Reklama

Niedziela Świdnicka

Strzegom: Ruszyła rewitalizacja żołnierskich kwater

Na cmentarzu komunalnym w Strzegomiu przy ulicy Olszowej, rozpoczęły się prace rewitalizacyjne w żołnierskiej kwaterze ofiar I wojny światowej.

[ TEMATY ]

cmentarz

Strzegom

Krystyna Smerd

Żołnierskie kwatery na cmentarzu przy ul Olszowej w Strzegomiu

Żołnierskie kwatery na cmentarzu przy ul Olszowej w Strzegomiu

Znajduje się tu około 100 żołnierskich grobów, rozłożonych wokół symbolicznego pomnika, z wizerunkiem śpiącej snem wiecznym postaci żołnierza z bronią przy boku. Dookoła pomnika w kwaterze znajdują się, ustawione w wojskowym porządku, kamienne tablice epitafijne z nazwiskami spoczywających tu żołnierzy w różnym wieku, z dwóch stron frontu, niemieckich i rosyjskich - zmarłych podczas działań wojennych na przestrzeni lat 1914-1918 r. Pośród grobów żołnierzy niemieckich uważny przechodzień dostrzeże, co najmniej kilka tablic z epitafiami żołnierzy, którzy byli Polakami, o czym świadczą ich polskie nazwiska. Nie może to dziwić, wszak zaborcy niemieccy, a także austriaccy czy rosyjscy, gdy Polska była w niewoli - ochoczo korzystali z polskiego rekruta i nie było od tego odwołania. Pomnikiem szczególnej pamięci o poległych żołnierzach jest wielki dąb, górujący nad całością tego planistycznego założenia.

Krystyna Smerd

Cmentarz: Strzegom ul. Olszowa

Cmentarz: Strzegom ul. Olszowa

Na czym polega zmiana?

W wypadku prowadzonych prac chodzi wyłącznie o odnowienie miejsca z pełnym zachowaniem jego dotychczasowego charakteru. Rewitalizacji poddane zostaną wszystkie tablice epitafijne. Podobnym zabiegom poddany zostanie centralnie ustawiony cokół z pomnikiem żołnierza, granitowe ławeczki, łańcuchowe ogrodzenie. Założone będą nowe krawężniki wokół kwatery i odnowione alejki, które zgodnie z wymogiem konserwatora zabytków, będą miały, jak poprzednio, nawierzchnię szutrową, a jedynie stare betonowe krawężniki zostaną zastąpione granitowymi.

Zleceniodawcą prac jest Urząd Miasta Strzegomia. Wartość całkowita zadania to ok. 610 tys. zł. Na ich prowadzenie, gmina otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury oraz ze środków Unii Europejskiej.

Prace rozpoczęły się w połowie października tego roku i prowadzone będą przez firmę kamieniarską z województwa świętokrzyskiego do wiosny przyszłego roku.

Z kart historii

Reklama

Warto przypomnieć, że wyniku I wojny światowej zginęło ponad 14 milionów ludzi. Skutkiem prowadzonych zaciekłych walk były licznie powstające cmentarze wojenne, rozsiane wokół linii frontu. Miały one bardzo często charakter doraźny i przejściowy. - Niemieckie wojska i wojska austro-węgierskie grzebały swoich poległych w tymczasowych, prowizorycznych grobach masowych, zaś urządzenie godnego pochówku - pozostawiano na później, odpowiednio oznaczając miejsce. Natomiast Rosjanie nie pozostawiali znaków pozwalających na odnalezienie grobów w przyszłości. Miejsca pochowków starali się zamaskować - dodają historycy.

Krystyna Smerd

Cmentarz: Strzegom ul. Olszowa

Cmentarz: Strzegom ul. Olszowa

W archiwach strzegomskiej parafii nie zachowały się z tego okresu księgi parafialne, które najprawdopodobniej zostały wywiezione do Niemiec. Dlatego, niewiele można powiedzieć o spoczywających na cmentarzu ofiarach, a także o tym na jakich polach bitewnych ci żołnierze musieli walczyć i gdzie polegli.

2021-11-02 12:32

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Monografia cmentarza w Psarach

Tadeusz Trzcionka, mieszkaniec Grodźca, urodzony 84 lat temu, postanowił zapisać historię pochówków mieszkańców Psar, począwszy od grzebania zmarłych na cmentarzu w Grodźcu i cmentarzu urządzonym w Psarach wraz z ustanowieniem tamtejszej parafii w 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

Czym jest Kościół?

2022-11-29 17:36

[ TEMATY ]

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

W pierwszą niedzielę Adwentu, 27 listopada 2022 r. w Kościele rozpoczął się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Tematem przewodnim jest refleksja nad Kościołem i jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca. Program skierowany jest nie tylko do duszpasterzy, ale również bezpośrednio do wiernych. Jego realizacja zakończy się w niedzielę Chrystusa Króla, 26 listopada 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Andrzejkowy Bal Seniora

2022-11-29 17:21

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Parafia Ducha Świętego

Andrzejkowy Bal Seniora

ks. Rafał Witkowski

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zorganizował wieczorem 29 listopada 2022 r. z okazji Święta św. Andrzeja w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze „Andrzejkowy Bal Seniora”.

Jak mówi Sylwia Grzyb, Koordynator ds. Parafialnych Zespołów Caritas, idea wspólnego świętowania wzięła się stąd, iż w diecezji prężnie funkcjonuje kilkanaście Klubów Seniora, które chcą się wspólnie spotykać i działać. W Andrzejkowej Gali udział wzięli seniorzy z Klubów Seniora z zielonogórskich parafii: Ducha Świętego, Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Bożej Częstochowskiej i Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję