Reklama

Kościół

To co widzialne przemija, to co niewidzialne trwa wiecznie

To co widzialne, przemija, to co niewidzialne trwa wiecznie, a domem wieczności jest sam Bóg. O pewności tego niezwykłego domu Pan Jezus mówił swoim apostołom i wskazywał im, jak tam dojść, bo On sam jest drogą do Domu Ojca, gdzie jest mieszkań wiele – mówił w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, przewodnicząc Mszy św. w uroczystość Wszystkich Wiernych Zmarłych.

[ TEMATY ]

modlitwa

śmierć

Karol Porwich/Niedziela

W Dniu Zadusznym w Kielcach tradycją jest modlitwa za zmarłych biskupów poprzedników połączona z zejściem do krypt katedralnych, gdzie spoczywają biskupi kieleccy.

W homilii biskup kielecki rozważał sens ziemskiego przemijania i znaczenie modlitwy za zmarłych oraz Boże wobec nich miłosierdzie. Odwołując się m.in. do Księgi Machabejskiej i do Księgi Mądrości przypominał, że trzeba modlić się za zmarłych.

- To Bóg jest sędzią żywych i umarłych, do niego należy ostatnie słowo, nawet jeżeli ludzkie opinie są inne - stwierdził. - Towarzyszy nam świadomość, że wielokrotnie ludzie widzą życie inaczej, kiedy zapominają, że Bóg jest miłosierny, a jego sprawiedliwość zawsze jest darem dla człowieka. Człowiek widzi tylko ludzkie przemijanie w czasie, a w nim także umieranie – dodał biskup.

Przestrzegał przed „zbyt częstym zajęciem się sobą, skoncentrowaniem na swoim ‘ja’ i nie dostrzeganiem, co dzieje się z duszą”. - Dlatego św. Paweł Apostoł zaprasza nas, abyśmy nie ulegli zwątpieniu, ponieważ człowiek wewnętrzny przez śmierć dojrzewa do wieczności – tłumaczył bp Piotrowski.

Podziel się cytatem

Reklama

Zaznaczał także sens przemijania, wynikający z wiary. - W tych dniach modlitwy za zmarłych nie poddajemy się zwątpieniu, bo chociaż niszczeje nasz zewnętrzny człowiek, to jednak ten, który jest wewnątrz, odnawia się z dnia na dzień - mówił. Stąd „niepotrzebne są obawy i lęki (…), znacznie ważniejsze jest pytanie, czy dokonaliśmy już wyboru Nieba” – mówił biskup kielecki.

Podkreślając znaczenie Bożego miłosierdzia wobec nas wszystkich i wiary w sens modlitwy za zmarłych, mówił: – Skarbiec modlitwy Kościoła jest dla nich otwarty. Bądźmy wspaniałomyślni ofiarując naszym zmarłym dar modlitwy, (…) bowiem miłość Boża nasączająca życie czyni człowieka nieśmiertelnym.

Po Eucharystii biskupi wraz z asystą liturgiczną, w kryptach kieleckiej bazyliki odmówili modlitwy za spoczywających tam zmarłych biskupów diecezji kieleckiej, biskupów pomocniczych i administratorów, począwszy od bp. Wojciecha de Boża Wola Górskiego po bp. Kazimierza Ryczana.

Do krypt wszyscy wierni mogą się udać na modlitwę 2 i 3 listopada.

2021-11-03 11:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. prof. Stefan Ryłko CRL

[ TEMATY ]

śmierć

www.kanonicy.pl

2 stycznia zmarł w Krakowie ks. prof. Stefan Ryłko CRL, wybitny znawca prawa kanonicznego, postulator w procesach kanonizacyjnych i beatyfikacyjnych wielu polskich świętych. Przeżył 91 lat, w zakonie kanoników regularnych – 72, w kapłaństwie – 66. Pogrzeb odbędzie się w Krakowie w czwartek 8 stycznia br.

Śp. ks. prof. Ryłko był długoletnim pracownikiem krakowskiej Kurii Metropolitalnej. Był prawnikiem, historykiem Kościoła, hagiografem. Wybitny znawca prawa kanonicznego w zakresie spraw małżeńskich oraz spraw beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych. Znawca języka łacińskiego.

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterstwo w cieniu skandali

Niedziela Ogólnopolska 21/2019, str. 30

[ TEMATY ]

Notatnik duszpasterski

Karol Porwich/Niedziela

Trwa dla ludzi Kościoła czas próby. Z czołówek gazet i z ekranów nie schodzi sprawa skandali i krytyki nacelowanej na wspólnotę Kościoła. Jedne zarzuty są słuszne i trzeba się za nie uderzyć w piersi, inne, bardzo czytelnie, mają jeden cel – osłabić Kościół, jego misję i nauczanie. Siłą rzeczy ma to ogromny wpływ na duszpasterstwo. Pewnie będziemy tego doświadczać w grupach liturgicznej służby ołtarza, w ruchach i stowarzyszeniach młodzieżowych, w duszpasterstwie dzieci oraz w liczbie i jakości powołań kapłańskich. Z pewnością podetnie to skrzydła wielu duszpasterzom – jeśli nie osłabi w gorliwości, to przysporzy lęku przed osądzeniem i reakcją mediów.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

2023-02-08 13:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Górze

Na Jasnej Górze sprawowana była Msza św. w ramach roboczego spotkania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski odbywającego się w Częstochowie. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. propozycje duszpasterskie na Rok Jubileuszowy 2025, w tym wypracowanie nowych narzędzi (np. w mediach społecznościowych) pozwalających zwłaszcza młodym, a także w parafiach, odkrywać, czym jest Kościół w świetle nauczania Soboru Watykańskiego II.

By zagadnienia związane z soborem i jego kluczowymi kwestiami nauczania trafiły do powszechnej świadomości, będą np. przygotowywane krótkie filmy czy wykorzystywany TikTok i Instagram. Planowany jest także konkurs związany z recepcją nauczania soborowego adresowany do młodych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję