Reklama

Niedziela Częstochowska

Pamiętamy o zmarłych biskupach i kapłanach

– Zgromadziliśmy się przy kapłańskich, biskupich grobach, aby nie zapomnieć, że w wielkim orszaku zmarłych są również duchowni. My, księża, nie jesteśmy świętymi z automatu. Dlatego modlimy się za biskupów pomocniczych oraz wszystkich biskupów i kapłanów w prawie stuletniej historii naszej archidiecezji – mówił bp Andrzej Przybylski 2 listopada w krypcie kościoła na cmentarzu Kule w Częstochowie.

We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych w krypcie kościoła Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus w Częstochowie na cmentarzu Kule Mszy św. intencji zmarłych biskupów pomocniczych przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Wśród koncelebrastów był m.in. ks. Eugeniusz, rodzony brat bp. Miłosława Kołodziejczyka.

Ten dzień to szczególna okazja, by z wdzięcznością myśleć o zmarłych biskupach i kapłanach i modlić się za nich, także za tych, którzy spoczywają w krypcie tego kościoła: bp. Tadeusza Szwagrzyka, bp. Franciszka Musiela i bp. Miłosława Kołodziejczyka oraz bp. Antoniego Zimniaka (jest pochowany na cmentarzu Rocha w Częstochowie) i bp. Stanisława Czajki, który spoczywa w krypcie archikatedry Świętej Rodziny w Częstochowie.

Reklama

W homilii, w nawiązaniu do Ewangelii, ksiądz biskup zaakcentował, że najważniejsza w życiu człowieka jest obecność Boga i wiara w Niego, a także to, że Jezus jest Panem życia, On jest zmartwychwstaniem. Z taką pewnością zachęcił do pamięci o zmarłych.

– Pokazali nam niebo, tak jak potrafili, i nie byli aniołami. Dlatego potrzebują naszej modlitwy. Ich najważniejsza praca to, by ludzie nie zgubili drogi do nieba. Nośmy w sobie pamięć o kapłanach, szanujmy tę pamięć, bo to ona będzie się przekładać na powołania kapłańskie, na pamięć o zmarłych księżach, na szacunek, na świadomość, jak bardzo ich potrzebujemy – powiedział bp Andrzej Przybylski i podkreślił znaczenie modlitwy w intencji zmarłych biskupów i kapłanów, których Bóg postawił na życiowej drodze każdego z nas. Zwrócił uwagę, że najważniejszym powołaniem każdego księża jest pokazywanie ludziom drogi do nieba. – Przy grobach biskupów chcemy dziękować na ich kapłaństwo. Chcemy Bogu dziękować za kapłańską i biskupią posługę każdego biskupa pomocniczego naszej archidiecezji oraz wszystkich kapłanów – mówił bp Przybylski. W tym kontekście dziękował Bogu za kapłanów, „który pokazują nam niebo, uczą wiary, modlą się o nasze zbawienie i uświęcają nas przez to, że są szafarzami sakramentów”.

2021-11-02 15:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Światło nadziei

– Jestem dumna, że mieliśmy tak wielkiego Polaka – św. Jana Pawła II. Uważam, że nasz naród został ogromnie wyróżniony. To światło nadziei dla nas, Polaków, i nie możemy o tym nigdy zapomnieć – powiedziała Niedzieli Ida Tamara Zagórska w Częstochowie.

Idźmy naprzód z nadzieją – pod takim hasłem odbył się 25 października koncert Idy Tamary Zagórskiej (sopran), przy fortepianie Natalia Czekanowska, w parafii św. Wojciecha BM w Częstochowie. Gromadzeni na koncercie poświęconym św. Janowi Pawłowi II usłyszeli m.in. pieśni, takie jak: Santa Lucia, Prząśniczka, scena weselna z musicalu Skrzypek na dachu To świt, to zmrok, Góralu, czy ci nie żal.

CZYTAJ DALEJ

Edykt w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

2022-11-26 14:00

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

s. Iwona Król

edykt

Kamil Krasowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Biskup Diecezjalny Tadeusz Lityński wydał edykt, zachęcający wiernych do przekazania jakichkolwiek dokumentów, pism, zdjęć, pamiątek lub wiadomości dotyczących Siostry M. Iwony Król. Publikujemy pełny tekst dokumentu.

Edykt Bpa Tadeusza Lityńskiego w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Komisja Maryjna KEP

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję