Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: Forum Charyzmatyczne wpisane w Synod

Bez Ducha Świętego Synod będzie tylko „ludzkim gadaniem o ludzkim Kościele a nie Kościele Bożym”, przypomniał na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski. Delegat Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym przewodniczył Mszy św. w ramach VIII Forum Charyzmatycznego Archidiecezji Częstochowskiej. Spotkanie odbywa się pod hasłem: „Jedna wiara” i jest okazją do wspólnej modlitwy, rozważania Słowa Bożego i formacji.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

synod

synod2021

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski zauważył, że Forum wpisuje się w synodalny czas Kościoła, także częstochowskiego, bo wczoraj został zainaugurowany jego etap w arch. częstochowskiej.

- Słowo „synod” brzmi dość administracyjnie, formalnie, ale papież mówi, że jest to droga, byśmy wszyscy w Kościele naprawdę stanowili komunię, by duchowni i świeccy, osoby życia konsekrowanego, ważni i mniej ważni, tradycjonaliści i charyzmatycy, kółka różańcowe i Odnowa, byśmy wszyscy znali swoją wartość, uczestniczyli w misji Kościoła i wspólnym głoszeniu Ewangelii - powiedział kaznodzieja. Zauważył, że wspólnotom Odnowy w Duchu Świętym papież daje szczególną rolę, bo wspomina, że „głównym bohaterem i twórcą Synodu nie są jakieś nasze wizje o Kościele, nasze wyobrażanie - jaki ten Kościół powinien być, nasze subiektywne oczekiwania, ale twórcą Synodu ma być Duch Święty i główną pracę jaką mamy wykonywać w tym czasie, to słuchać co Duch Święty mówi dzisiaj do Kościoła, który tworzymy”.

Bp Przybylski podkreślał, że trzeba wołać Ducha Świętego a jednocześnie głosić Jego obecność, Jego dary, posługiwać się Jego charyzmatami, „bo bez tego Kościół nie będzie miał życia i cały Synod będzie tylko jakimś ludzkim gadaniem o ludzkim Kościele a nie Kościele Ducha Świętego”.

Podziel się cytatem

Reklama

Odnowa w Duchu Świętym, zwana także Katolicką Odnową Charyzmatyczną, nie jest jednolitym ruchem o zasięgu światowym, nie ma też jednego założyciela, lub grupy założycieli, ani listy członków. Celem Odnowy jest uwrażliwienie każdego chrześcijanina i wspólnoty na dary duchowe (charyzmaty), których Bóg udziela każdemu inaczej.

Dorota Drążkiewicz, świecki koordynator Odnowy w Duchu Świętym arch. częstochowskiej wyjaśnia, że hasło spotkania „Jedna wiara” jest kontynuacją trzyletniego programu rozważań słowa z Listu do Efezjan: „Jeden Bóg”, „Jedna wiara”, „Jeden chrzest”. - To one budują Kościół, budują jedność - podkreśla. Dodaje, że „nie modlimy się tylko za siebie, ale za cały Kościół, byśmy byli apostołami”.

Wśród siedmiu wspólnot Odnowy w Duchu Świętym w arch. częstochowskiej jest też jasnogórska - „Kana”. Jej opiekunem jest o. Piotr Stanikowski, który dziś został mianowany współkoordynatorem Odnowy w arch. częstochowskiej.

- Wspólnota istnieje od 27 lat a jej szczególnym charyzmatem jest modlitwa za Paulinów. Jesteśmy dumni, że mamy takie zaplecze modlitewne w osobach świeckich - podkreśla zakonnik. Dodaje, że identyfikujący się z Odnową czynnie włączają się też w dzieła charytatywne wobec ubogich współpracując z Caritas Polska.

Forum Charyzmatyczne potrwa na Jasnej Górze do wieczora.

2021-10-30 13:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Kaplica św. Piusa X - w niej największe w Polsce tabernakulum

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Pius X

tabernakulum

Niedziela TV

Jedyne takie tabernakulum, bo mieszczące aż ponad 200 puszek z Komunią Świętą, znajduje się na Jasnej Górze. To kaplica św. Piusa X służąca na co dzień do przechowywania Najświętszego Sakramentu. Tabernakulum ma formę nawiązującą do jasnogórskich krużganków.

Św. Pius X nazywany jest też papieżem Eucharystii. Jasna Góra z kolei uznawana jest za Wieczernik Narodu. Te słowa św. Jana Pawła II wciąż wyznaczają misję sanktuarium i posługujących w nim kapłanów. Stosując się do wszelkich zasad bezpieczeństwa w okresie pandemii, paulini wciąż sprawują sakramenty pokuty i pojednania i Eucharystii.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zmienia letnią rezydencję papieską Castel Gandolfo w centrum ekologiczne

2023-02-03 11:01

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek zlecił przebudować letnią rezydencję papieską Castel Gandolfo w centrum edukacji ekologicznej i rolnictwa. Władze Państwa Watykańskiego poinformowały 2 lutego, że przebudowa ogrodów i budynków nad jeziorem Albano będzie się odbywać w najbliższych miesiącach.

55-hektarowy kompleks służył papieżom jako letnia rezydencja od początku XVII wieku. Oprócz dwóch pałaców i terenów parkowych obejmuje również grunty rolne i zabudowania gospodarcze.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Jeśli sól utraci swój smak

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję