Reklama

Polska

Najpierw wolność przyszła na Jasną Górę - już 4 listopada 1918 r.

„Przed Twe ołtarze zanosim błaganie, Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”, w tych słowach wyrażone były wytrwałe dążenia do odzyskania przez Polskę niepodległości. Dokładnie 103 lata temu, 4 listopada 1918r. to właśnie Jasna Góra jako jedno z pierwszych miejsc w kraju cieszyła się odzyskaną wolnością, którą oficjalnie ogłoszono dopiero 11 listopada.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Do Sanktuarium na rozkaz gen. Tadeusza Rozwadowskiego weszli polscy żołnierze pod dowództwem ppor. Artura Wiśniewskiego. Już wtedy załopotała tu biało-czerwona flaga a w Kaplicy Matki Bożej odprawiono dziękczynne nabożeństwo za wolną Polskę. Kroniki donoszą, że przeor klasztoru o. Piotr Markiewicz witał żołnierzy w bramach jasnogórskiej twierdzy jak niegdyś witano królów.

Jasna Góra szczególnie uroczyście obchodziła stulecie odzyskania niepodległości (2018r.) upowszechniając wydarzenia z 1918r. W Kaplicy Pamięci Narodu odsłonięta została tablica jasnogórskiego bohatera por. Artura Wiśniewskiego.

Podziel się cytatem

W kronikach jasnogórskich jest obszerny i szczegółowy zapis wydarzeń z 4 XI 1918r.: „miało to miejsce w poniedziałek 4 listopada 1918 r. Tego dnia na teren sanktuarium pod dowództwem ppor. Artura Wiśniewskiego wkroczył pododdział 22. Pułku Piechoty. Naprzeciw polskim żołnierzom wyszedł osobiście przeor Jasnej Góry o. Piotr Markiewicz z całym konwentem. W bramach jasnogórskiej twierdzy przeor witał żołnierzy podobnie, jak niegdyś w tej bramie jego poprzednicy w wolnej Rzeczypospolitej witali monarchów. Wszyscy oni byli świadomi, iż z wkroczeniem polskich żołnierzy na Jasną Górę wraca wolność. Oto właśnie po przeszło wiekowej niewoli po raz pierwszy rozległ się donośny głos polskiej komendy. To ppor. Wiśniewski melduje przeorowi, iż z rozkazu gen. dyw. Tadeusza Jordana Rozwadowskiego uwalnia Jasną Górę z kajdan zaborcy. Wzruszony głęboko przeor nie kryje swych emocji i z wielką serdecznością pozdrawia bohaterów spod znaku Białego Orła”.

Reklama

O. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan żołnierzy niepodległości dopowiada, że ołtarz Matki Bożej był przepasany czarną szarfą i o. Markiewicz poprosił najmłodszego w historii Jasnej Góry bohatera narodowego por. Wiśniewskiego o przecięcie tej wstęgi. Padły słowa „koniec niewoli” i na kolanach odśpiewano „Boże coś Polskę”. Jasnogórski przeor odciął kawałek krepy i składając ją na ręce żołnierza wypowiedział: „Panie poruczniku Jasna Góra dziękuje za wolność”.

Por. Artur Wiśniewski był legionistą I Brygady Legionów Polskich. Bronił następnie Ojczyzny w wojnie polsko-radzieckiej. 17 sierpnia 1920 r. odpierając atak bolszewików na Nasielsk poległ na polu chwały. Kiedy zabrakło mu nabojów, podjął walkę na bagnety. Ugodzony śmiertelnie w pierś, oddał życie za Ojczyznę. Pośmiertnie awansowany został do stopnia kapitana. Za wykazane męstwo na polu walki odznaczony został Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari (nr 3690) oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Posiadał między innymi Odznakę „Za wierną służbę” I Brygady Legionów Polskich, Odznakę 6. Pułku Piechoty Legionów Polskich i Odznakę Honorową „Orlęta”.

Każdy człowiek, który uważa się za prawdziwego patriotę powinien być dumny ze swojej Ojczyzny - zauważają jasnogórscy pielgrzymi.

Reklama

- Polacy powinni być dumni ze swojej niepodległości. Powinni być dumni, że mieli takich wspaniałych przodków, Legionistów, którzy walczyli o wolność a jednocześnie powinniśmy być dumni, że udało nam się zatrzymać hordy bolszewików, którzy szli do Polski, i którzy maszerowali na całą Europę. Obroniliśmy chrześcijaństwo, Polskę i Europę - mówi jeden z pielgrzymów i dodaje: „dumny jestem, że jestem Polakiem, jak mawiał poeta dumny, żem Polak, gdy na historii spoglądam stronice i dumny nim będę przez całe życie”.

Pani Gabriela Kościelniak ze Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych zauważyła, że czas „wolności” szczególnie doceniają te osoby, które musiały o nią walczyć. - To dla mnie zaszczyt, że w końcu żyję w wolnej Polsce. W latach 80-tych spotykaliśmy się na Jasnej Górze, zawsze tutaj. Uciekaliśmy do Matki Bożej, żeby nas broniła. Powinniśmy się cieszyć, że mamy wolność - podkreślała.

W Kaplicy Matki Bożej Królowej Polski każdego dnia sprawowana jest Msza św. w intencji Ojczyzny o godz. 15.30.

Na wieży jasnogórskiej stale powiewa biało-czerwona flaga.

2021-11-04 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa ekspiacyjna na Jasnej Górze na Dzień Matki

[ TEMATY ]

Jasna Góra

modlitwa

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Na Jasnej Górze, w przededniu Dnia Matki, odprawiona zostanie Msza św. ekspiacyjna za zniewagi Chrystusa i Maryi w znaku jasnogórskiej Ikony. Będzie to kolejne przebłaganie za akty profanacji wobec Eucharystii w kościołach i Matki Bożej w Jej wizerunkach. Modlitwie na jasnogórskim Szczycie w sobotę, 25 maja towarzyszyć będą słowa: „Mój Kościół, moja Matka”.

- Chcemy wypraszać potrzebną odwagę i świadectwo wiary, aby bronić duchowej tożsamości narodu przez przyczynę naszej Matki i Królowej – podkreśla, zapraszając na spotkanie, abp Wacław Depo, przewodniczący Komisji Maryjnej Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Świdnickie seminarium nie jest puste

2022-10-03 11:37

[ TEMATY ]

klerycy

Świdnica

wsd świdnica

rok propedeutyczny

mwsd Wrocław

ks. Mirosław Benedyk

Klerycy roku propedeutycznego z uwagą słuchali historii katedry świdnickiej, którą przybliżył im przewodnik Mariusz Barcicki

Klerycy roku propedeutycznego z uwagą słuchali historii katedry świdnickiej, którą przybliżył im przewodnik Mariusz Barcicki

Od października w seminaryjnych obiektach diecezji świdnickiej swoją formację do kapłaństwa rozpoczęło dziewięciu alumnów metropolii wrocławskiej.

Zbyt mała liczba kandydatów, zgłaszających pragnienie służby jako kapłani w Metropolii Wrocławskiej spowodowała, że biskupi z metropolii podjęli decyzję o wspólnej formacji seminaryjnej dotychczasowych dolnośląskich alumnów, jednocześnie podjęto decyzję o utworzeniu międzydiecezjalnego ośrodka propedeutycznego z siedzibą w Świdnicy.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: Matko Chrystusowa...

2022-10-06 21:32

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

W poprzednich rozważaniach rozważaliśmy słowa Pozdrowienia anielskiego. Od dziś będziemy poznawać wybrane wezwania, które zapisane są w Litanii loretańskiej. W dzisiejszym rozważaniu chcemy poznać dwa wezwania.

7 października

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję