Reklama

Polska

Kard. Nycz: Jesteśmy od tego, żeby umożliwić królowanie Jezusa w naszych sercach

Pana Jezusa nie potrzeba ogłaszać królem. On po prostu królem jest. Jesteśmy od tego, żeby umożliwić Jego królowanie przede wszystkim w naszych sercach - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas inauguracji Ogólnopolskiego Kongresu Jezusa Chrystusa Króla.

Ogólnopolski Kongres Jezusa Chrystusa Króla pod hasłem "W diecezjach i parafiach: +Króluj nam, Chryste!+ - realizacja Jubileuszowego Aktu Intronizacyjnego" rozpoczął się w czwartek w Domu Technika NOT w Warszawie.

Podziel się cytatem

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz przypomniał, że właśnie minęło 5 lat od proklamacji Jubileuszowego Aktu przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana, która odbyła się 19 listopada 2016 r. w Krakowie z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.

"Pana Jezusa nie potrzeba ogłaszać królem. On po prostu królem jest, choć królestwo Jego nie jest z tego świata - tak jak sam to powiedział i u Piłata, i wiele razy w ciągu swojej publicznej działalności" - zastrzegł.

Podziel się cytatem

Łukasz Podstawka

Dlatego - jak podkreślił - "my ludzie nie jesteśmy Panu Jezusowi potrzebni do tego, żeby Go ogłaszać królem kogokolwiek". "Natomiast jesteśmy od tego, żeby umożliwić Jego królowanie przede wszystkim w naszych sercach po to, żeby ono wydawało owoc w naszym życiu na tym świecie, w którym jesteśmy. Bo przecież wiemy doskonale, że kiedy Go pytano o to, kiedy przyjdzie królestwo Boże, odpowiadał: przyjdzie, ale już jest" - stwierdził kard. Nycz.

Według hierarchy, słowa "już jest" świadczą o tym, że "nie możemy naszej wiary traktować jako coś, co dopiero będzie, ale co jest i co oddziałuje w całym naszym życiu, jeżeli nasza religijność ma być nie czymś magicznym, ale rzeczywistą próbą przemiany świata". "Myślę, że ten kongres temu będzie służył, żeby się wzmocniła i wiara i wiedza ludzi na temat, o którym w czasie kongresu będziecie mówić" - mówił kard. Nycz.

"Nie może być tak, że różne miejsca zapalne współczesnego świata, współczesnej Polski będą istniały, będzie się paliło na tej czy innej granicy, a my się będziemy oddawać tylko i wyłącznie koronacjom czy ogłaszaniem Chrystusa królem licząc, że On wszystko za nas uczyni i zrobi. Nie. Wiara bez uczynków jest martwa sama w sobie i tak patrzę osobiście na ten proces, do którego dochodził Kościół w Polsce pod wpływem pewnej integracji różnych ruchów intronizacyjnych i ruchów w kierunku przyjęcia Chrystusa za naszego Pana i króla" - zastrzegł metropolita warszawski.

Hierarcha zaapelował do uczestników kongresu, aby "człowiek współczesny uznał królowanie Jezusa Chrystusa w naszych sercach i dawał temu wyraz w uczestniczeniu w przemianie tego świata, do którego nas Pan Bóg posyła po to, by ten świat stawał się bardziej królestwem Boga".

Reklama

Kard. Nycz przypomniał, że w dniach 18-24 października przebywał wraz z innymi biskupami na wizycie ad limina Apostolorum w Watykanie, gdzie spotkał się z papieżem Franciszkiem. "Papież mówił o tym osobiście, żeby te wszystkie prądy, ruchy, które się rodzą nadobficie nieraz we współczesnym Kościele i świecie, miały przede wszystkim fundament biblijny, fundament nauki Kościoła i fundament ratio - tego, co św. Jan Paweł II mówił: +fides et ratio+ - żeby nie było tak, że przechodzimy w stronę odczucia subiektywnego (...) i nijak się to ma do nauki Kościoła i do objawienia Bożego" - przestrzegł.

Delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Ruchów Intronizacyjnych bp Stanisław Jamrozek przytoczył słowa św. Pawła odnoszące się do Jezusa "trzeba, aby On królował". "Bo kiedy On króluje, jest najważniejszy, wtedy zmienia naszą rzeczywistość. Najpierw rzeczywistość naszego serca, potem tę rzeczywistość, w której na co dzień żyjemy, poruszamy się. Bo będąc zjednoczeni z Nim, potrafimy tę rzeczywistość czynić o wiele piękniejszą" - ocenił.

Podkreślił, że Kongres Chrystusa Króla ma "ukazać ideę królowania Chrystusa Pana". "Skupimy się na Jego królowaniu w naszych parafiach i diecezjach - a tam są ludzie. Im więcej ludzi odda się pod Jego panowanie, królowanie, tym bardziej ten świat stanie się lepszy i na pewno będzie odpowiadał na pragnienia Boga" - stwierdził bp Jamrozek.

Ogólnopolski Kongres Jezusa Chrystusa Króla miał odbyć w ubiegłym roku z okazji 95. rocznicy wydania przez Piusa XI encykliki "Quas Primas" – ustanawiającej w Kościele - Święto Chrystusa Króla. Z powodu pandemii został przeniesiony na rok obecny i stał się okazją do obchodów piątej rocznicy proklamacji Jubileuszowego Aktu przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

Reklama

W czasie Kongresu przybliżone zostanie m.in. ujęcie Królestwa Bożego w nauczaniu św. Jana Pawła II, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, św. s. Faustyny Kowalskiej oraz Służebnicy Bożej Rozalii Celakówny.

W piątek 5 listopada w bazylice Świętego Krzyża mszy św. dla uczestników kongresu o godz. 18.00 będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki Przewodniczący KEP, zaś w sobotę o godz. 9.00 bp Czaja.

Kongres zwieńczy w niedzielę 7 listopada Orszak Jezusa Chrystusa Króla, który wyruszy o godz. 12.00 spod bazyliki Świętego Krzyża i przejdzie do archikatedry św. Jana Chrzciciela.(PAP)

2021-11-04 17:43

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II wiedział, że tylko Chrystus zna człowieka

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

katechezy

Karol Wojtyła

Chrystus

Tomasz Śliwiński

Św. Jan Paweł II podczas modlitwy nad grobem rodziców na cmentarzu Rakowickim. Mal. Franciszka Jagielak Kraków 2018

Św. Jan Paweł II podczas
modlitwy nad grobem rodziców
na cmentarzu Rakowickim.
Mal. Franciszka Jagielak
Kraków 2018

Podejmując rozważanie nad wystąpieniem św. Pawła na ateńskim Areopagu, Karol Wojtyła pokazuje nam, że trzeba prowadzić dialog ze światem, ale z pełną świadomością, że to Chrystus objawia nam pełną prawdę o człowieku. Przypomniano o tym w Watykanie podczas prezentacji włoskiego wydania katechez, które przyszły Papież przygotował w 1965 r. W Polsce ukazały się one w ubiegłym roku w książce pod tytułem „Kazanie na Areopagu”.

W Watykańskiej prezentacji uczestniczyli kard. Giovanni Battista Re, były prefekt Kongregacji ds. Biskupów, wieloletni współpracownik Jana Pawła II, oraz kard. Luis Ladaria, aktualny prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Obecny był również polski ambasador Janusz Kotański. Zwrócono uwagę na silne zakorzenienie katechez w zakończonym dopiero Soborze Watykańskim II. Podkreślono, że Karol Wojtyła przypominał o roli Chrystusa w poznaniu człowieka w kontekście, który panował w Polsce w 1965 r., a zatem wobec ideologii, która chciała kształtować ludzkość i światowe braterstwo bez Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Czaja przebywa w szpitalu. Biskupi pomocniczy proszą o modlitwę

2023-01-31 15:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Czaja

Karol Porwich /Niedziela

Ordynariusz diecezji opolskiej od kilku dni temu skarżył się na gorsze samopoczucie. Przewieziono go do szpitala na badania. Biskupi pomocniczy proszą kapłanów i wiernych o modlitwę o jego zdrowie.

Ks. dr Joachim Kobienia, sekretarz biskupa opolskiego i rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Opolu, poinforomwa, iż ordynariusz diecezji opolskiej w piątek 27 stycznia poczuł się gorzej. Konieczna była hospitalizacja. Na miejscu trwają badania, z pomocą których lekarze chcą ustalić przyczyny infekcji.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Na Moskala!

2023-02-01 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Zuzanna Lickiewicz

W domu kultury Stary Młyn w Zgierzu otworzono wystawę czasowąj „Na Moskala! W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”. Odbyła się także debata historyczna „Powstanie Styczniowe w regionie — patriotyzm wczoraj i dziś”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję