Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: z pomocą Ducha Świętego przemieniajmy nasz umysł i sumienie

– Mamy kłaść głębsze fundamenty wiary, aby z pomocą Ducha Świętego przemieniać siebie w umyśle i sumieniu, i tym samym zdobywać łaskę u Boga i u ludzi, stanowiąc świątynię Ducha Świętego – powiedział abp Wacław Depo 31 października w kościele Zesłania Ducha Świętego w Częstochowie.

Metropolita częstochowski przewodniczył tam Mszy św. z okazji 20-lecia powstania parafii. Podczas liturgii udzielił sakramentu bierzmowania oraz poświęcił tablicę upamiętniającą zmarłego prawie rok temu ks. Romana Łodzińskiego, pierwszego proboszcza i budowniczego kościoła.

– Kościele częstochowski, kim jesteś, co myślisz i mówisz sam o sobie? (...) Czy jesteśmy żywymi kamieniami w budowli Kościoła? – pytał w homilii abp Depo.

Podkreślił, że „pewnym znakiem, który trzeba nam dzisiaj odczytywać, według zamysłu i planu Boga, jest obecność już z drugiej strony życia, w tajemnicy świętych obcowania, waszego pierwszego proboszcza i budowniczego zarówno tej świątyni, jak i żywej wspólnoty ludzi – śp. ks. Romana Łodzińskiego”. – On (...) odszedł, ale się nie oddalił. Z pewnością w tamtej rzeczywistości zjednoczenia z Bogiem prosi dzisiaj za nami – zaznaczył metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

Odnosząc się do rozpoczętego na etapie diecezjalnym synodu, wskazał, że „mamy kłaść głębsze fundamenty wiary, aby z pomocą Ducha Świętego przemieniać siebie w umyśle i sumieniu, i tym samym zdobywać łaskę u Boga i u ludzi, stanowiąc świątynię Ducha Świętego”.

Nawiązując do czytania z Listu do Hebrajczyków, abp Depo zauważył, że „Chrystus, który ma kapłaństwo nieprzemijające, zbawia, czyli wyzwala z niewoli złego ducha tych, którzy przez Niego przystępują do Boga, bo On wciąż żyje, aby się wstawiać za nami”. – To On nas tutaj w Duchu Świętym dzisiaj zwołał. To nie jest tylko obietnica. To jest rzeczywistość – Jego realna obecność wśród nas w mocy i świetle Ducha Świętego, który prowadzi Jego Kościół aż do powtórnego Jego przyjścia – tłumaczył.

Maciej Orman/Niedziela

Pasterz archidiecezji wyraził radość i wdzięczność za to, że parafianie regularnie modlą się Koronką do Ducha Świętego i uczestniczą w Mszy św. wotywnej o Duchu Świętym. Przytoczył również słowa papieża Franciszka, który powiedział, że „bez pomocy Ducha Świętego nie ma spełnienia naszych dróg synodalnych i odnowy Kościoła” oraz że „bez modlitwy do Ducha Świętego nie ma prawdziwego Kościoła Chrystusowego”.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Za metropolitą Ignatiosem z Syrii ze Światowej Rady Kościołów abp Depo przestrzegał, że bez Ducha Świętego Bóg jest daleki, Chrystus jest przeszłością, Ewangelia – martwą literą, Kościół – tylko organizacją, władza – panowaniem, kult – wskrzeszaniem umarłych, a postępowanie po chrześcijańsku jest moralnością niewolników. Zwrócił natomiast uwagę, że w Duchu Świętym człowiek jest podźwignięty do wymiarów nieba i idzie do domu Boga; „Chrystus Zmartwychwstały wciąż żyje, aby się wstawiać za nami i uprzedza nas na naszych drogach; Ewangelia jest siłą życia i mądrością dalekowzroczną, a Kościół już dzisiaj jest tajemnicą zjednoczenia ludzi ze wspólnotą Trójjedynego Boga: Ojca, Syna i Ducha Świętego”.

Rozważając przesłanie płynące z czytania z Księgi Powtórzonego Prawa, metropolita częstochowski podkreślił, że zawarte w nim wyznanie wiary w Jedynego Boga „stało się codzienną modlitwą narodu wybranego”. – Każdy Żyd musiał rano i wieczorem wypowiadać te słowa: Pan Bóg jest Bogiem jedynym. Nie ma innego. Dlatego będziesz Go miłował i przestrzegał Jego przykazań przez wszystkie dni twego życia, byś długo mógł żyć. Szemma Izrael. Słuchaj, Izraelu. Pan jest Jedynym. Miłuj tego Boga i bądź Mu posłuszny – mówił abp Depo.

Maciej Orman/Niedziela

Jednocześnie zauważył, że Chrystus nie zmienił Bożych przykazań, „ale wypełnił je sobą poprzez miłość miłosierną objawioną w krzyżu i śmierci na Golgocie”. – Ta miłość okazała się zwycięską poprzez zmartwychwstanie. Doświadczamy jej bardzo osobiście już od momentu chrztu św., bo on nas uwolnił od grzechu pierworodnego i obdarował łaską i godnością dzieci Boga wołających do Niego: Ojcze nasz! – wyjaśnił. Dodał, że sakramenty, a w sposób szczególny udzielany dzisiaj sakrament bierzmowania, są darem życia wiecznego i zanurzeniem „w życiu Boga w chwale zmartwychwstałego Chrystusa”.

Reklama

Nawiązując do Ewangelii według św. Marka, abp Depo podsumował: – Kochaj, miłuj Boga i bliźniego jak siebie samego. To jest odważna, choć trudna droga: miłuj bliźniego jak siebie samego. To jest przesłanie również dla nas na każdy czas.

Maciej Orman/Niedziela

Udział w uroczystości był dużym przeżyciem dla Pauliny, która podczas liturgii dba o śpiew. – Co roku śpiewam podczas Mszy św. z obrzędem sakramentu bierzmowania. W tym roku miałam nie śpiewać, ale ksiądz proboszcz mnie poprosił i powiedział, że dodatkowo będzie poświęcenie tablicy upamiętniającej ks. Romana Łodzińskiego, a ponieważ byłam bardzo z nim związana, przyszłam zaśpiewać, żeby tam u góry było mu miło – powiedziała „Niedzieli” ze wzruszeniem.

Maciej Orman/Niedziela

Zapytana, czy w parafii jest miejsce dla młodych, odpowiedziała twierdząco. – Ksiądz Norbert, wikariusz, wznowił spotkania oazowe, bo wiadomo, że z powodu pandemii wszystko ucichło. Poza tym dużo osób wyjechało, więc ta stara kadra, do której też należałam, już odeszła, ale teraz w piątki mamy spotkania z nowymi osobami. Na razie są 4 „sztuki”. Miejmy nadzieję, że coś się rozwinie. Do śpiewania zresztą też zapraszamy. Na razie jestem sama – uśmiechała się Paulina.

2021-10-31 22:25

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Witnica: 20-lecie powstania Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej

[ TEMATY ]

POAK

Witnica

20‑lecie

Robert Burzyński

POAK w Witnicy świętował 20-lecie istnienia

POAK w Witnicy świętował 20-lecie istnienia

W dniu 02.04. 2019r … dniu szczególnym, gdyż był to dzień wspomnienia odejścia do domu ojca Św. Jana Pawła II patrona Akcji Katolickiej, Parafialny Odział Akcji Katolickiej w Witnicy świętował swoje 20-lecie istnienia.

Mszę świętą koncelebrowaną odprawił ks. kan. Zbigniew Samociak – Asystent Diecezjalny Akcji Katolickiej wraz z ks. prał. Ryszardem Tomczakiem – proboszczem oraz asystentem parafialnym POAK Witnica. W kazaniu Ksiądz Asystent przybliżył nam historię oraz ideę działalności AK w Polsce. Wśród wielu walorów wymienił między innymi aspekt formacyjny. Formacja w AK jest priorytetem ze względu na rolę apostolstwa ich członków. Po oficjalnej części uroczystości nastąpiła część mniej oficjalna.

CZYTAJ DALEJ

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami

Na progu Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, mszalna Liturgia Słowa przypomina Izajaszową wizję pokoju królestwa Bożego, który nastanie na końcu czasów. Do Jerozolimy, miasta wybranego przez Boga, popłyną wszystkie narody i będą się wzajemnie zachęcać do poznawania i przyjęcia woli Bożej. Chociaż całkowite spełnienie tej wizji pozostaje sprawą przyszłości znanej tylko Bogu, to przecież Jerozolima, miejsce męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, nieustannie gromadzi wiernych z całego świata i powietrze nad nią jest gęste od modlitwy zanoszonej w różnych językach. Solidarne nawrócenie i powrót do Boga staną się fundamentem powszechnego pokoju, co symbolizuje przekucie mieczy na lemiesze, a włóczni na sierpy. Narzędzia wojny posłużą pomnażaniu dóbr i pomyślności ludzi. Ta wspaniała wizja, utrwalona na pomniku umieszczonym przed nowojorską siedzibą ONZ, w świecie naznaczonym wojnami i przemocą przypomina, że powinno – i z Bożą pomocą może – być inaczej.

CZYTAJ DALEJ

Lizbona: dotychczas 200 tys. rejestracji na Światowe Dni Młodzieży 2023

2022-11-28 15:16

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

ŚDM

ŚDM Lizbona

facebook.com/sandomierzSDM

Po około miesiącu od rozpoczęcia rejestracji, do udziału w Światowych Dniach Młodzieży 2023 w Lizbonie zgłosiło się już około 200 tys. młodych ludzi. Dotychczas swój udział zapowiedziały duże grupy, zwłaszcza z Włoch, Brazylii, Hiszpanii i Francji - ogłosił na konferencji prasowej biskup pomocniczy archidiecezji Lizbony Americo Aguiar, który jest także prezesem Fundacji Światowych Dni Młodzieży – poinformowała agencja informacyjna Ecclesia. Okazją do tego była prezentacja programu duszpasterskiego w sanktuarium maryjnym w Fatimie, 120 kilometrów na północ od stolicy Portugalii, które - zdaniem biskupa - odegra ważną rolę podczas ŚDM.

„Światowe Dni Młodzieży, które po raz pierwszy odbędą się w Portugalii między 1 a 6 sierpnia przyszłego roku, będą ściśle współpracować z Fatimą, ponieważ miejsce pielgrzymkowe jest jedynym miejscem w kraju, która ma już doświadczenie w radzeniu sobie z dużymi rzeszami ludzi”, powiedział bp Aguiar. Fatima będzie nie tylko centralnym punktem dla młodych pielgrzymów ŚDM, ale także dla papieża Franciszka, który jako pierwszy zgłosił się 26 października i już obiecał, że "bardzo chciałby" przyjechać także do Fatimy. Franciszek uczestniczył już w ŚDM w Rio de Janeiro (2013), Krakowie (2016) i Panamie (2019).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję