Reklama

Świat

Kościół na świecie 2013

[ TEMATY ]

wydarzenie

AlicePopkorn-Foter.com-CC-BY-ND

STYCZEŃ

Ziemia Święta. W dniach 5-10 stycznia po raz 13 przybywał w Izraelu i Jordanii 28-osobowy zespół koordynacyjny pomocy tamtejszemu Kościołowi. Celem sześciodniowego pobytu przedstawicieli episkopatów Europy i Ameryki Północnej było wyrażenie solidarności w „trudnym momencie licznych zmian politycznych i społecznych na Bliskim Wschodzie”. Na zakończenie przedstawiciele episkopatów Francji, Hiszpanii, Niemiec, Anglii i Walii, Islandii, Stanów Zjednoczonych oraz Kanady, którzy odwiedzili wspólnoty chrześcijańskie w Gazie, Betlejem, Beit Jala, Madaba i Zarqua zaapelowali o praktyczne wsparcie dla osób słabych, dla formacji młodego pokolenia i krzewienia pokoju w Ziemi Świętej.

Reklama

Francja. 800 tysięcy osób wzięło udział 13 stycznia w manifestacji "La Manif pour tous" (Manifa dla wszystkich) przeciwko "małżeństwom dla wszystkich", która przeszła ulicami Paryża. W demonstracji przeciw proponowanemu przez socjalistyczny rząd Francji prawnemu uznaniu za małżeństwa związków osób tej samej płci, uczestniczyło też ok. 60 osób z Polski. Byli to działacze Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" i Polskiej Federacji Ruchów Obrońców Życia ze Szczecina. Podobne manifestacje odbyły się w innych miastach Francji oraz zagranicą m. in. w Rzymie. Kolejna manifestacja przeciwników wprowadzonej 18 maja ustawy o „małżeństwie dla wszystkich” dopuszczającej m.in. „małżeństwa” osób tej samej płci i adopcję przez nie dzieci odbyła się 26 maja i zgromadziła w Paryżu ponad milion uczestników.

LUTY

Świat. Decyzja o ustąpieniu z papieskiego urzędu Benedykta XVI poruszyła cały świat. 85-letni papież Ratzinger ogłosił ją kardynałom podczas konsystorza 11 lutego, że ze względu na wiek i stan zdrowia i oznajmił, że kończy urzędowanie 28. o godz. 20. O rezygnacji jako pierwszy dowiedział się brat papież ks. Georg Ratzinger. Po ogłoszeniu swej decyzji od Filipin po Indie, USA i Nikaraguę odbywały się modlitwy w intencji Benedykta XVI oraz jego następcy. Kościół katolicki na całym świecie zareagował na decyzję wielkim żalem, ale i z respektem. Słowa uznania dla decyzji Benedykta XVI wyrazili zwierzchnicy innych Kościołów chrześcijańskich m. in. patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I i patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl. Papież senior po kilkutygodniowym pobycie w letniej rezydencji papieży w Castel Gandolfo powrócił 2 maja do Watykanu i zamieszkał w klasztorze kontemplacyjnym „Mater Ecclesiae” na terenie Ogrodów Watykańskich.

Reklama

MARZEC

Świat. Argentyńczyk kard. Jorge Mario Bergoglio 13 marca został wybrany 266 następcą św. Piotra. Po jednym z najkrótszych konklawe, tylko w ciągu pięciu tur wyborczych trwających jedynie ponad jeden dzień 76-letni jezuita, metropolita Buenos Aires, przyjął imię Franciszek. Po raz pierwszy papież pochodzi z Ameryki Łacińskiej. Jego wybór był dla większości zaskoczeniem ale już po pierwszych wystąpieniach i niekonwencjonalnych zachowaniach zdobył sobie serca i umysły nie tylko katolików. Szczególnie komentowane były jego słowa: "Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich", które uznano za programowe hasło pontyfikatu Franciszka. Podczas inauguracji pontyfikatu 19 kwietnia papież przyjął delegacje ze 132 państw świata, m. in. prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z małżonką. Jedną z pierwszych swoich wizyt złożył 23 marca swojemu poprzednikowi papieżowi seniorowi, który przebywał w letniej rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo. Franciszek od początku swego pontyfikatu zadziwia i zaskakuje, jest mistrzem niespodzianek m. in.: cały czas mieszka w Domu św. Marty a nie w papieskich apartamentach, codziennie odprawia poranne Msze św. a wygłaszane na nich homilie czyta miliony ludzi, legendarne stały się jego rozmowy telefoniczne oraz prywatne listy do wybranych osobami.

Nigeria: W wyniku wybuchu samochodu-pułapki na stacji autobusowej w Kano na północy 18 marca zginęło co najmniej 60 osób. Był to kolejny krwawy zamach jakiego dokonali islamscy fundamentaliści spod znaku Boko Haram. W diecezji Maiduguri zniszczyli oni 50 z 52 kościołów katolickich. Natomiast w południowo-wschodniej części kraju zostało spalonych bądź zdemolowanych ponad 70 katolickich kościołów. Wciąż niszczone są świątynie parafialne, a wierni opuszczają je, chroniąc się w innych wioskach. Przez cały rok Nigeria była areną krwawych zamachów na wspólnoty chrześcijańskie.

KWIECIEŃ

Syria. W pobliżu Aleppo na północy kraju 22 kwietnia uprowadzono syryjsko-prawosławnego metropolitę Gregoriosa Yohanna Ibrahima i grecko-prawosławnego arcybiskupa Boulosa Yazigi. Podczas napadu ich kierowcę zabito. Chrześcijańscy hierarchowie wracali z rozmów na temat uwolnienia dwóch księży, porwanych kilka miesięcy wcześniej w czasie trwającej już ponad dwóch lat wojny domowej. Do dzisiaj przyczyny porwania nie są znane. O uwolnienie porwanych apelował papież Franciszek oraz przywódcy świata. W ciągu roku miały miejsce kolejne porwania duchownych. W Rakce porwano 28 lipca jezuitę ks. Paolo Dall'Oglio, który od dziesiątków lat wspierał pojednanie między grupami etnicznymi i religijnymi Syrii. Natomiast 2 listopada z klasztoru św. Tekli w mieście Maalula porwano 12 prawosławnych mniszek.

MAJ

Włochy. Serbia. W dniach 15-16 maja w Mediolanie odbyły się obchody 1700. rocznicy podpisania Edyktu Mediolańskiego, który kładł kres prześladowaniom chrześcijan i zapoczątkował wolność religijną w Cesarstwie Rzymskim. Wzięli w nich udział ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I oraz Teodor II z Egiptu, zwierzchnik prawosławnych Koptów. Mediolańskim obchodom przewodniczył tamtejszy metropolita kard. Angelo Scola. Kolejne obchody jubileuszowe odbyły się w Niszu w Serbii, gdzie świętowano w dniach 20-21 września br. Specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka na uroczystości był arcybiskup Mediolanu. "1700-lecie edyktu mediolańskiego wskazuje nam wszystkim, że wolność religijna jest gwarancją pokoju i nowej cywilizacji w każdym pluralistycznym społeczeństwie”- przypomniał kard. Scola. Nisz jest miejscem, gdzie urodził się cesarz Konstantyn Wielki (306-337). Ogłoszony w 313 r. przez cesarzy Konstantyna Wielkiego (dla Zachodu) i Licyniusza (dla Wschodu) edykt kładł kres prześladowaniom chrześcijan w Cesarstwie Rzymskim. Gwarantował on chrześcijanom pełną wolność religijną (zakończenie prześladowań), zezwalał na przejście na chrześcijaństwo dotychczasowych wyznawców religii rzymskiej oraz zwracał Kościołowi wszystkie skonfiskowane świątynie i posiadłości. Konstantyn ogłosił też niedzielę dniem świątecznym.

CZERWIEC

Szwajcaria. W Genewie 17 czerwca ogłoszono katolicko-luterański dokument na 500-lecie reformacji. "Od konfliktu do wspólnoty" – tymi słowami luteranie i katolicy opisują swe ekumeniczne dokonania ostatnich 50 lat, w perspektywie 500-lecia reformacji w 2017 r. Taki jest bowiem tytuł wspólnego dokumentu na temat tej rocznicy, który został dziś opublikowany przez Kościół katolicki i Światową Federację Luterańską. Dokument liczy 90 stron. Pełny tytuł dokumentu brzmi: „Od konfliktu do wspólnoty – wspólne katolicki-luterańskie obchody rocznicy Reformacji w 2017 roku” i składa się z trzech części: pierwsza z nich wyraża wdzięczność za wielkie postępy ekumeniczne, jakie się dokonały w ciągu minionego półwiecza, druga część to ubolewanie z powodu tego, co się wydarzyło w ciągu 500 lat, zwłaszcza wojen religijnych, a także wejścia na drogę radykalnej sekularyzacji, wreszcie część trzecia wskazuje, jakie należy podjąć kroki na przyszłość. 31 października 2017 r. przypada 500. rocznica przybicia przez Marcina Lutra na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez, wzywających do dysputy ówczesnych teologów.

LIPIEC

Czechy. Słowacja. W słowackiej Nitrze i w czeskim Velehradzie odbyły się 5 lipca obchody 1150. rocznicy przybycia na te ziemie św. Cyryla i Metodego i rozpoczęcia przez nich misji ewangelizacyjnej wśród Słowian. W uroczystościach wzięli udział i im przewodniczyli specjalni wysłannicy Franciszka, kardynałowie: Franc Rodé – w Słowacji i Josip Bozanić – w Czechach. Obecni byli miejscowi i zagraniczni biskupi, przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz liczni pielgrzymi z obu krajów i z zagranicy. We Mszy św. w Nitrze pod przewodnictwem legata papieskiego uczestniczyli m.in. przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy kard. Péter Erdő z Węgier i arcybiskup Sarajewa kard. Vinko Puljić oraz nuncjusz apostolski w Słowacji abp Mario Giordana. W kazaniu kard. Rodé przypomniał, że w 863 r. obaj bracia z Salonik (Sołunu, jak nazywali to greckie miasto Południowi Słowianie) przybyli do tej części Europy, aby ewangelizować miejscową ludność.

Włochy. Franciszek 8 lipca odwiedził wyspę Lampedusę. Podczas Mszy św. prosił Boga o wybaczenie obojętności wobec losu imigrantów. Papież przybył tam, by uczcić pamięć osób, które chcąc dostać się do Europy, utonęły w Morzu Śródziemnym. - Prosimy o przebaczenie dla tych, którzy wygodnie zamknęli się we własnym dobrobycie, który znieczula serce; prosimy o wybaczenie dla tych, którzy przez swoje decyzje na poziomie światowym stworzyli sytuacje, które prowadzą do tych dramatów - mówił Ojciec Święty. Wizyta na Lampedusie była jego pierwszą podróżą od czasu wyboru na Stolicę Piotrową.

Ukraina. W Łucku na Ukrainie z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odbyły się 14 lipca uroczystości związane z 70. rocznicą Rzezi Wołyńskiej. Mszy św. w katedrze pw. św. Piotra i Pawła przewodniczył nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Thomas Gullickson, a kazanie wygłosił abp Mieczysław Mokrzycki. Metropolita lwowski obrządku łacińskiego wezwał w nim do modlitwy „o zbawienie niewinnych ofiar, łaskę skruchy i nawrócenia dla zaślepionych, dar prawdy dla wątpiących i zwiedzionych”. Natomiast Bronisław Komorowski w przemówieniu nawiązał do wspólnej deklaracji podpisanej 28 czerwca br. w Warszawie przez zwierzchników Kościołów: rzymskokatolickiego i greckokatolickiego w Polsce, Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie. - Ta wspólna deklaracja o pojednaniu polsko-ukraińskim na gruncie Kościołów jest wydarzeniem niezwykle ważnym, a może stać się przełomowym wydarzeniem, o ile jego treść dotrze do szerokich rzesz wiernych na Ukrainie i w Polsce - stwierdził szef państwa i dodał, że „jeśli zostanie głęboko przeżyta i głęboko przemyślana, jest tego warta”. W latach 1942-1945 w wyniku zbrodniczych działań UPA na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków. Kolejne kilkaset tysięcy zostało zmuszonych do wyjazdu. Natomiast w akcjach odwetowych zginęło ok. 15 tys. Ukraińców.

Brazylia. W Rio de Janeiro w dniach 23-28 lipca obyły się obchody 28 Światowego Dnia Młodzieży. Zakończyły się one ogłoszeniem, że w 2016 r. Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się w Krakowie. Papież Franciszek - zgodnie ze słowami Jezusa "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody", które były hasłem spotkania - zachęcał młodych do odważnego pójścia za głosem wiary i niesienia jej na wszystkie krańce świata. W wielkim święcie wiary wzięło udział ok. 3 mln młodych ludzi z całego świata. W ramach ŚDM papież 24 lipca odwiedził także brazylijskie sanktuarium Matki Bożej w Aparecidzie. Po raz pierwszy spotkał się 25 lipca z młodymi na plaży Copacabana w Rio de Janeiro, gdzie tłumaczył czym jest wiara i co z niej wynika. Ojciec Święty przekonywał młodych, że obecność Chrystusa w naszym życiu czyni je sensownym, owocnym, pozwalającym rozwijać wiarę, nadzieję i miłość. Wskazał, iż miłość Chrystusa daje nam bezpieczeństwo, siłę i nadzieję. Zachęcił młodych, by byli Jego uczniami i misjonarzami, świadkami Ewangelii, wnosząc w świat promień światła, którego coraz bardziej zdaje się brakować. W piątek 26 lipca wieczorem uczestnicy ŚDM odbyli Drogę Krzyżową. Miała ona niezwykłą oprawę w formie olbrzymiego artystycznego, nowoczesnego misterium, jakie zostało zrealizowane na rozstawionych na plaży 14 podiach, symbolizujących kolejne stacje. Zaangażowanych zostało kilkuset artystów, orkiestra, chór i liczni soliści. W sobotę 27 lipca wieczorem odbyło się modlitewne czuwanie z młodymi pielgrzymami na plaży Copacabana. Papież wzywał: "Drodzy młodzi, bądźcie prawdziwymi «atletami Chrystusa»!” i dodał, że Jezus daje więcej niż Puchar Świata. W niedzielę 28 lipca podczas Mszy św. wieńczącej ŚDM Franciszek zachęcał młodych z całego świata do odważnego świadczenia o Jezusie i Jego Ewangelii. Podkreślił, że zadanie to będące nakazem Chrystusa, wypełniać trzeba we wspólnocie wraz z innymi, przy wsparciu duszpasterzy. Stałym i wielokrotnie powtarzanym przesłaniem papieskim - towarzyszącym Światowym Dniom Młodzieży - był nieustanny apel o Kościół otwarty, dynamiczny, wychodzący "na peryferie" ku wszystkim zagubionym i potrzebującym. Ponadto papież spotkał się m.in. z mieszkańcami faweli Varginha, z więźniami, chorymi i biskupami Ameryki Łacińskiej. Pobłogosławił też flagi olimpijskie (Rio de Janeiro będzie gospodarzem letnich igrzysk w 2016 roku).

SIERPIEŃ

Ukraina. W Kijowie odbyła się 18 sierpnia konsekracja soboru pw. Zmartwychwstania Pańskiego - katedry zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka. Był to też główny punkt greckokatolickich obchodów 1025. rocznicy Chrztu Rusi Kijowskiej za panowania księcia Włodzimierza Wielkiego. Uroczystą liturgię sprawował abp Szewczuk razem z członkami Synodu UKGK, papieskim wysłannikiem, kard. Audrysem Bačkisem, nuncjuszem apostolskim na Ukrainie, abp. Thomasem Gullicksonem oraz biskupami rzymskokatolickimi. Episkopat Polski reprezentował metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. W uroczystości wzięli udział grekokatolicy z różnych części Ukrainy, a także m.in. z Kanady, USA, Polski, Argentyny, Australii i Kazachstanu. W liście wystosowanym na jubileuszowe obchody papież Franciszek wyraził nadzieję, że nadadzą one nowy rozmach ewangelizacji i pracy duszpasterskiej UKGK. Każdy z Kościołów na Ukrainie obchodził rocznicę chrztu osobno. Główne obchody tego jubileuszu w stolicy Ukrainy na poziomie państwowym-cerkiewnym odbyły się w dniach 26-28 lipca wyłącznie z udziałem Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. W tych uroczystościach uczestniczyli m.in. zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarcha moskiewski i Całej Rusi Cyryl oraz hierarchowie prawosławni z dziewięciu innych krajów, w tym z Polski. 4 sierpnia w Kijowie rzymskokatolickim obchodom przewodniczył nuncjusz apostolski na Ukrainie, abp Thomas Gullickson Procesja z duchowieństwem łacińskim na czele przeszła ulicami miasta z konkatedry św. Aleksandra na Wzgórze św. Włodzimierza, gdzie sprawowano uroczyste nabożeństwo.

WRZESIEŃ

Świat. 7 września, w wigilię Narodzenia Najświętszej Marii Panny, obchodzono światowy dzień modlitwy i postu w intencji pokoju w Syrii i na Bliskim Wschodzie. Ok. 100 tysięcy wiernych, rzymian i turystów wzięło udział w czuwaniu modlitewnym na placu św. Piotra, której przewodniczył papież Franciszek. Papież nie pozostawał tylko przy modlitwie. Wykorzystywał różne kanały dyplomatyczne, aby poprzez nie wpływać na pokojowe rozwiązanie konfliktu w Syrii. W orędziu do głów państw i szefów rządów uczestniczących w odbywającym się 5 i 6 września szczycie G20 w Sankt Petersburgu, Franciszek zaapelował, aby przeszkodzili w dalszym przelewie krwi, ale jednocześnie w sposób zdecydowany sprzeciwił się interwencji militarnej. W modlitwach na całym świecie wzięli udział nie tylko katolicy, ale także protestanci, prawosławni, muzułmanie oraz przedstawiciele innych religii i wyznań chrześcijańskich, m. in. muzułmanie w samej Syrii zgromadzili się na modlitwie w meczecie Umajjadów w Damaszku a w Stambule wraz z wyznawcami prawosławia modlił się ekumeniczny patriarcha Bartłomiej I. Ofiarami trwającego od ponad dwóch lat konfliktu w Syrii jest 7 mln osób, w tym ponad 5 mln uchodźców wewnętrznych, którzy musieli opuścić swoje domy oraz 2,2 mln uchodźców zewnętrznych, którzy uciekli z kraju w poszukiwaniu schronienia w Libanie, Iraku, Turcji, Jordanii i Egipcie. 75 procent z nich to dzieci i kobiety, żyjące do dziś w skrajnej nędzy. Szacuje się, że dotychczas zginęło ponad 100 tys. osób.

Włochy. Papież Franciszek odwiedził 10 września Centrum Astalli, gdzie spotkał się z uchodźcami. Ośrodek ten, położony w centrum Rzymu, tuż obok Placu Weneckiego jest siedzibą Jezuickiej Służby Uchodźcom. Wizyta była ściśle prywatna, bez udziału dziennikarzy, miała jednak wymiar poniekąd „światowy”. Dotyczyła bowiem ludzi ubiegających się o azyl, którzy przybyli z różnych krajów świata. Franciszek przyjechał do stołówki ośrodka w czasie, gdy codziennie ustawia się tam w kolejce po ciepły posiłek ponad czterystu uchodźców, by ich pozdrowić i z nimi rozmawiać.

Włochy. Msza św. przed sanktuarium Matki Bożej Bonaria, spotkania z robotnikami, przedstawicielami władz, chorymi, ubogimi, więźniami, światem kultury, młodzieżą złożyły się na podróż apostolską papieża Franciszka do Cagliari na Sardynii, która odbyła się 22 września. Był to jego druga podróż po Włoszech. "Praca to godność, to chleb i miłowanie innych" - powiedział Franciszek do świata pracy w Cagliari. Przypomniał, że są już dwa pokolenia młodych ludzi, którzy nie mają pracy. "Taki świat nie ma przyszłości, gdyż ludzie ci nie mają godności a trudno ją mieć, gdy się jest bezrobotnym" - zaznaczył papież. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. na placu przed sanktuarium Matki Bożej z Bonaria w Cagliari, z którą papież jest mocno związany, gdyż Jej kult jest znany i rozpowszechniony w Argentynie, a zwłaszcza w Buenos Aires. Ponadto Ojciec Święty spotkał się z chorymi, więźniami, światem nauki i kultury oraz młodzieżą do której zaapelował m. in. : "Nie bądźcie "handlarzami śmierci", tymi, którzy sprzedają śmierć, wykorzystując to, że ludzie są smutni, nie mają nadziei ani zaufania."

PAŹDZIERNIK

Słowacja. „Bóg i państwo: Europa między świeckością i laicyzmem” - taki był przewodni temat tegorocznego zgromadzenia plenarnego przewodniczących konferencji episkopatu państw Europy. Odbyło się ono w Bratysławie w dniach 3-6 października. Stolica Słowacji gościła zgromadzenie w związku z 1150. rocznicą przybycia świętych Cyryla i Metodego na ziemie słowackie. Biskupi oddali cześć obu współpatronom Europy, będącym „symbolem jedności między chrześcijaństwem wschodnim i zachodnim”, podczas Mszy św. w katedrze w Nitrze. Podczas bratysławskiego „szczytu Kościoła katolickiego w Europie” biskupi, z pomocą ekspertów, omówili społeczne i duchowe aspekty wyzwań, jakim współczesna Europa musi stawić czoło. Dyskusje w Bratysławie skupiały się wokół miejsca religii i roli Kościoła w społeczeństwach państw europejskich, oscylujących „między świeckością i laicyzmem”.

Włochy. W liturgiczne święto św. Franciszka – głównego patrona Włoch – 4 października papież odwiedził jego miasto rodzinne, w którym Biedaczyna spędził niemal całe swoje życie. Od świtu było ono oblegane przez pielgrzymów, których – jak oceniły władze Asyżu – przybyło ponad 100 tys., wśród nich był premier Włoch Enrico Letta. Była to trzecia podróż obecnego papieża po ziemi włoskiej. Pierwszym punktem papieskiej pielgrzymki był Instytut Seraficki – ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci i młodzieży. Ojciec Święty spotkał się tam z chorymi i niepełnosprawnymi dziećmi. Potem w siedzibie biskupa Asyżu abp. Domenico Sorrentino papież odwiedził „Pokój obnażenia z szat”, upamiętniający gest św. Franciszka, gdy rozebrał się on do naga przed swym ojcem Pietro di Bernardone. Zebrali się tam ubodzy, którym pomaga miejscowa Caritas. Po modlitwie przy relikwiach Biedaczyny w bazylice św. Franciszka, na placu przed świątynią odprawiono Mszę św. W kazaniu Ojciec Święty zaapelował o pokój w Ziemi Świętej, w Syrii, na Bliskim Wschodzie i na całym świecie. "Z tego Miasta Pokoju powtarzam z mocą i łagodnością miłości: szanujmy stworzenie, nie bądźmy narzędziami zniszczenia! Szanujmy każdą istotę ludzką: niech ustaną konflikty zbrojne, plamiące ziemię krwią, niech ucichnie broń a wszędzie nienawiść ustąpi miejsca miłości, zniewaga przebaczeniu a niezgoda – jedności. Usłyszmy wołanie tych, którzy płaczą, cierpią i umierają z powodu przemocy, terroryzmu i wojny, w tak bardzo umiłowanej przez świętego Franciszka Ziemi Świętej, w Syrii, na całym Bliskim Wschodzie, na całym świecie". Na zakończenie Mszy św. papież poświęcił ofiarowaną przez region Umbria oliwę do lampy wotywnej, która pali się przed grobem Franciszka. Ponadto Franciszek zjadł obiad z ubogimi w ośrodku Caritas, spotkał się z duchowieństwem, klaryskami, z młodzieżą regionu Umbrii oraz odwiedził sanktuarium Matki Bożej w Rivotorto, gdzie znajduje się kamienna szopa (Sacro Tugurio), w której mieszkał św. Franciszek z pierwszymi towarzyszami. Była to 33. wizyta następcy św. Piotra w Asyżu, Franciszek zaś stał się 19. papieżem odwiedzającym to miasto, które jest – po Rzymie – najczęściej odwiedzanym przez papieży miejscem na świecie.

LISTOPAD

Filipiny. Konferencja Biskupów Filipin zaapelowała o pomoc całego świata i wezwała do modlitwy za ofiary tajfunu Haiyan, który spustoszył kraj na początku listopada. W wyniku kataklizmu zginęło 5 260 osób. Z prośbą o pomoc i modlitwę w intencji Filipin zwrócił się papież Franciszek. Za pośrednictwem Papieskiej Rady Cor Unum przekazał Kościołowi na Filipinach 150 tys. dolarów. W akcję pomocy włączyły się kraje i Kościoły z całego świata, w tym z Polski.

Austria. W Wiedniu w dniach 20-22 listopada odbyło się IX światowe zgromadzenie „Religii dla Pokoju” (Religions for Peace). Trzydniowe obrady, w których uczestniczyło 600 przedstawicieli religii świata, wśród nich szamani, kapłani i kapłanki religii lokalnych, przebiegały pod hasłem: „Powitać innego”. Wśród uczestników zgromadzenia obecni byli m. in.: ekumeniczny patriarcha Konstantynopola, Bartłomiej I, kardynałowie Raymondo Assis z Brazylii i John Onaiyekan, metropolita Abudźy w Nigerii, przewodnicząca ruchu Fokolare, Maria Voce, sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów, pastor Olav Fykse Tveit. W przesłaniu do uczestników papież Franciszek życzył im „ogromu sił”, dla rozpoznania i zrealizowania misji dla pokoju, jaką mają religie. Pierwsza międzynarodowa konferencja z cyklu „Religie dla Pokoju” odbyła się w 1970 roku w Kyoto, szósta – w 1994 roku w Watykanie, a ósma w 2006 roku ponownie w Kyoto.

Belgia. Migracja i integracja to główne tematy jesiennego zgromadzenia ogólnego Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) w dniach 13-15 listopada w Brukseli. Otwierając obrady przewodniczący tej organizacji kard. Reinhard Marx z Monachium podkreślił, że ubóstwo, integracja społeczna, migracja i bezrobocie młodzieży to najważniejsze zagadnienia, jakimi obecnie zajmuje się Unia Europejska. Uczestnicy obrad zwrócili uwagę, że konieczne jest pamiętanie o różnicy między migracją legalną i nielegalną. W odniesieniu do tej pierwszej trzeba we wszystkich przypadkach wykazywać jak największą wrażliwość i elastyczność w podejściu do potrzeb migrantów.

Świat. W Kościele katolickim zakończył się w uroczystość Chrystusa Króla, 24 listopada, zainaugurowany przez Benedykta XVI Rok Wiary. Z tej okazji przez 13 miesięcy ponad 8,5 mln katolików z całego świata pielgrzymowało do Rzymu. Zakończył się on licznymi wydarzeniami w tym Mszą św. pod przewodnictwem papieża Franciszka w Watykanie. Tematyka Roku Wiary miała sprzyjać ożywieniu wiary, życia chrześcijańskiego i kościelnego zwłaszcza w kiedyś katolickich a teraz uległych sekularyzacji krajach zachodnich. Nie bez znaczenia była data wybrana przez papieża na rozpoczęcie Roku Wiary. 11 października mijało bowiem 50 lat od inauguracji obrad Soboru Watykańskiego II i 20 lat od publikacji posoborowego Katechizmu. W jego obchody wpisało się mocno XIII Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat: „Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej”, które obradowało od 7 do 28 października 2012 r. w Watykanie. Na obchody złożyło się szereg spotkań m.in. z seminarzystami, młodzieżą, ruchami kościelnymi i stowarzyszeniami, rodzinami oraz liturgii, pielgrzymek, kongresów, koncertów, wystaw.

GRUDZIEŃ

Chorwacja. 65,42 proc. Chorwatów opowiedziało się 1 grudnia w referendum za wprowadzeniem do konstytucji definicji małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety. W referendum wzięła udział ponad 1/3 obywateli Chorwacji (34,84 proc.). Pytanie referendalne brzmiało: „Czy jesteś za wprowadzeniem do konstytucji definicji małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety?”. Inicjatorem referendum jest stowarzyszenie „W imię rodziny”, które zebrało pod petycją o zorganizowanie głosowania ponad 740 tys. podpisów. Kościół wyraził pełne poparcie dla tego przedsięwzięcia. Specjalne oświadczenie wydała w tej sprawie Komisja Sprawiedliwości i Pokoju chorwackiego episkopatu. Wyraziła w nim przekonanie o konieczności pełnej ochrony rodziny. Niespełna dwa tygodnie po referendum 12 grudnia chorwacki rząd przyjął projekt prawa, które jak oświadczył, premier Zoran Milanović, ma zrównać związki jednopłciowe z małżeństwami, choć, jak dodał nie do końca. Nie pojawia się słowo małżeństwo i nie ma zgody na adopcję dzieci. Projekt prawa trafił do parlamentu.

USA. Papież Franciszek został 11 grudnia ogłoszony przez tygodnik "Time" człowiekiem roku 2013. Jak wyjaśniła szefowa wydawnictwa, Nacy Gibbs rzadko który "gracz na scenie światowej" tak szybko przyciąga uwagę ludzi młodych i starych, wierzących i cyników, jak stało się to w przypadku papieża Franciszka. W dziewięć miesięcy od swego wyboru stanął w centrum centralnych dysput naszych czasów dotyczących bogactwa i ubóstwo, uczciwości i sprawiedliwości, przejrzystości, nowoczesności, globalizacji, roli kobiet, natury małżeństwa, czy pokus władzy. Nagroda człowiek roku jest przyznawana przez tygodnik "Time" od 1927 roku. W 1994 r. został nią wyróżniony bł. Jan Paweł II.

Ukraina. Do zachowania mądrości i odpowiedzialności oraz do niepoddawania się prowokacjom wezwała cały naród Ukrainy Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR). W ogłoszonym 9 grudnia w Kijowie oświadczeniu do wierzących i wszystkich ludzi dobrej woli Rada podkreśliła, że religijna wspólnota Ukrainy jest „znaczącą i nieodłączną częścią społeczeństwa obywatelskiego”. Od końca listopada z udziałem dziesiątek tysięcy demonstrantów mają miejsce manifestacje, których uczestnicy domagają się zbliżenia Ukrainy z Unią Europejską i występują przeciwko pogłębianiu współpracy z Rosją. Manifestacje, które rozpoczęły się 30 listopada po tym jak prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz nie podpisał podczas szczytu w Wilnie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Demonstrantów popierają liderzy Kościołów i religii. Jednocześnie wezwali oni zarówno uczestników wieców, jak i władze państwowe do zachowania pokoju i niedopuszczenia do przemocy.

Francja. W Strasburgu w dniach 28 grudnia - 1 stycznia 2014 r. odbywa się 36. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé. W sumie przybyło 30 tys. uczestników, w tym 4,5 tys. Polaków. Z mieszkańcami Alzacji i niemieckiego regionu Ortenau, którzy ich goszczą zastanawiali się: „Co zrobić, żeby komunia między ludźmi kochającymi Chrystusa stała się dostrzegalna?” Każdego dnia przed południem młodzi zbierają się w ponad dwustu parafiach po obu stronach Renu, we Francji i w Niemczech, na chwile modlitwy i wymianę myśli. 29 i 30 grudnia po południu odbyło się dwadzieścia spotkań tematycznych. Podczas spotkania, w południe i wieczorem, młodzi ludzie gromadzą się na wspólną modlitwę. Modlitwy odbywać się będą jednocześnie w trzech halach na Wacken (Centrum Wystaw w Strasburgu), w katedrze i w kościele protestanckim św. Pawła. Na zakończenie ogłoszono, że kolejne, 37 Spotkanie Młodych odbędzie się w dniach 29 grudnia 2014 do 2 stycznia 2015 w Pradze, stolicy Republiki Czeskiej.

2013-12-31 13:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prawda zwyciężyła

Niedziela świdnicka 39/2017, str. 5

[ TEMATY ]

wydarzenie

Marek Zygmunt

Złożenie urny z ziemią z „Łączki”

Złożenie urny z ziemią z „Łączki”

Do pomników Żołnierzy Wyklętych w Dzierżoniowie i w Nowej Rudzie złożono uroczyście urny z ziemią z warszawskiej powązkowskiej „Łączki”, uświęconą krwią polskich bohaterów

Honorowy patronat nad uroczystością sprawowali: wiceminister Obrony Narodowej, poseł z terenu naszej diecezji Michał Dworczyk i wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk.

CZYTAJ DALEJ

Chrystus wciąż aktualny

Niedziela Ogólnopolska 38/2018, str. 32-33

Rembrandt Harmenszoon Van Rijn

Fragment obrazu "Chrystus" (XVIIw.)

Fragment obrazu

Jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg polskiej czy europejskiej nowej ewangelizacji nie jest zalegający wciąż w nas czy wokół nas układ polityczno-społeczny, czy nawet jego „głośni bohaterowie”, lecz traktowanie Ewangelii jako „muzealnego przekazu”. Ma on już ponad 2 tys. lat i „ośmiela się” jeszcze wypominać nam błędy naszych obyczajów. Tymczasem Ewangelia, którą Kościół niezmiennie przekazuje ludziom wszystkich epok i kultur, jest spotkaniem człowieka z Bogiem Żywym, objawionym w Jezusie Chrystusie. Jest „dokumentem proroczym”, odpowiadającym na wymogi i pragnienia ludzkiego serca. Jest „mądrością zstępującą z góry”, która wolna jest od względów ludzkich i obłudy.

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #67

2021-09-19 10:12

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #67

Kto powinien być pierwszy? Nie tylko apostołowie mieli z tym problem. Skupieni na tym nie umieli zrozumieć i przyjąć nauki Jezusa. Czy tak samo nie jest czasem w życiu każdego z nas? Posłuchajcie komentarza ks. Mateusza Pobihuszki na XXV niedzielę zwykłą. Filmik znajdziecie tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję