Reklama

Polska

Najpierw wolność przyszła na Jasną Górę - już 4 listopada 1918 r.

„Przed Twe ołtarze zanosim błaganie, Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”, w tych słowach wyrażone były wytrwałe dążenia do odzyskania przez Polskę niepodległości. Dokładnie 103 lata temu, 4 listopada 1918r. to właśnie Jasna Góra jako jedno z pierwszych miejsc w kraju cieszyła się odzyskaną wolnością, którą oficjalnie ogłoszono dopiero 11 listopada.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Do Sanktuarium na rozkaz gen. Tadeusza Rozwadowskiego weszli polscy żołnierze pod dowództwem ppor. Artura Wiśniewskiego. Już wtedy załopotała tu biało-czerwona flaga a w Kaplicy Matki Bożej odprawiono dziękczynne nabożeństwo za wolną Polskę. Kroniki donoszą, że przeor klasztoru o. Piotr Markiewicz witał żołnierzy w bramach jasnogórskiej twierdzy jak niegdyś witano królów.

Jasna Góra szczególnie uroczyście obchodziła stulecie odzyskania niepodległości (2018r.) upowszechniając wydarzenia z 1918r. W Kaplicy Pamięci Narodu odsłonięta została tablica jasnogórskiego bohatera por. Artura Wiśniewskiego.

Podziel się cytatem

W kronikach jasnogórskich jest obszerny i szczegółowy zapis wydarzeń z 4 XI 1918r.: „miało to miejsce w poniedziałek 4 listopada 1918 r. Tego dnia na teren sanktuarium pod dowództwem ppor. Artura Wiśniewskiego wkroczył pododdział 22. Pułku Piechoty. Naprzeciw polskim żołnierzom wyszedł osobiście przeor Jasnej Góry o. Piotr Markiewicz z całym konwentem. W bramach jasnogórskiej twierdzy przeor witał żołnierzy podobnie, jak niegdyś w tej bramie jego poprzednicy w wolnej Rzeczypospolitej witali monarchów. Wszyscy oni byli świadomi, iż z wkroczeniem polskich żołnierzy na Jasną Górę wraca wolność. Oto właśnie po przeszło wiekowej niewoli po raz pierwszy rozległ się donośny głos polskiej komendy. To ppor. Wiśniewski melduje przeorowi, iż z rozkazu gen. dyw. Tadeusza Jordana Rozwadowskiego uwalnia Jasną Górę z kajdan zaborcy. Wzruszony głęboko przeor nie kryje swych emocji i z wielką serdecznością pozdrawia bohaterów spod znaku Białego Orła”.

Reklama

O. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan żołnierzy niepodległości dopowiada, że ołtarz Matki Bożej był przepasany czarną szarfą i o. Markiewicz poprosił najmłodszego w historii Jasnej Góry bohatera narodowego por. Wiśniewskiego o przecięcie tej wstęgi. Padły słowa „koniec niewoli” i na kolanach odśpiewano „Boże coś Polskę”. Jasnogórski przeor odciął kawałek krepy i składając ją na ręce żołnierza wypowiedział: „Panie poruczniku Jasna Góra dziękuje za wolność”.

Por. Artur Wiśniewski był legionistą I Brygady Legionów Polskich. Bronił następnie Ojczyzny w wojnie polsko-radzieckiej. 17 sierpnia 1920 r. odpierając atak bolszewików na Nasielsk poległ na polu chwały. Kiedy zabrakło mu nabojów, podjął walkę na bagnety. Ugodzony śmiertelnie w pierś, oddał życie za Ojczyznę. Pośmiertnie awansowany został do stopnia kapitana. Za wykazane męstwo na polu walki odznaczony został Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari (nr 3690) oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Posiadał między innymi Odznakę „Za wierną służbę” I Brygady Legionów Polskich, Odznakę 6. Pułku Piechoty Legionów Polskich i Odznakę Honorową „Orlęta”.

Każdy człowiek, który uważa się za prawdziwego patriotę powinien być dumny ze swojej Ojczyzny - zauważają jasnogórscy pielgrzymi.

Reklama

- Polacy powinni być dumni ze swojej niepodległości. Powinni być dumni, że mieli takich wspaniałych przodków, Legionistów, którzy walczyli o wolność a jednocześnie powinniśmy być dumni, że udało nam się zatrzymać hordy bolszewików, którzy szli do Polski, i którzy maszerowali na całą Europę. Obroniliśmy chrześcijaństwo, Polskę i Europę - mówi jeden z pielgrzymów i dodaje: „dumny jestem, że jestem Polakiem, jak mawiał poeta dumny, żem Polak, gdy na historii spoglądam stronice i dumny nim będę przez całe życie”.

Pani Gabriela Kościelniak ze Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych zauważyła, że czas „wolności” szczególnie doceniają te osoby, które musiały o nią walczyć. - To dla mnie zaszczyt, że w końcu żyję w wolnej Polsce. W latach 80-tych spotykaliśmy się na Jasnej Górze, zawsze tutaj. Uciekaliśmy do Matki Bożej, żeby nas broniła. Powinniśmy się cieszyć, że mamy wolność - podkreślała.

W Kaplicy Matki Bożej Królowej Polski każdego dnia sprawowana jest Msza św. w intencji Ojczyzny o godz. 15.30.

Na wieży jasnogórskiej stale powiewa biało-czerwona flaga.

2021-11-04 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Roksana Węgiel na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Instagram/Roksana Węgiel

- Cieszę się, że mogłam tutaj powrócić kolejny raz. Wiara jest dla mnie bardzo ważna i doświadczam Bożej opieki. Roksana Węgiel - Roxie, zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2018 w drodze na koncerty dziękowała Bogu za talent na Jasnej Górze.

NAGRANIE Z RADIA JASNA GÓRA

CZYTAJ DALEJ

Proboszcz parafii w Jedlni o katastrofie w Chorwacji

2022-08-07 18:44

[ TEMATY ]

wypadek

Adobe Stock

Parafia w Jedlni nadal nie ma potwierdzonych informacji o jednej z uczestniczek pielgrzymki do Medjugorje oraz o siostrze nazaretance, która pośredniczyła w organizacji wyjazdu - przekazał w niedzielę PAP proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Jedlni ks. Janusz Smerda.

Z Jedlni na pielgrzymkę pojechały cztery parafianki i siostra nazaretanka pełniąca posługę w Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Jedlni-Kolonii.

CZYTAJ DALEJ

Bazylika Bożego Miłosierdzia - skarb dany przez Boga dla nas

2022-08-08 16:01

Małgorzata Pabis

- Ale kościół i także nasza bazylika, to nie jest supermarket - powiedział ks. Stanisław Mieszczak SCJ, przygotowując wiernych do uroczystości 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

- Ale kościół i także nasza bazylika, to nie jest supermarket  - powiedział ks. Stanisław Mieszczak SCJ, przygotowując wiernych do uroczystości 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

    W niedzielę – 7 sierpnia – w bazylice Bożego Miłosierdzia homilie przygotowujące bezpośrednio wiernych do uroczystości 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu i konsekracji bazyliki głosił ks. Stanisław Mieszczak SCJ.

    Sercanin nawiązał do Ewangelii z dnia, w której Pan Jezus wzywa nas: „Czuwajcie!”. - To wezwanie do czuwania otrzymujemy w dniach, kiedy przygotowujemy się do rocznicy poświęcenia – konsekracji tej świątyni, naszej bazyliki, która jaśnieje na tym wzgórzu Bożego Miłosierdzia. Jest to zatem dla nas pewne przynaglenie, byśmy odświeżyli nasze spojrzenie na to miejsce, na to święte miejsce. To dobra okazja, by na nowo spojrzeć na skarby duchowe, które są w naszym zasięgu – powiedział kaznodzieja i dodał: - Bazylika znakiem. (…) Izraelici, wychodząc z niewoli wiedzieli tylko jedno: chcieli pozbyć się ciężaru niewoli. Ale dokąd i jak mają pójść – tego nie wiedzieli. Odkrywali to systematyczne przez 40 lat pobytu, formowania się narodu na pustyni. Tam właśnie ten znak nocy paschalnej i świetlistego obłoku towarzyszył im, aby doszli do ziemi obiecanej ich przodkom. Poprzez znak nocy paschalnej, celebrowanej potem co roku, uświadamiali sobie coraz bardziej swoją przynależność do Boga, wielki dar swojej wiary. Otóż i my, jako ów „szczęśliwy naród wybrany przez Pana” otrzymujemy znaki zmiłowania Bożego. Dla nas są nimi: Obraz Jezusa Miłosiernego, Święto Bożego Miłosierdzia, Koronka, Godzina Miłosierdzia. Ale do tych znaków zmiłowania Bożego musimy zaliczyć także znak tej bazyliki. To rodzaj owego świetlistego obłoku – który prowadził Izraelitów przez pustynię do Ziemi Obiecanej. To Boża Szekinach!!! – znak wyjątkowej obecności Bożej, Miłosierdzia Bożego dla człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję