Reklama

Konflikty zbrojne

Stan wyjątkowy w Etiopii, rebelianci w pobliżu stolicy

Rok po rozpoczęciu konfliktu w etiopskim regionie Tigraj, wojna ogarnęła cały kraj, a rząd ogłosił wprowadzenie stanu wyjątkowego. Władze nakazały obywatelom przygotowanie się do obrony zagrożonej stolicy, do której zmierzają siły Ludowego Frontu Wyzwolenia i Armia Wyzwolenia Oromo. Z kolei ONZ wezwała do natychmiastowego zawieszenia broni ze względu na wyjątkową brutalność bojowników wobec ludności cywilnej.

[ TEMATY ]

stolica

Etiopia

stan wyjątkowy

Stan wyjątkowy sprawia, że rząd może teraz ustawiać blokady dróg, zatrzymywać transporty, wprowadzać godziny policyjne i interweniować militarnie. Oznacza także, że władze mogą zatrzymać każdą osobę podejrzaną o wspieranie rebeliantów bez nakazu aresztowania. Każdy obywatel, który osiągnął odpowiedni wiek, może zostać powołany do wojska. Etiopski minister sprawiedliwości, Gedion Timothewos, podczas spotkania z krajowymi mediami zaznaczył, że są to działania konieczne, ponieważ zagrożone jest samo istnienie Etiopii.

Sekretarz generalny ONZ powiedział, że jest niezwykle zaniepokojony eskalacją przemocy w Etiopii i ogłoszeniem stanu wyjątkowego w związku z możliwym natarciem sił rebeliantów z Tigraj na Addis Abebę. „Stawką jest stabilność całego regionu” – napisał Antonio Guterres. Również Unia Europejska zaapelowała do stron konfliktu o zawieszenie broni i zaangażowania w negocjacje bez warunków wstępnych. „Jesteśmy gotowi wesprzeć te wysiłki” – napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel.

Do Etiopii wybiera się także, w najbliższym czasie, wysłannik Stanów Zjednoczonych, Jeffrey Feltman. Poinformował o tym rzecznik Departamentu Stanu USA. Prezydent Joe Biden zapowiedział we wtorek zlikwidowanie przywilejów handlowych, które Stany Zjednoczone niegdyś przyznały Etiopii. Powodem jest „ciągłe łamanie praw człowieka uznanych na arenie międzynarodowej”, za które odpowiedzialne są etiopskie siły bezpieczeństwa.

Reklama

Również organizacje pozarządowe z całego świata apelują o zawieszenie broni w Etiopii i ochronę lokalnej ludności. Wśród nich znalazła się Link2007, włoska sieć 14 organizacji pomocowych, z których część działa w tym kraju od wielu lat. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego, prezes sieci, Roberto Ridolfi, wskazuje na dwa priorytety w kryzysie etiopskim.

„Przede wszystkim należy uruchomić wszystkie kanały, które umożliwiają pomoc humanitarną. Mówimy o ponad 5 milionach cierpiących ludzi, z których ponad 700 tys. dotyka głód. Drugi wniosek dotyczy uruchomienia dialogu politycznego, do którego organizacje pozarządowe również mogą się przyczynić. W Link2007 mamy pięć lub sześć organizacji pozarządowych, które są bardzo aktywne na tym obszarze. Prawie wszystkie mają ponad 50-letnie doświadczenie w Etiopii i rozumieją potrzeby i możliwości prawdziwego i skutecznego dialogu – powiedział Roberto Ridolfi. – Trzeba zrozumieć, że w kraju żyje ponad 100 mln ludzi, którym nie tyle grozi ubóstwo, co śmierć w jego wyniku. Etiopia musi z powrotem znaleźć się w centrum zainteresowania świata, aby zakończyć łamanie praw człowieka w tym kraju. Rozwiązanie problemów Etiopii znajdują się w dwóch encyklikach papieża: «Laudato si’» i «Fratelli tutti». W nich znajduje się głębia wizji, bez której będziemy zgubieni”.

2021-11-05 16:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bitwa o metropolię warszawską

Posłowie PiS chcą, aby stolica stała się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, w skład której weszłyby 33 gminy. Stanowczy sprzeciw wobec zmian zapowiedzieli politycy opozycji i związani z nimi samorządowcy

W pierwszą sobotę lutego do Pałacu Kultury i Nauki przyjechało kilkudziesięciu samorządowców z Warszawy i okolic. Na spotkaniu – jakie zorganizowała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz z prezydentem Legionowa i burmistrzem Podkowy Leśnej – omawiano założenia projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Efektem krytycznej dyskusji jest apel. Jego sygnatariusze zwrócili się m.in. do marszałków Sejmu i Senatu o wycofanie się z dalszych prac nad ustawą metropolitalną. W innych swoich wypowiedziach te same osoby zapowiedziały zorganizowanie referendum oraz skierowanie protestu do Unii Europejskiej.

CZYTAJ DALEJ

90 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

2022-12-04 11:38

[ TEMATY ]

Edmund Wojtyła

pl.wikipedia.org

90 temu, 4 grudnia 1932 r., zmarł Edmund Wojtyła, brat Karola, późniejszego papieża Jana Pawła II. Był lekarzem. Ratując w Bielsku chorych podczas epidemii zaraził się szkarlatyną.

Edmund Wojtyła urodził się 27 sierpnia 1906 r. w Krakowie. Po wybuchu I wojny uczęszczał do austriackiej szkoły kadetów na Morawach, gdzie stacjonowała jednostka wojskowa jego ojca.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła II, jest powielanie uproszczeń

2022-12-05 14:13

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

BP KEP

O Adam Żak

O Adam Żak

- Jan Paweł II rozwijał się, jeśli chodzi o reakcję i zrozumienie problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Na przestrzeni kilkunastu lat bardzo wiele się nauczył, gdyż decyzje, jakie potem podjął okazują się po dziś dzień decyzjami kluczowymi dla oczyszczania Kościoła - mówi o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Ekspert apeluje o poważną, opartą na źródłach, dyskusję w Polsce na ten temat. „Przykro mi, ale nie widzę żadnej dyskusji. Dyskusja byłaby możliwa, gdyby była chęć rozumienia osoby Jana Pawła z jego uwarunkowaniami i błędami, ale też z jego dokonaniami i wielkością” – dodaje.

Anna Wojtas: Czytał Ojciec “Bielmo” Marcina Gutowskiego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję