Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Holy Łódź – Noc Świętych 2021

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W łódzkiej bazylice archikatedralnej zakończyła się dziesiąta – jubileuszowa – Noc Świętych, której od samego początku organizatorem jest Wydział Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Łódzkiej. Konwencją tegorocznej Nocy Świętych była gala Oskarów, której przyświecało hasło Holy Łódź.

- Prowadzenie tegorocznej Nocy Świętych jest dla mnie niezwykłym wyróżnieniem i zaproszeniem młodych ludzi, aby nie bali się dziś iść po świętość! – tłumaczy Zyta Szarafiniak. - Świętość jest dla mnie pójściem za tym, co mówi Jezus. Zasłuchaniem się w Jego słowa i pójście za tym, do czego nas zaprasza. Jest życiem ewangelią w codzienności – tu i teraz, by być na wzór i Jego podobieństwo. – podkreśla prowadząca tegoroczną Noc Świętych.

Skoro gala rozdania Oskarów to kategorie wśród których laureatem pierwszej – życie za życie był św. Maksymilian Maria Kolbe – który nominował w tejże kategorii Sługę Bożego ks. Tadeusza Burzyńskiego. Natomiast laureatką w drugiej kategorii – blask ocalenia – była św. Urszula Ledóchowska, która nominowała do świętości – Służebnicę Bożą Stanisławę Leszczyńską.

Postacie nominowanych do świętości zostały przestawione w dwóch pantomimach przygotowanych przez teatr pantomimy – Juventus Dei – działający przy łódzkiej parafii księży klaretynów.

- Na nocy jestem po raz pierwszy, ale to było niesamowite przeżycie – tłumaczy Zofia Parzyszek. - Bardzo mi się podobały te scenki przedstawiające świętych wykonane przez teatr pantomimy. To było bardzo ciekawe. – dodaje uczestniczka spotkania.

- Noc Świętych jest dla mnie bardzo wyjątkowym momentem w roku, ponieważ w tym czasie odbywają się zabawy halowinowe, a to co robi nasz łódzki Kościół Katolicki jest naszą odpowiedzią. My w tym czasie chcemy wspominać wszystkich Świętych – tych którzy przeżyli życie tak, że możemy ich naśladować, że swoim postępowaniem – swoim zżyciem -świadczyli o Jezusie Chrystusie. – tłumaczy Kamil Gruszczyński.

Reklama

Podczas wieczornego czuwania odśpiewano litanię do wszystkich świętych, w czasie której wprowadzono relikwie świętych i błogosławionych i ustawiono je przed ołtarzem. Na koniec – w uroczystej procesji – wniesiono Najświętszy Sakrament.

- Dla mnie ta tegoroczna Noc Świętych była niesamowitym przeżyciem. Szczególnym momentem było podniesienie Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie – wówczas doszło do mnie, że to jest moje spotkanie z Panem Bogiem, takie odczucie Jego obecności, że mogę pomówić z Nim jak z Przyjacielem. – tłumaczy Franciszek Ogrodowczyk.

- Ta Noc Świętych była dla mnie momentem szczerej spowiedzi – chyba pierwszej tak szczerej w życiu. – podkreśla Zofia Mateja. – Całe to spotkanie spędziłam na spowiedzi, za co jestem wdzięczna księdzu Maćkowi, który mnie spowiadał. Każdemu polecam taką szczerą spowiedź. – dodaje.

Tuż przed zakończeniem dzisiejszego spotkania swoje słowo do zgromadzonych skierował metropolita łódzki – abp Grzegorz Ryś, który podziękował wszystkim, którzy zorganizowali Noc Świętych 2021 oraz zaznaczył, że – jestem bardzo wdzięczny za ten dzisiejszy wieczór i chcę powiedzieć, że widząc takich młodych, jakimi się pokazujecie w tej katedrze tego wieczoru – że jestem spokojny o łódzki Kościół w następnym pokoleniu – bardzo, bardzo wam dziękuję! – mówił abp Grzegorz Ryś.

- Myślę, że nas przekonaliście o dwóch ważnych sprawach, które powtarza Papież Franciszek. – kontynuował zwracając się do młodych arcybiskup Grzegorz– Pierwsza to ta, że najlepszymi ewangelizatorami młodych są młodzi, a druga nauka, którą nam pokazaliście to jest to, jak wiele można zrobić razem. Widzieliśmy młodych zaangażowanych razem – od fantastycznych muzyków, chóru, aktorów, konferansjerów, słyszeliśmy świadectwo, i biorącą udział w procesji służbę liturgiczną. Każdy mógł znaleźć jakieś miejsce w tym wydarzeniu – każdy był potrzebny – to jest właśnie Kościół, do którego nas zaprasza Ojciec Święty Franciszek.- tłumaczył metropolita łódzki.

Noc świętych, to katolicka alternatywa dla cieszącego się coraz większą popularnością Halloween. Jak podkreślają księża – chodzi o to, by zamiast fascynacji śmiercią, pokazać młodym ludziom piękno świętości. Pierwsza Noc Świętych odbyła się w katedrze łódzkiej w październiku 2011 roku. 

2021-11-01 10:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Widawa: Święty Roch uczy nas wychodzić z pomocną dłonią do chorych!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Święty Roch gromadzi nas na swoim odpuście – to jest odpust ku jego czci – a my przez jego pośrednictwo prosimy Boga o łaski, których potrzebujemy. Ten rok jest dla nas przywołaniem postawy człowieka, który uczy nas wychodzić z pomocną dłonią do chorych.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Jest to reakcja na ostatni wpis duchownego zamieszczony na Facebooku, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Śląskie: 11 marca święcenia biskupie i ingres biskupa gliwickiego Sławomira Odera

2023-02-03 15:11

[ TEMATY ]

ks. Sławomir Oder

Włodzimierz Rędzioch

Ks. Sławomi Oder

Ks. Sławomi Oder

11 marca odbędą się święcenia biskupie i ingres biskupa nominata diecezji gliwickiej ks. prał Sławomira Odera – poinformowały w piątek służby prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Uroczystości odbędą się w gliwickiej katedrze.

"Mianowany przez Ojca Świętego Franciszka 28 stycznia 2023 roku Biskup Nominat przyjmie święcenia biskupie przez posługę nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, metropolity seniora krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, dotychczasowego biskupa gliwickiego bp. Jana Kopca, biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz abp. Giuseppe Mani, metropolity seniora Cagliari” - podał episkopat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję