Reklama

Niedziela Legnicka

Papieskie relikwie, sekretarz i kremówki

To wszystko stało się udziałem parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Legnicy. W dniu 16 października otrzymała ona relikwie św. Jana Pawła II. Przekazał je obecny abp Mieczysław Mokrzycki metropolita lwowski, który w latach 1996-2005 był drugim osobistym sekretarzem papieża Jana Pawła II. A słodkim akcentem wydarzenia były „papieskie kremówki”

Relikwie

- Księże proboszczu. Przyjmij te relikwie, otaczaj je pobożną czcią i przekazuj do uczczenia wiernym. Niech wszyscy modlący się przed relikwiami, za wstawiennictwem św. Jana Pawła II otrzymują obfitość łask. Św. Jana Pawle II módl się za nami – mówił arcybiskup przekazując relikwiarz w ręce proboszcza parafii ks. Romana Raczaka. Są to relikwie tzw. I stopnia, czyli najściślej związane z ciałem osoby. W tym przypadku są to włosy papieża.

- Jesteśmy tobie wdzięczni ekscelencjo, za ten niezwykły dar, dar obecności Jana Pawła II dla naszej parafii – mówił przedstawiciel parafii.

- Nasze miasto jest oznaczone obecnością Jana Pawła II – przypominał z kolei ks. Robert Kristman Wikariusz Generalny - stało się to podczas jego wizyty apostolskiej w 1997 r. Dzisiaj dziękujemy za twoją obecność wśród nas i ten tak cenny dar dla parafii i miasta.

Czego uczy nas jego świętość

„Święci nie proszą byśmy ich chwalili, ale naśladowali” – te słowa papieskie przywołał w homilii abp Mokrzycki. Przypomniał, że do świętości Jan Paweł II dojrzewał już od najmłodszych lat. - To człowiek wiary. Jego myśli ciągle zwracały się ku Panu Bogu. Była to jakby nieustanna modlitwa. Miał świadomość, że posługa Słowa jest przejawem tego, co najpierw było przygotowane na modlitwie. Że prawdy głoszone muszą się najpierw znaleźć w przestrzeni modlitwy, medytacji. Dlatego nigdy nie żałował czasu na modlitwę – mówił arcybiskup.

Tą szczególną papieską postawę, ukazał na przykładzie jednego dnia z życia papieża, który od wczesnych godzin porannych, przez poszczególne wydarzenia dnia, aż do nocnego błogosławieństwa udzielanego Urbi et Orbi (miastu i światu), wypełniał modlitwą.

- Dziś chcemy wyrazić dziękczynienie Panu Bogu, że można być człowiekiem dobrym i pięknym, a ponadto kryje się też w tym nasza prośba, byśmy my sami mogli stawać się lepsi. By lepszymi stawali się nasi bliscy, rodacy, Ojczyzna i cały świat. Aby wszystko stawało się lepsze dzięki działającej w nas łasce Bożej. Naśladujmy Jana Pawła II. Wielu mogło widzieć na czym polega to dążenie do świętości. Niech teraz ta bliska obecność świętego i nas zachęca do świętego życia – apelował metropolita.

Reklama

Podziękowanie

- Dziękuję za ten dzisiejszy dar spotkania. Dziękuję księże arcybiskupie za podzielenie się z nami tym, czego byłeś świadkiem w życiu świętego papieża. W przyszłości będę ponawiał zaproszenie do odwiedzenia naszej parafii, której podarowałeś i dziś wprowadziłeś relikwie św. Jana Pawła II – mówił proboszcz parafii dziękując wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przebieg uroczystości.

Uczestnicy, mogli na koniec nie tylko otrzymać „papieskie kremówki”, bądź zakupić pozycje książkowe opowiadające o życiu papieża, ale przede wszystkim otrzymać indywidualne błogosławieństwo relikwiami, z którego wszyscy chętnie skorzystali.

   


2021-11-01 11:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Jezus trwa na swoim krzyżu w czasie każdej Eucharystii

– Ceremonie wielkopiątkowe nie są żałobnymi obrzędami, lecz corocznym zaproszeniem, abyśmy przybliżali się nie tyle do narzędzia męki Jezusa, ale do Niego samego i przez to mieli udział w Jego miłości – powiedział w Wielki Piątek abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie.

– Nasze dzisiejsze zgromadzenie w imię Jezusa Chrystusa, Syna Bożego i prawdziwego człowieka jest podobne do odkrycia wewnętrznego światła wiary, w którym rozważamy historię Wielkiego Piątku z Jerozolimy. Dziś przeżywamy jej własne uobecnienie i zbawienie – wskazał w homilii duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Bogumił Łoziński: nie ma twardego dowodu, że Jan Paweł II krył pedofilów

2023-01-26 13:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

PAP/Rafał Guz

Nie ma żadnego twardego dowodu, że Jan Paweł II krył pedofilów lub pozwalał na pedofilię – powiedział zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Gość Niedzielny" Bogumił Łoziński na konferencji prasowej połączonej z promocją dodatku do tygodników katolickich "Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę".

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

CZYTAJ DALEJ

Ważna rocznica

2023-01-26 19:15

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Jacek Zimniak

80. rocznica śmierci

pierwszy biskup pomocniczy

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

80. rocznica śmierci pierwszego biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Antoniego Jacka Zimniaka.

– Dziękujemy dzisiaj Bogu za tego gorliwego, mądrego i niezłomnego biskupa Antoniego Jacka Zimniaka, który w bardzo trudnych czasach okrutnej II wojny światowej pełnił posługę w naszej diecezji – mówił na początku Mszy św. w jego intencji bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej 26 stycznia przewodniczył Mszy św. w kościele rektoralnym św. Rocha i św. Sebastiana na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję