Reklama

Człowiek-legenda

Jubileusz kapłaństwa o. Jerzego Tomzińskiego

O. Robert M. Łukaszuk OSPPE
Niedziela Ogólnopolska 18/2004


O. Jerzy Tomziński w dniu jubileuszu, 16 kwietnia 2004 r.

O. Jerzy Tomziński, były dwukrotny generał Zakonu Paulinów i trzykrotny przeor Jasnej Góry, obchodził 16 kwietnia Jubileusz 60-lecia Kapłaństwa. Mszy św. przed Cudownym Obrazem przewodniczył Jubilat, z którym koncelebrowali: generał Zakonu - o. Izydor Matuszewski, byli generałowie Zakonu: o. Józef Płatek, o. Jan Nalaskowski i o. Stanisław Turek, przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski, redaktor naczelny Niedzieli - ks. inf. Ireneusz Skubiś, rektor Akademii Polonijnej - ks. prof. Andrzej Kryński, bratanek Jubilata - ks. Zdzisław Tomziński, ojcowie paulini z Jasnej Góry i z innych klasztorów. Przybyli także rodzina, bliscy Jubilata i siostry zakonne.
Życzenia na początku Mszy św. złożył o. Izydor Matuszewski. „Przez 60 lat rozdzielałeś Boże dary, duchowe dobra, służąc Zakonowi na różnych stanowiskach. Posługiwałeś także wiernym jako duszpasterz, spowiednik, kaznodzieja. Czerpałeś ze źródeł Prymasa Tysiąclecia i kard. Wojtyły. Oni uczyli Cię miłości i zawierzenia do Matki Bożej Jasnogórskiej (...). Niech Matka Najświętsza, której zaufałeś, wyprasza Ci zdrowie i siły na długie lata. Osobiście dziękuję, że dzięki Twojej decyzji zostałem kapłanem w naszym Zakonie” - mówił Ojciec Generał, który wręczył Jubilatowi specjalne błogosławieństwo z własnoręcznym podpisem Jana Pawła II.
W homilii o. Józef Płatek powiedział: „W obliczu Maryi Królowej Polski, w tym sanktuarium wielkiej nadziei, wraz z Maryją chcemy wyśpiewać Magnificat za to wszystko, czego Bóg dokonał w naszym Jubilacie i przez jego posługę (...). Gdy człowiek rozpoczyna swoje życie, zwykle wyraźnie nie dostrzega, że Pan Bóg realizuje w nim jakiś wspaniały swój plan”. O. Płatek przedstawił drogę życia Jubilata, od domu rodzinnego, poprzez szkołę, studia, do święceń kapłańskich. Zwrócił uwagę m.in. na jego zaangażowanie w pracę z młodzieżą, ożywienie pracy duszpasterskiej, zwłaszcza w 300-lecie obrony Jasnej Góry, współpracę z Prymasem Tysiąclecia w przygotowaniach do Ślubów Jasnogórskich, Wielkiej Nowenny oraz 1000-lecia chrztu Polski. Zauważył także czynny udział o. Tomzińskiego w pracach Soboru Watykańskiego II oraz jego wkład w obchody 600-lecia Jasnej Góry.
„W moim kapłaństwie - wspomina Ojciec Jerzy - wielkim przeżyciem było moje probostwo w Leśnej Podlaskiej. Były to wyjątkowe czasy. Do szkoły nie wpuszczano księży. Mnie wpuszczono jako proboszcza z tą myślą, że nie będę uczył. A ja wszystkie lekcje religii prowadziłem w szkole. To było nieprawdopodobne. Przez to dyrektor liceum pedagogicznego poszedł do więzienia, a ja musiałem stamtąd uciekać”.
Na zakończenie Mszy św. Jubilat, dziękując wszystkim obecnym, powiedział: „Nie wiem, dlaczego zostałem powołany do kapłaństwa i życia zakonnego. Wiem jednak, że tego nigdy nie żałowałem; byłem i jestem szczęśliwy. Nie wiem, dlaczego zostałem obdarzony długim życiem. Nie wiem, jak wytłumaczyć to miłosierdzie Boże (...). Tobie, Panie, niech będzie wieczna chwała i dziękczynienie”. Eucharystię uświetniły śpiewem i muzyką: zespół wokalny „Cantus” oraz Jasnogórski Oktet Dęty pod dyrekcją Marka Piątka. Wśród składających życzenia był także Prymas Polski kard. Józef Glemp, który na tę okazję przybył z Warszawy.
W przeddzień uroczystości Mszę św. z o. Tomzińskim koncelebrowali przebywający na Jasnej Górze przełożeni klasztorów paulińskich. W ich imieniu życzenia złożył o. Jacek Toborowicz, przeor i proboszcz z Bachledówki.

Prezydent Andrzej Duda dziękuje wyborcom za wysoką frekwencję

2019-10-13 22:09

niedziela.pl

Prezydent Polski Andrzej Duda podziękował na Twitterze rodakom za liczne wzięcie udziału w wyborach, a także pogratulował wszystkim Posłom i Senatorom.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Prezentujemy całość treści prezydenckiego twitta:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Przybylski w DA Emaus: Twoja wiara może cię uzdrowić

2019-10-14 02:02

Maciej Orman

Jezus przypomina, że będzie mógł czynić w naszym życiu wielkie rzeczy, jeśli będziemy wierzyli. Wierzyć – to pójść głębiej. Podczas studiów zadbajcie o wiarę – apelował w homilii bp Andrzej Przybylski 13 października w Duszpasterstwie Akademickim Emaus w Częstochowie podczas liturgicznej inauguracji roku akademickiego.

Maciej Orman

Jednym z uczestników uroczyści był Piotr, student II roku bezpieczeństwa narodowego na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza. – Dzisiejsza Msza św. to dla mnie duchowe rozpoczęcie roku akademickiego, rozpoczęcie z Jezusem. To w Nim mam wsparcie i to dzięki Niemu mogę się dobrze kształtować – powiedział w rozmowie z „Niedzielą”.

W podobnym tonie wypowiadała się Helena, studentka pielęgniarstwa na UJD. – Ważne jest i naukowe, i duchowe powodzenie, dlatego tutaj jestem.

Ks. Rafał Grzesiak, proboszcz personalnej parafii akademickiej pw. św. Ireneusza, Biskupa i Męczennika podzielił się z „Niedzielą” planami na nowy rok formacji. –

Rozpoczynamy z pięknym słowem „błogosławieni”, bo ten czas będzie wiązał się z ośmioma błogosławieństwami. Każdego miesiąca będziemy się przybliżać do danego błogosławieństwa i będziemy chcieli je zrealizować na terenie naszego miasta – w areszcie śledczym, w hospicjum, w domu dziecka i w innych miejscach – powiedział ks. Grzesiak.

W homilii bp Andrzej Przybylski wielokrotnie podkreślał rolę wiary na każdym etapie życia. – Nieraz spotykam księży, którzy stracili wiarę i sens życia, jakąś energię, moc. Spotykam młodych ludzi, którzy nie tak dawno byli w oazie i innych wspólnotach, a później kompletnie się zatracili. Dlatego Jezus dzisiaj przypomina nam, że będzie mógł robić wielkie rzeczy w naszym życiu, jeśli będziemy wierzyli – zaznaczył bp Przybylski.

– Kiedy do Jezusa przychodzili chorzy, to nie było tak, że On bezwarunkowo pstryknął i uzdrawiał. O co pytał? „Czy wierzysz, że mogę cię uzdrowić?” Albo mówił: „Według twojej wiary niech ci się stanie”. I stawało się na tyle, na ile wierzyli – kontynuował biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. – W Nazarecie Jezus niewiele mógł zrobić, bo mieszkańcy Go zlekceważyli, nie potraktowali jak kogoś ważnego. Chociaż chciał, nie mógł ich uzdrowić, uszczęśliwić. Twoja wiara może cię uzdrowić, może być źródłem sukcesu, ale jeżeli zlekceważysz Boga, nie dziw się, że On nie może zadziałać – radził bp Przybylski.

Hierarcha powtarzał również, że „w wierze jest próg, który trzeba przekroczyć”. – Trzeba przejść przez próg z doczesności w to, co niewidzialne. Wiara sięga głębiej.

Bp Przybylski podzielił się też doświadczeniem uczestnictwa w spotkaniach interdyscyplinarnych na Politechnice Częstochowskiej. – Fizycy uczyli mnie, że wiara to przekroczenie progu. Oni eksperymentują i odkryją prawa, ale ich nie tworzą, tylko się zadziwiają. Uczciwy fizyk zdumiewa się nad Bożą mądrością. Biada naukowcowi, któremu wydaje się, że jest Bogiem – przestrzegał biskup. –Uwierzyć – to pójść głębiej. To nie znaczy zanegowania nauki, bo ona jest bardzo ważna. Patronka tego duszpasterstwa, św. Edyta Stein, była wybitnym naukowcem. W czasach studiów była ateistką, ale rzetelnie szukała prawdy. Jako docent filozofii powiedziała: „Kto naprawdę szuka prawdy, prędzej czy później znajdzie Boga” – cytował bp Przybylski.

W nawiązaniu do uzdrowienia trędowatego wodza syryjskiego Naamana, opisanego w pierwszym czytaniu z Drugiej Księgi Królewskiej, bp Przybylski mówił, że „Bóg działa w prostych rzeczach”. – Prorok Elizeusz kazał Naamanowi wykąpać się w Jordanie mniejszym niż Warta. W takich prostych rzeczach jak modlitwa, Msza św., sakramenty jest moc. Tu przychodzi Bóg. Nie szukajcie cudowności, bo On jest cudowny, właśnie w takim zwykłym obmyciu w rzece, w takiej Mszy św. – podkreślił bp Przybylski.

– Podczas studiów zadbajcie o wiarę – zachęcał studentów biskup.

Na zakończenie przypomniał, że Jezus kazał 10 trędowatym, którzy prosili Go o uzdrowienie, iść, by pokazali się kapłanom. „A gdy, szli zostali oczyszczeni”. – Przychodźcie do księży po sakramenty, po wiarę, po uzdrowienie. Nie dlatego, że są bez skazy, ale dlatego, że Bóg ich wybrał – zaapelował bp Przybylski.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza i Politechniki Częstochowskiej na czele z rektorami: prof. dr hab. Anną Wypych-Gawrońską i prof. dr. hab. inż. Norbertem Sczygiolem, studenci i sympatycy DA Emaus.

Eucharystię koncelebrowali: ks. Rafał Grzesiak – proboszcz personalnej parafii akademickiej pw. św. Ireneusza, Biskupa i Męczennika w Częstochowie, ks. Norbert Tomczyk – wikariusz parafii i ks. dr hab. Paweł Wolnicki – wykładowca UJD.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem