Reklama

Niedziela Częstochowska

Pamiętamy o zmarłych biskupach i kapłanach

– Zgromadziliśmy się przy kapłańskich, biskupich grobach, aby nie zapomnieć, że w wielkim orszaku zmarłych są również duchowni. My, księża, nie jesteśmy świętymi z automatu. Dlatego modlimy się za biskupów pomocniczych oraz wszystkich biskupów i kapłanów w prawie stuletniej historii naszej archidiecezji – mówił bp Andrzej Przybylski 2 listopada w krypcie kościoła na cmentarzu Kule w Częstochowie.

We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych w krypcie kościoła Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus w Częstochowie na cmentarzu Kule Mszy św. intencji zmarłych biskupów pomocniczych przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Wśród koncelebrastów był m.in. ks. Eugeniusz, rodzony brat bp. Miłosława Kołodziejczyka.

Ten dzień to szczególna okazja, by z wdzięcznością myśleć o zmarłych biskupach i kapłanach i modlić się za nich, także za tych, którzy spoczywają w krypcie tego kościoła: bp. Tadeusza Szwagrzyka, bp. Franciszka Musiela i bp. Miłosława Kołodziejczyka oraz bp. Antoniego Zimniaka (jest pochowany na cmentarzu Rocha w Częstochowie) i bp. Stanisława Czajki, który spoczywa w krypcie archikatedry Świętej Rodziny w Częstochowie.

Reklama

W homilii, w nawiązaniu do Ewangelii, ksiądz biskup zaakcentował, że najważniejsza w życiu człowieka jest obecność Boga i wiara w Niego, a także to, że Jezus jest Panem życia, On jest zmartwychwstaniem. Z taką pewnością zachęcił do pamięci o zmarłych.

– Pokazali nam niebo, tak jak potrafili, i nie byli aniołami. Dlatego potrzebują naszej modlitwy. Ich najważniejsza praca to, by ludzie nie zgubili drogi do nieba. Nośmy w sobie pamięć o kapłanach, szanujmy tę pamięć, bo to ona będzie się przekładać na powołania kapłańskie, na pamięć o zmarłych księżach, na szacunek, na świadomość, jak bardzo ich potrzebujemy – powiedział bp Andrzej Przybylski i podkreślił znaczenie modlitwy w intencji zmarłych biskupów i kapłanów, których Bóg postawił na życiowej drodze każdego z nas. Zwrócił uwagę, że najważniejszym powołaniem każdego księża jest pokazywanie ludziom drogi do nieba. – Przy grobach biskupów chcemy dziękować na ich kapłaństwo. Chcemy Bogu dziękować za kapłańską i biskupią posługę każdego biskupa pomocniczego naszej archidiecezji oraz wszystkich kapłanów – mówił bp Przybylski. W tym kontekście dziękował Bogu za kapłanów, „który pokazują nam niebo, uczą wiary, modlą się o nasze zbawienie i uświęcają nas przez to, że są szafarzami sakramentów”.

2021-11-02 15:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: sympozjum ogólnopolskie o życiu chrześcijańskim w łączności z Maryją Niepokalaną

„Życie chrześcijańskie – w łączności z Maryją Niepokalaną” – to temat ogólnopolskiego sympozjum naukowego, które odbędzie się 6 maja w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Sympozjum z okazji 300-lecia koronacji wizerunku Maryi Jasnogórskiej, 100-lecia objawień w Fatimie i 100-lecia istnienia Rycerstwa Niepokalanej organizuje Kleryckie Stowarzyszenie Rycerstwo Niepokalanej Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Katolicy i Orkiestra

W Polsce od kilkunastu już lat słyszymy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród katolików akcja Jerzego Owsiaka ma swoich zwolenników i przeciwników.

Stosunek do WOŚP wyraźnie pokazuje różne nurty polskiego katolicyzmu. Katolicy sympatyzujący z Wielką Orkiestrą uważają, że akcja Jerzego Owsiaka to piękna inicjatywa. Ich zdaniem, Kościół w Polsce przeszedł ewolucję w ocenie WOŚP - od negacji i dystansu po aprobatę. Natomiast katolicy dystansujący się od Wielkiej Orkiestry nazywają akcję Jerzego Owsiaka "graniem na ludzkich uczuciach" oraz "laicyzacją działalności charytatywnej". Orkiestra jest zjawiskiem bardzo złożonym, w którym dobro miesza się ze złem. Szlachetności wolontariuszy i darczyńców towarzyszy ideologia Wielkiego Dyrygenta, który promuje wizję życia obcą chrześcijaństwu.

CZYTAJ DALEJ

Papieża Franciszka „Ekumeniczna pielgrzymka pokoju” do Sudanu Południowego

2023-01-31 09:32

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

Grzegorz Gałązka

W dniach 3-5 lutego Franciszek odbędzie „ekumeniczną pielgrzymkę pokoju” do Sudanu Południowego. Towarzyszyć mu będą: honorowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskup Canterbury Justin Welby i moderator Zgromadzenia Ogólnego prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastor Iain Greenshields. Jej hasłem są słowa Jezusa: „Proszę, aby wszyscy byli jedno”, zaczerpnięte z tzw. Modlitwy Arcykapłańskiej z Ewangelii św. Jana. Wcześniej, od 31 stycznia do 3 lutego, Ojciec Święty odwiedzi Demokratyczną Republikę Konga. Będzie to 40. podróż zagraniczna papieża w czasie jego prawie dziesięcioletniego pontyfikatu.

Wizyta ekumeniczna

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję