Reklama

Franciszek

Papież: Kościół jest szczególnie odpowiedzialny za ochronę małoletnich

Papież Franciszek skierował przesłanie do uczestników konferencji na temat ochrony dzieci przed nadużyciami w instytucjach kościelnych, w placówkach edukacyjnych i sportowych, zorganizowanej przez Wspólnotę św. Jana XXIII w Rzymie. Jest to spotkanie wieńczące projekt „Safe”, czyli dwuletni kurs budowania kultury zapobiegającej wykorzystywaniu małoletnich i bezbronnych dorosłych.

[ TEMATY ]

Kościół

papież Franciszek

nieletni

Uczestniczyły w nim osoby mające kontakt z dziećmi: księża, nauczyciele i trenerzy, ale także lokalni liderzy, pracownicy i wolontariusze organizacji religijnych. Sesje szkoleniowe odbywały się we wszystkich regionach Włoch i objęły łącznie 1200 osób, które każdego dnia mają kontakt z prawie 50 tys. dzieci.

Głównym celem projektu była integracja metod ochrony małoletnich we włoskich organizacjach religijnych, instytucjach edukacyjnych i sportowych, co – zdaniem organizatorów – zapewni większą skuteczność w zapobieganiu wykorzystywaniu seksualnemu. Uczestnicy uczyli się jak krok po kroku postępować w wypadku nadużyć.

List Ojca Świętego odczytał przewodniczący Wspólnoty Jana XXIII, Giovanni Paolo Ramonda. Papież podkreślił w nim, że nigdy nie będzie za mało działań podejmowanych w celu budowania kultury zapobiegającej wykorzystywaniu słabszych oraz zwalczaniu przestrzeni do tuszowania i utrwalania takich zachowań.

Przyznał, że Kościół jest szczególnie wezwany do walki z nadużyciami, przynagla go do tego ból i wstyd, ponieważ jest instytucją, która nie zawsze dobrze opiekowała się powierzonymi jej dziećmi. „Proces ten wymaga odnowionej formacji tych wszystkich, którzy pracują z nieletnimi w instytucjach kościelnych. Tylko w ten sposób można wykorzenić kulturę śmierci, którą niesie ze sobą każda forma nadużycia, także seksualnego” – napisał papież.

2021-11-04 17:21

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: powstał kościół z naturalnych materiałów

[ TEMATY ]

Kościół

Włochy

Karol Porwich/Niedziela

W Ferrarze we Włoszech powstał niecodzienny kościół pw. Jakuba Apostoła. Na zewnątrz wyróżnia się on lekką i falistą strukturą. Z kolei wnętrze powstało z naturalnych materiałów, pochodzących niekiedy z odzysku.

Dzieło studia architektonicznego EMBT Benedetty Tagliabue powstawało przez 10 lat (2011–2021). Oprócz pełnienia funkcji sakralnej ma ono na celu także podniesienie znaczenia peryferyjnej dzielnicy Arginone. Obok kościoła znajduje się dom parafialny i zagospodarowana przestrzeń zewnętrzna.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego życzyłem komuś zła?

2023-01-07 14:50

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 14-29.

Piątek, 3 lutego 2023. Św. Błażeja, biskupa i męczennika, św. Oskara, biskupa, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Zen nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

2023-02-04 11:56

[ TEMATY ]

kardynał

Jindřich Nosek (NoJin)/pl.wikipedia.org

Kard. Joseph Zen

Kard. Joseph Zen

Były biskup Hongkongu, 91-letni kardynał Joseph Zen Ze-kiun, został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla wraz z pięcioma innymi działaczami na rzecz praw człowieka. Kandydatury tych osób do prestiżowej nagrody zgłosiła grupa polityków z USA uzasadniając, że są oni „pełnymi pasji orędownikami” praw człowieka w chińskim Specjalnym Regionie Administracyjnym – poinformowała gazeta „Hong Kong Free Press”.

Według polityków USA nominacja ma na celu „uhonorowanie tych wszystkich mieszkańców Hongkongu, których odwaga i determinacja w obliczu represji zainspirowała świat”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję