Reklama

Niedziela Legnicka

Ku czci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Co roku, w niedzielę najbliższą wspomnieniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki (19 października), w kościele w Parszowicach, filii parafii Wielowieś, odprawiana jest Msza św. ku jego czci.

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Parszowice

ks. Piotr Nowosielski

Związane jest to z wydarzeniem z 4 czerwca 1972 r., kiedy przybył do tej miejscowości ze swoim kolegą ks. Bogdanem Liniewskim, który ma tu swoją rodzinę, aby odprawić wraz z nim jedną z pierwszych Mszy św. prymicyjnych. 19 października 1984 r. ks. Jerzy poniósł śmierć męczeńską z rąk funkcjonariuszy ówczsnej Służby Bezpieczeństwa. Po rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego, przypomniano sobie o fakcie jego prymicji w tej miejscowości i od 16 lat mieszkańcy wspominają to wydarzenie, związane z dziś już błogosławionym (ogłoszony 6 czerwca 2010 r.) ks. Jerzym.

Jednocześnie kościół ten, stał się z czasem także miejscem pielgrzymek szczególnie członków NSZZ „Solidarność”, dla którego ks. Jerzy za swego życia był kapelanem.

Wszystkich przybyłych na tegoroczną uroczystość powitał proboszcz parafii ks. Tomasz Galik.

Mszy św. przewodniczył ks. Grzegorz Ropiak. W wygłoszonej homilii mówił: - Nasze święte zgromadzenie łączące nas co roku w tej parszowickiej świątyni w kolejne rocznice męczeńskiej śmierci ks. Jerzego, mają na celu uczczenie jego osoby i rozbudzenie w nas osobistego kultu. Ale te spotkania pomagają nam także lepiej poznać naszego patrona, męczennika naszych czasów. Co roku odkrywamy na nowo jego oddane Panu Bogu piękne życie.

Zwrócił uwagę, że ks. Jerzy bardzo często propagował nauczanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, był apostołem prawdy, człowiekiem sumienia, miłującym Ojczyznę. .

Mszy św., towarzyszy także okolicznościowa wystawa fotograficzna, przypominająca wydarzenia związane z ks. Jerzym w tej miejscowości, oraz jego śmierci. Zachowane są także rysunki z konkursu plastycznego dla dzieci o ks. Jerzym Popiełuszce.

W bieżącym roku, parafianie i goście mogli też podziwiać zbiory Stanisława Łetowskiego, który zafascynował się osobą św. Jadwigi Śląskiej.Ta fascynacja przejawia się m.in. w osobistym odtworzeniu ilustracji z XIV wiecznego Kodeksu autorstwa Mikołaja Pruziego, poświęconego św. Jadwidze z racji 100 lecia jej kanonizacji.

Reklama

 2021-11-01 13:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

I Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki - 16 i 17 września

I Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki już 16 i 17 września (pt-sb) odbędzie się na Jasnej Górze.

Poprzedzi on tegoroczną jubileuszową 40. Pielgrzymkę Ludzi Pracy. Celem Kongresu jest popularyzacja nauczania bł. ks. Jerzego Popiełuszki, legendarnego kapelana „Solidarności”, także jasnogórskiego pielgrzyma, który w 1982 r. przyprowadził na Jasną Górę robotników Huty „Warszawa” co zapoczątkowało doroczne pielgrzymki Ludzi Pracy do częstochowskiego Sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Za nami Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-30 18:48

[ TEMATY ]

szkoła

kongres

edukacja

chrześcijanie

redakcja Niedzieli

Karol Porwich/Niedziela

Zakończył się Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej, którego tematyka dotyczyła komunikacji w rodzinie i w szkole. Dwudniowe obrady miały miejsce w auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

Drugi dzień kongresu rozpoczął się dyskusją panelową na temat komunikacji w sytuacjach trudnych.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - rozpoczął się mecz Polski z Argentyną

2022-11-30 20:12

[ TEMATY ]

Katar

PAP/EPA/Georgi Licovski

W Dausze rozpoczął się mecz Polski z Argentyną w piłkarskich mistrzostwach świata. Co najmniej remis zapewni biało-czerwonym awans do 1/8 finału. W przypadku porażki losy drużyny trenera Czesława Michniewicz zależeć będą od wyniku rozgrywanego równolegle spotkania Meksyku z Arabią Saudyjską.

(PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję