąc udział, prawie co roku 8 grudnia w tych uroczystościach, zastanawiałem się, kiedy radio przyjedzie do naszej parafii. Dzisiaj jest ten pierwszy raz – mówił, zapraszając do modlitwy w intencji rozwoju rozgłośni i powstałych przy niej dzieł ewangelizacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję