Reklama

Kościół

Oświęcim: modlitwa za ofiary obozów i łagrów

Ośmiu kapłanów – księża dekanatu oświęcimskiego, salezjanin i franciszkanin – modliło się w liturgiczne wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych za ofiary obozów i łagrów na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. We Mszy św., której towarzyszył intensywny deszcz, udział wzięło kilkadziesiąt osób, w tym przedstawiciele Muzeum.

[ TEMATY ]

modlitwa

Oświęcim

diecezja.bielsko.pl

Liturgia była sprawowana na dziedzińcu przylegającym do bloku 11, nieopodal Ściany Straceń, gdzie hitlerowcy rozstrzelali co najmniej kilka tysięcy osób. Mszy przewodniczył dziekan oświęcimski ks. Fryderyk Tarabuła. Wśród celebransów byli proboszczowie i wikarzy z oświęcimskich i podoświęcimskich parafii, a także niemiecki kapłan – ks. Manfred Deselaers z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

Kazanie wygłosił o. Arkadiusz Bąk OFMConv, franciszkanin z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Kapłan zauważył, że niektórzy więźniowie nazywali Auschwitz piekłem ma ziemi, miejscem bez Boga.

„To miejsce Auschwitz na szczęście jest już historią, jednak rozglądając się wokoło, można odnieść wrażenie, że ideologia przetrwała w sercach i zwichrowanych umysłach ludzi. Nierzadko możemy zobaczyć człowieka, który stanowczo decyduje się na życie bez Boga i w imię tzw. wolności skanduje hasła, które zaprzeczają ludzkiej godności” – zaznaczył.

Podziel się cytatem

Reklama

Zachęcił, by w tym miejscu prosić Boga o miłosierdzie dla ludzi tutaj zamordowanych, „Ale także prośmy o miłosierdzie dla nas, abyśmy chcieli przyjąć miłość Bożą” – wezwał zakonnik.

Pod Ścianą Straceń, gdzie hitlerowcy rozstrzelali co najmniej kilka tysięcy osób, kapłani i wierni zapalili znicze. W ten sposób oddali hołd pomordowanym w Auschwitz i we wszystkich obozach oraz łagrach. Wśród uczestników ceremonii był m.in. przedstawiciel Muzeum Auschwitz-Birkenau Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Modlitwa w Miejscu Pamięci w Dzień Zaduszny to tradycja. Trwa ona od kilkudziesięciu lat. W byłym obozie koncentracyjnym Niemcy więzili ponad 1,3 mln osób. Życie straciło tu ponad 1,1 mln osób, głównie Żydów.

2021-11-02 17:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesteście z nami i robimy Boży raban! – Tomasz Wolny i Ida Nowakowska zapraszają na festiwal „Jasna Strona Mocy”

[ TEMATY ]

festiwal

modlitwa

muzyka

muzyka chrześcijańska

Niedziela TV

Musicie się włączyć o godz. 20:15 - telewizyjna Jedynka. Bez was to zupełnie się nie uda. Jesteście z nami i robimy Boży raban! Będzie Kolumbia, będzie Meksyk, będą Włochy, Stany Zjednoczone, Polska i wy także. Do zobaczenia! – w taki sposób Tomasz Wolny i Ida Nowakowska, prowadzący dzisiejszy dzień festiwalu „Jasna Strona Mocy” zapraszają do wspólnej muzycznej modlitwy.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy tu być. Ja dojechałam, ale muszą powiedzieć jak pełna podziwu jestem dla Tomka, który jest dzisiaj uśmiechnięty i pełny werwy, ponieważ przyszedł tutaj razem z pielgrzymką. Widać jak to doświadczenie tych kilkunastu dni pomogło mu się przygotować. Przepiękna sprawa i myślę, że ten koncert też będzie wyjątkowy. Cały festiwal, to zamierzenie i przesłanie myślę, że będzie nas wszystkich jednoczyć. Z takim zamiarem chcemy wejść na scenę. To jest ten dzień kiedy możemy wspólnie śpiewać i wielbić Pana Boga – mówi Ida Nowakowska w rozmowie z „Niedzielą”.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa w intencji kapelana Solidarności

2023-01-31 14:29

[ TEMATY ]

katedra

Solidarność

Gorzów Wielkopolski

śp. ks. prał. Witold Andrzejewski

Kamil Lewera/Radio Plus Gorzów

Mszy św. w intencji kapłana przewodniczył ks. prał. Zbigniew Kobus.

Mszy św. w intencji kapłana przewodniczył ks. prał. Zbigniew Kobus.

30 stycznia w gorzowskiej katedrze modlono się w intencji śp. ks. prał. Witolda Andrzejewskiego. Zasłużony kapłan osiem lat temu odszedł do Domu Ojca.

Ksiądz prałat Witold Andrzejewski był kapelanem gorzowskiej Solidarności oraz lubuskiej policji. Przez wiele lat pełnił funkcję proboszcza parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Kinszasie: ceremonia powitania i spotkanie z prezydentem DRKonga

2023-01-31 17:51

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W pałacu Narodu w Kinszasie odbyła się oficjalna ceremonia powitania papieża Franciszka. Następnie Ojciec Święty złożył kurtuazyjną wizytę prezydentowi Demokratycznej Republiki Konga.

U wejścia do pałacu powitał papieża prezydent Félix Tshisekedi. Odegrano hymny Watykanu i Demokratycznej Republiki Konga. Franciszek przywitał się z przedstawicielami władz, a prezydent z osobami towarzyszącymi papieżowi w podróży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję