Reklama

Niedziela Legnicka

Ku upamiętnieniu księdza

Najpierw uroczystości Zakładach Górniczych „Rudna”, a potem prawie 7 kilometrowy bieg z metą przy kościele św. Barbary w Polkowicach. Tak uczczono 23 października pamięć o śp. ks. Jerzym Gniatczyku.

[ TEMATY ]

bieg

Polkowice

ks. Jerzy Gniatczyk

Rudna

ks. Piotr Nowosielski

Wam wejść nie wolno

„Dalej wam wejść nie wolno, bo to jest miejsce święte”. Te słowa wypowiedziane pod adresem ZOMO-wców, 14 grudnia 1981 r. w drzwiach kościoła św. Barbary, przez rosłego księdza, zagradzającego wejście oddziałom które pacyfikowały strajkujących górników, były tego dnia powtarzane wielokrotnie. Wspominali to wydarzenie uczestnicy biegu, górnicy, przedstawiciele kopalni władz i duchowieństwa. Wszystko to było związane z protestem górników kopalni przeciwko wprowadzeniu Stanu Wojennego. 14 grudnia 1981 r., ustalono że górnicy wyjdą z kopalni ale na własnych warunkach. Kiedy to zrobili okazało się że czekały na nich uzbrojone oddziały ZOMO i wojska, które zaczęły rzucać granaty hukowe, użyły też gazów łzawiących i armatek wodnych. Strajkujący zaczęli uciekać w kierunku centrum miasta i tam schronili się we wspomnianym kościele.

Reklama

Człowiek symbol

- Można powiedzieć że ks. Gniatczyk jest takim symbolem tego schronienia dla górników - mówi o tym wydarzeniu obecny proboszcz parafii św. Michała ks. Jarosław Święcicki, do której należy wspomniany kościół jako świątynia pomocnicza – Nie pozwolił wejść pacyfikującym, zasłaniając sobą wejście. Uczestnicy tego wydarzenia wspominają, że podczas odprawionej przez niego Mszy św., na ołtarzu złożono wśród darów ofiarnych także zebrane łuski po kulach, którymi strzelano do górników.

- Byłem ministrantem w tamtych czasach gdy ks. Jerzy był wikarym, Zawsze śmialiśmy się że ma 2 metry wzrostu i półtora metra wagi, wysportowany, wcześniej grywał w siatkówkę, a z nami w piłkę nożną stając na bramce. Można sobie wyobrazić jak przy jego posturze, cała bramka była „zajęta”. Samych wydarzeń nie widziałem bo miałem wtedy 17 lat, ale pamiętam to wszystko co było potem. A więc zainicjowana przez niego pomoc dla tych co stracili pracę, pomoc rodzinom osób internowanych – jednym słowem to osoba niepowtarzalna, to dusza-chłop to którego wszyscy lgnęli - wspomina księdza Janusz Białocki

Reklama

Bieg

W tegorocznym Biegu wystartowało 250 zawodników z całej Polski. Przebiegli trasę sprzed kopalni ZG Rudna do centrum miasta. Do pokonania mieli ok. 7 km, biegnąc tą trasą, którą górnicy uciekali przed oddziałami ZOMO, milicji i wojska. Miejsce mety - centrum miasta obok kościoła Św. Barbary też było nie przypadkowe, bo jak już wiemy w tym kościele schronienie znaleźli uciekający górnicy.

Pierwszy na mecie zameldował się Kamil Makuś z Bolesławca. Natomiast wśród kobiet najlepszą okazała się Katarzyna Ptaszuk z Białorusi. Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe medale.

Organizatorem jest TKKF "Start" Polkowice oraz Zakłady Górnicze Rudna.

Ks. Jerzy Gniatczyk zmarł 19 października 2015 r. Do tej pory biegi upamiętniające kapelana górniczej Solidarności odbywały się w grudniu, od tego roku organizowane są w pierwszy weekend po rocznicy śmierci kapłana. 

PS. Treść wywiadów na stronach diecezjalnego Radia Plus Legnica: www.legnica.fm 
2021-11-01 14:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polkowice pod opieką św. Sebastiana

[ TEMATY ]

św. Sebastian

Polkowice

patronat miasta

arch. parafii

Podczas Eucharystii został intronizowany i poświęcony nowy obraz św. Sebastiana.

Miasto Polkowice związane jest z postacią świętego Męczennika od ponad 340 lat. Ma to związek z dramatycznymi wydarzeniami, jakie miały miejsce w mieście w 1680 roku. Polkowice nawiedziła wówczas zaraza dżumy, podczas której zmarła niemal połowa mieszkańców. - W obliczu tych tragicznych wydarzeń, władze miasta wraz z duchowieństwem i mieszkańcami zawierzyły wszystkich opiece św. Sebastiana, prosząc o ratunek – wspomina Przewodniczący Rady Miasta Roman Rozmysłowski.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Kapelan Szpitala Uniwersyteckiego zwolniony za zniechęcanie do szczepień

2021-12-01 12:43

[ TEMATY ]

szpital

Archiwum Aspektów

Kapelan z oddziału klinicznego psychiatrii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie został dyscyplinarnie zwolniony, ze skutkiem natychmiastowym za zniechęcanie pacjentów do szczepień. Informacje te potwierdziła w środę PAP dyrekcja placówki.

W piśmie do krakowskiej kurii dyrektor szpitala Marcin Jędrychowski opisał sytuację i zwrócił się z prośbą o wyznaczenie nowego kapelana do posługi w Oddziale Klinicznym Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzi w życie dekret dotyczący stałego lektoratu i akolitatu udzielanego także kobietom

2021-12-03 10:35

[ TEMATY ]

akolita

Karol Porwich/Niedziela

12 grudnia 2021 r. wchodzi w życie dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski dotyczący wieku oraz przymiotów kandydatów i kandydatek do stałego lektoratu i akolitatu.

„Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wieku i przymiotów kandydatów do posługi stałego lektoratu i akolitatu, nie będących kandydatami do święceń” został wydany przez Konferencję Episkopatu Polski 11 czerwca 2021 r., a jego promulgacja i wejście w życie zgodnie z wymogami prawa kościelnego dokonuje się po dokonaniu sprawdzenia przez Stolicę Apostolską (recognitio). Dekret recognitionis został wydany przez Kongregację ds. Biskupów w dniu 13 października 2021 r. Promulgacja dokumentu decyzją Przewodniczącego KEP nastąpiła w dniu dzisiejszym (3 grudnia 2021 r.), a jego wejście w życie ogłoszono na dzień 12 grudnia 2021 r. (3. niedziela adwentu – „Gaudete”). Z dniem wejścia w życie dekret ogólny będzie obowiązywał we wszystkich diecezjach Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję