Reklama

Niedziela Częstochowska

Synod – czas, start!

Jesteśmy świadkami prawdopodobnie najważniejszego wydarzenia w Kościele na progu trzeciego tysiąclecia.

Papież Franciszek 9 października rozpoczął w Rzymie XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, które przebiega pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”.

Zapraszamy

Na początku synod będzie się odbywał na poziomie Kościołów partykularnych we wszystkich diecezjach w całym Kościele. W archidiecezji częstochowskiej proces synodalny rozpocznie się w piątek 29 października w bazylice metropolitalnej w Częstochowie, w uroczystość rocznicy jej poświęcenia. O godz. 18 abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, będzie przewodniczył Mszy św., do udziału w której zaprasza wszystkich wiernych archidiecezji, kapłanów, osoby konsekrowane oraz członków ruchów, bractw i stowarzyszeń. Szczególne zaproszenie kieruje do parafialnych rad duszpasterskich. „To one z natury swojej powinny stać się jednym z pierwszych miejsc słuchania słowa Bożego, dyskusji i rozeznawania synodalnego” – podkreślił w liście pt. „Droga Kościoła”, w którym zaprosił do udziału w procesie synodalnym.

Twórcza odwaga

Pasterz diecezji poinformował również, że „w celu rozpowszechnienia materiałów synodalnych, informacji na jego temat, konsultacji, a także opracowania diecezjalnej syntezy” powołał „zespół koordynujący prace etapu diecezjalnego synodu, na czele którego stoi bp Andrzej Przybylski”. Metropolita częstochowski zaznaczył, że zadaniem zespołu „jest również z twórczą odwagą proponować, a wręcz inicjować przedsięwzięcia, które mogą zaowocować owocnym ożywieniem naszych parafii, ruchów i stowarzyszeń oraz całej archidiecezji”. Jednocześnie dodał, że wszystkie działania, „zgodnie z zasadą pierwszeństwa łaski”, musi poprzedzać modlitwa. „Warunkiem zatem wejścia na drogę synodalną niech będzie osobiste i wspólnotowe nawrócenie, czego wyrazem jest żarliwa modlitwa” – zaapelował abp Depo. W związku z tym poprosił o uczestnictwo w adoracji Najświętszego Sakramentu, modlitwę różańcową i praktykowanie innych form nabożeństwa do Matki Bożej. Na zakończenie listu zawierzył „Kościół częstochowski i prace rozpoczętego synodu macierzyńskiej opiece Maryi, Matki Kościoła oraz św. Józefowi”.

Reklama

Do kapłanów

W informacji rozesłanej do kapłanów ks. Adam Polak, sekretarz Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, wskazał, że „procesowi synodalnemu w Kościele powinna towarzyszyć modlitwa całego Ludu Bożego”. W związku z tym poprosił, aby w czasie trwania synodu na zakończenie nabożeństw odmówić dodatkową modlitwę, w modlitwie powszechnej dodać specjalne wezwanie (teksty można znaleźć na: www.archiczest.pl/zaw/zalaczniki/1613131193/1634206870.pdf) oraz by celebrować Mszę św. wg formularza „za zgromadzonych na synodzie” w te dni, kiedy pozwalają na to przepisy liturgiczne.

2021-10-29 08:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra i paulini włączeni w „Modlitwę serc i stóp kapłańskich”

W archidiecezji częstochowskiej trwa szczególna modlitwa o nowe powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. Dołączyli do niej także paulini. Post, pokuta, pielgrzymka piesza z krzyżem i Jezusem eucharystycznym, od kościoła do kościoła, są wielkim wołaniem o nowych robotników Pana. W „Modlitwę serc i stóp kapłańskich” włączona jest również Jasna Góra, która w ciągu ostatnich dni też jest kościołem stacyjnym.

- My, księża, musimy się ruszyć z naszych domów i udać się na peryferie - przekonuje częstochowski bp pomocniczy Andrzej Przybylski. - Zaczynamy po prostu od siebie, bo nadszedł czas, żebyśmy nie tylko analizowali socjologicznie i kulturowo świat i przyczyny odchodzenia od wiary, ale żebyśmy zastanowili się najpierw i zaczęli od siebie – powiedział częstochowski biskup pomocniczy i zachęcił kapłanów do odpowiedzi na pytania: czy mnie biskupowi, czy nam kapłanom nie brakuje wiary, przykładu, pokuty i dlatego nie przyciągamy?

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

2023-01-24 20:30

[ TEMATY ]

czyściec

stock.adobe.com

Nieprzeliczona, nieobjęta wprost myślą jest rozmaitość tych mąk, gdyż każda wina ma swój odpowiednik w cierpieniu. Najstraszniejszą męką duszy jest tęsknota za Bogiem, którą odczuwa stale z wyjątkiem okresu, który spędza w niektórych kręgach czyśćca, gdzie niemożność zwracania się do Niego myślą – jest najokrutniejszą męką właśnie.

We wszystkich zresztą innych kręgach dusza rwie się ku górze, ku światłu, ku Bogu i cierpi z powodu niemożności zbliżenia się do Niego przez swoje nieodpokutowane jeszcze winy. Żadne pragnienie, do jakiego serce ludzkie jest zdolne, nie może się z tym równać, gdyż jest to pragnienie powrotu do swego Stwórcy i Pana wiedzącej, wyzwolonej już z ciasnoty zmysłów, nieśmiertelnej duszy. Bóg ciągnie ją ku sobie jak olbrzymi o prze-możnej, obezwładniającej sile magnes. Tęsknota za Bogiem jest więc czymś, czego dusza wyzbyć się nie może, tak jak ślepe, bezwolne opiłki metalu nie mogą przestać rwać się ku przyciągającym je biegunom. Tęsknota ta jest więc niejako tłem, na którym zarysowują się rozmaite desenie i zygzaki cierpień, udręczeń i stanów pokutującej duszy.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję