Reklama

Niedziela Legnicka

W rodzinie szkół Jana Pawła II

Pod hasłem tegorocznej XXI pielgrzymki Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę: “Nie lękajcie się”, wyruszyliśmy 6 października na dwudniową pielgrzymkę do Częstochowy.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Rodzina Szkół JP2

Lubomierz

Archiwum szkoły

Uczniowie Szkoły im. Jana Pawła II w Lubomierzu mieli zaszczyt w imieniu wszystkich szkół poprowadzić w Kaplicy Matki Bożej przygotowanie do Apelu Jasnogórskiego, któremu przewodniczył nasz nowy Duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II – Biskup Radomski Marek Solarczyk. Wydarzenie to było dla nas niesamowitym doświadczeniem.

Powitanie z Matką Bożą

Na wstępie przywitaliśmy Matkę Bożą w imieniu nauczycieli oraz uczniów. Dziękowaliśmy za wszystkie otrzymane łaski, przepraszaliśmy za nasze niewierności i słabości, za wszystkie sytuacje w których zabrakło nam Miłości Bożej. Oddaliśmy pod opiekę Maryi siebie i nasze Rodziny, a w szczególny sposób ucznia naszej szkoły Marcina, który stanął niedawno w obliczu choroby. Za Świętym Janem Pawłem II wołaliśmy do Ciebie "Totus Tuus"- cały Twój Maryjo!

Dziękczynienie za Prymasa Tysiąclecia

Modląc się u stóp Jasnogórskiej Pani, chcieliśmy włączyć się w narodowe dziękczynienie za Prymasa Tysiąclecia oraz wyrazić naszą pamięć, szacunek i uznanie dla całego Jego życia i posługi pasterskiej tak ważnej dla naszej Ojczyzny.

Tuż po wyborze Jan Paweł II, zwracając się do Prymasa Polski, powiedział: Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża-Polaka, który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było Twojej wiary, niecofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry i tego całego okresu dziejów Kościoła w Ojczyźnie naszej, które związane są z Twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem.

Ten rok jest dla nas wyjątkowy, ponieważ 12 września został beatyfikowany kardynał Stefan Wyszyński.

Historia Apelu

Przedstawiliśmy historię modlitwy Apelu Jasnogórskiego. Związana była z aresztowaniem Prymasa Tysiąclecia. Wtedy to właśnie 8 grudnia 1953 roku rozpoczęto na Jasnej Górze intensywne modlitwy o Jego uwolnienie. Wprowadzono codzienny Apel w intencji Kościoła w Polsce, doświadczającego prześladowań ze strony władz systemu totalitarnego. Nowe treści związano z tym nabożeństwem w okresie przygotowań do 300-lecia obrony Jasnej Góry w 1956 roku, rocznicy Ślubów króla Jana Kazimierza - obioru Maryi Królową Korony Polskiej. Propagatorem Apelu stał się prymas Stefan Wyszyński wraz z Episkopatem Polski w czasie Wielkiej Nowenny (1957-1966), będącej przygotowaniem do Millenium Chrztu Polski.

Reklama

W okresie trwania Soboru Watykańskiego II, modlitwa Apelu nasycona była błaganiem za Kościół powszechny. Biskupi polscy w listach pasterskich, przy okazji różnych uroczystości maryjnych, zachęcali wiernych do praktyki Apelu Jasnogórskiego, zarówno w rodzinach, jak i w świątyniach.

W 1953r. zaledwie kilka osób zgromadziło się przed Cudownym Obrazem, by prosić o uwolnienie internowanego wówczas Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego i za Ojczyznę. Dziś Apel gromadzi miliony Polaków w kraju i zagranicą.

Święty Jan Paweł II tak mówił o Apelu w 2003 r. "Stale powtarzam tę modlitwę, zanosząc przed oblicze Czarnej Madonny wszystkie sprawy Polski, świata i Kościoła na całym okręgu ziemi. Nie przestaję też zachęcać do nieustannego powracania do tej miłości, jaka w niej jest zawarta. To jest źródło ufności na każdy czas. Modlę się, aby wszyscy, którzy zwracają się do Jasnogórskiej Pani, obficie z tego źródła czerpali i znajdowali umocnienie na trudnych drogach trzeciego tysiąclecia (...)".

ABC Krucjaty i Apel

Przypomnieliśmy również "ABC Społecznej Krucjaty Miłości:

1. Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje.

2. Myśl dobrze o wszystkich – nie myśl źle o nikim.

3. Mów zawsze życzliwie o drugich – nie mów źle o bliźnich.

4. Rozmawiaj z każdym językiem miłości.

5. Przebaczaj wszystko wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy.

Reklama

6. Działaj zawsze na korzyść bliźniego.

7. Czynnie współczuj w cierpieniu.

8. Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak Ty korzystasz z pracy drugich.

9. Włącz się w społeczną pomoc bliźnim.

10. Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół.

Zwróciliśmy się także do Maryi prosząc o pokój na świecie, a szczególnie w naszej umiłowanej przez Świętego Jana Pawła II Ojczyźnie, który powiedział: “Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego ma prawo do miłości szczególnej”.

Słowami Litanii do Świętego Jana Pawła II zakończyliśmy przygotowanie dzieci i młodzieży do Apelu.

Dzień następny

Kolejny dzień naszego pielgrzymowania, zaczęliśmy uroczystą Mszą Świętą sprawowaną 7 października o godz. 11.00 na Wałach Jasnogórskich, pod przewodnictwem duszpasterza naszej Rodziny – Księdza Biskupa Henryka Tomasika.

W tym roku przybyło tu około 5000 uczniów, ze 140 szkół z całej Polski. Obecność przedstawicieli tak wielu szkół noszących imię Jana Pawła II jest świadectwem, że nauczanie naszego Patrona i wartości, jakimi się w życiu kierował, są dla nas drogowskazem, za którym podążamy. Modląc się na Jasnej Górze, czujemy się prawdziwą wspólnotą.

Jasnogórskie pielgrzymki są kolejnym świadectwem budowania żywego pomnika świętemu Janowi Pawłowi II. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za świadectwo i trud pielgrzymowania, a wszystkim ludziom dobrej woli, którzy pomogli man w zorganizowaniu tego wyjazdu składamy wielkie Bóg zapłać!


2021-11-01 17:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zjednoczona rodzina

Niedziela częstochowska 42/2020, str. I

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymowanie

Rodzina Szkół JP2

Karol Porwich/Niedziela

Delegacje 75 szkół imienia św. Jana Pawła II pielgrzymowały na Jasną Górę

Delegacje 75 szkół imienia św. Jana Pawła II pielgrzymowały na Jasną Górę

– Zachęcam was do tego, abyście jako rodzina Jana Pawła II żyli przesłaniem katechez świętego papieża – mówił bp senior Antoni Długosz do Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II połączyła wszystkie szkoły, które obrały go za patrona. W roku 100-lecia jego urodzin 8 października po raz dwudziesty – ze względu na pandemię – na Jasną Górę pielgrzymowali reprezentanci 75 szkół: uczniowie, dyrektorzy, nauczyciele, katecheci; pozostali łączyli się duchowo.

CZYTAJ DALEJ

Atak hakerski w Watykanie?

2022-11-30 20:17

[ TEMATY ]

Watykan

Pixabay.com

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

We wtorek po południu kolejny raz w tym roku przerwany został dostęp do większości watykańskich strony internetowych. Jak poinformowała agencja I.Media, prawdopodobnie doszło do ataku hakerskiego.

We wczesnych godzinach popołudniowych, zablokowany został dostęp m.in. do głównej strony vatican.va, a także do strony mediów watykańskich Vatican News oraz Muzeów Watykańskich i większości witryn internetowych dykasterii Kurii Rzymskiej. O tym, że w tym czasie wykryto "anormalną aktywność" związaną z próbami dostępu do stron, poinformował w rozmowie z francuską agencją I.Media szef Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Jak dowiaduje się KAI, problem nie dotyczył jednak wszystkich internetowych zasobów Watykanu.

CZYTAJ DALEJ

Sieć modlitewna. Możesz dołączyć

2022-11-30 22:09

[ TEMATY ]

modlitwa

św. Maksymilian

Misjonarki o. Kolbego

Misjonarki o. Kolbego

Misjonarki modlą się w celi św. Maksymiliana.

Misjonarki modlą się w celi św. Maksymiliana.

Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego, które są instytutem świeckim, zachęcają wiernych do włączenia się w inicjatywę pod nazwą „Cela miłości”.

Nazwa projektu nawiązuje do celi – bunkra głodowego w obozie Auschwitz, w której o. Maksymilian Kolbe oddał życie za swoje współbrata, czyniąc to z miłości do bliźniego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję