Reklama

15 V - Międzynarodowy Dzień Rodziny ONZ

Roztropna troska o dobro ogólne

Nie ma przesady w słowach, że na rodzinę czyhają w dzisiejszym świecie poważne zagrożenia. Doświadczamy tego już od dłuższego czasu w naszej Ojczyźnie, gdzie nagminnie lekceważona jest polityka prorodzinna. Dzieje się tak, ponieważ brakuje wykształconej kadry fachowców pracujących dla rodziny na różnych szczeblach władzy. Poniżej publikujemy tekst o studiach pomagających organizować życie społeczno-ekonomiczne, prowadzonych w Instytucie Studiów nad Rodziną UKSW w Warszawie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Umiemy często narzekać na czasy dzisiejsze, ale pamiętajmy, że czasy te my sami tworzymy. Nie powstają one poza nami, początek mają w nas (...).
Stefan Kardynał Wyszyński

„Co tam, panie, w polityce?”

Dzisiaj pytanie to wydaje się być retoryczne, gdyż wiadomo powszechnie, że polityka to afery, korupcja, kolejne kłamstwa, aby pozyskać głosy wyborców i brudne pieniądze. Przynajmniej taki obraz politycznej rzeczywistości lansują media. Możemy stać i narzekać, umywać ręce od spraw polityczno-społecznych i urządzać się tylko w perspektywie „konsumpcyjnego wygodnictwa”. Ale - jak mówił Stefan Kardynał Wyszyński - „tyle narodów zniszczało już w tej wygodniczej postawie”. Czy to jest postawa Polaka-katolika?

Nie godzi się trwać w bezczynności

Ojciec Święty w swoim nauczaniu społecznym podkreśla, że nawet przekonanie, że w dziedzinie polityki istnieje wiele zła i niegodziwości, nie może być podstawą usprawiedliwiania dystansu wobec polityki ze strony świeckich katolików. Tym bardziej potrzeba w polityce ludzi sumienia. Nieobecność katolików świeckich w życiu politycznym sprawia, że ta dziedzina życia społecznego staje się ugorem, który zaczynają uprawiać inni. I tak powierzamy tę troskę o dobro wspólne tym, którzy często manipulują nim dla własnych celów. „Nowe sytuacje - zarówno w Kościele, jak i w życiu społecznym, ekonomicznym, politycznym i kulturalnym - domagają się dzisiaj ze szczególną siłą zaangażowania świeckich. Bierność, która była postawą nie do przyjęcia, dziś jeszcze bardziej staje się winą” (adhortacja Christifideles laici, 3). Tak więc pierwsze wezwanie dla katolików w dziedzinie polityki jest wezwaniem, by zechcieli w niej uczestniczyć. Oczywiście, nie wszyscy mają predyspozycje, aby angażować się w bezpośrednią działalność polityczną. Jak podkreśla Sobór Watykański II, „jest to sztuka trudna i zarazem wielce szlachetna” i powinna być traktowana jako służba, a nie jedna z form budowania własnej kariery. Jak zatem przygotować się do wypełnienia tej służby?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Musicie od siebie wymagać, choćby inni od was nie wymagali

Ojciec Święty w encyklice Veritatis splendor stwierdza, że stawianie człowiekowi wymagań jest swoistym potwierdzeniem wiary w człowieka. Współczesna rzeczywistość wysoko stawia nam porzeczkę: aby zaistnieć na rynku pracy, trzeba być profesjonalistą z doświadczeniem, fachowo przygotowanym do pełnienia swojej funkcji. Tymi przymiotami winni odznaczać się również ci, którym bliska jest działalność na niwie społeczno-politycznej.
W Instytucie Studiów nad Rodziną UKSW w Łomiankach, w ramach prowadzonych od 1993 r. studiów podyplomowych w zakresie nauk o rodzinie o profilu nauczycielskim, w roku akademickim 2003/04 uruchomiono nowy profil studiów - Podstawy organizowania życia społeczno-ekonomicznego.
Ten nowy profil Podyplomowego Studium Nauk o Rodzinie jest szansą dla tych, dla których bierność byłaby winą. Idea studiów powstała dzięki współpracy Fundacji dla Rodziny i Instytutu Studiów nad Rodziną, przy zaangażowaniu bp. Stanisława Stefanka - dyrektora Instytutu Studiów nad Rodziną oraz przewodniczącego Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.
W centrum zainteresowania wykładowców i słuchaczy pozostaje rodzina - podstawowa komórka społeczna, najmniejsza firma czy wreszcie kolebka wszelkich wartości, w duchu których powinno być wychowywane nowe pokolenie. Zajęcia z katolickiej nauki społecznej, psychologii społecznej czy podstaw prawa rodzinnego wskazują na źródła norm obowiązujących w społeczeństwie. Jednocześnie przygotowują słuchaczy merytorycznie do zabrania odważnego głosu w dyskusji na temat aborcji czy eutanazji. Warto również podkreślić wagę wykładów z demografii, ukazujących zagrożenia i skutki, jakie niesie z sobą model życia promowany przez liberalne media. Spadek liczby urodzeń, a co za tym idzie starzejące się społeczeństwo prowadzi do kryzysu. Jakże aktualne jest przesłanie Prymasa Tysiąclecia: „Całe nasze życie narodowe i polityczne musi przepoić się pragnieniem zachowania życia”.
Ważne jest, że wiedza przyswojona w Studium przekłada się na konkretne działanie, czego przejawem są projekty uchwał, przygotowywane przez samorządowców - słuchaczy Studium. Mają one wesprzeć politykę prorodzinną w samorządach lokalnych, gdzie nie zawsze, niestety, panuje przychylny klimat dla tego typu działań.

Reklama

Abyście uczynili sobie ziemię poddaną

Kard. Stefan Wyszyński pisał: „Ideałem życia gospodarczego ma być ekonomiczne użycie sił obywateli, by przedwcześnie nie zostali emerytami-kalekami, ale by przyczyniali się do powszechnej pomyślności. Wymaga tego ekonomia życia ludzkiego: dobry zarząd ludźmi jest stokroć ważniejszy niż zarząd złotem czy kopalniami”.
Zajęcia z ekonomii i zarządzania uczą nie tylko dobrego zarządu, ale przygotowują również słuchaczy do aktywnej pracy w samorządach lokalnych, organizacjach pozarządowych czy do podjęcia własnej inicjatywy - wszak profesjonalizm i kompetencja to nieodłączne atrybuty tych, którzy roztropnie troszczą się o dobro wspólne.
Współczesna scena polityczna, a zwłaszcza media szybko dostrzegają wszelkie potknięcia ludzi głoszących mało popularne hasła i broniących fundamentalnych wartości. Zamiast jednak narzekać na liberalne środki masowego przekazu, warto zadać sobie pytanie, czy sami dbamy o to, by przekonać do siebie opinię publiczną. Czy nie deprymuje nas zbytnio blask jupiterów, czy nie gubimy wątków podczas publicznych wystąpień - właśnie te błędy i gafy, choć wpisane w naturę człowieczą, skutecznie odwracają uwagę odbiorcy od treści i skupiają go na formie. Dlatego też w szkole dla liderów politycznych nie może zabraknąć zajęć ze sztuki komunikacji, z tak popularnego dziś public relations czy z kształtowania własnego wizerunku.
W stale zmieniającej się sytuacji w Polsce, gdzie hasła populistyczne wypierają prawdziwą troskę o Ojczyznę, a media kreują rzeczywistość rodem z zachodnich sitcomów, rodzi się coraz większa potrzeba aktywności politycznej katolików, aby czynili sobie ziemię poddaną i doskonalili świat.

Reklama

Profil: Podstawy Organizowania Życia Społeczno-Ekonomicznego

W Instytucie Studiów nad Rodziną UKSW w Łomiankach od roku akademickiego 2003/04 prowadzone są dwusemestralne studia podyplomowe z zakresu nauk o rodzinie w kontekście organizowania życia społeczno-ekonomicznego, tzw. profil samorządowy. Organizatorami studiów są: wywodząca się ze środowiska stowarzyszeń rodzin katolickich Fundacja dla Rodziny oraz Instytut Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zajęcia prowadzone są w trybie studiów zaocznych - zjazdy weekendowe odbywają się co najmniej raz w miesiącu.

Reklama

Studia, oparte na nauce społecznej Kościoła, dają podstawy wiedzy prawniczej, ekonomicznej, a także praktycznych elementów zarządzania czy public relations (prezentowanie się w życiu publicznym). Uzupełnione są podstawami demografii, antropologii oraz psychologii społecznej.
Oferta studiów jest adresowana do absolwentów wyższych uczelni posiadających podstawową wiedzę z zakresu teologii rodziny, przede wszystkim do tych, którzy podejmują trud organizowania życia społecznego czy ekonomicznego we własnym środowisku.

Opłata za dwa semestry wynosi 1800 zł.
Zajęcia rozpoczynają się w październiku 2004 r.

Do 15 września 2004 r. należy złożyć następujące dokumenty:
- kwestionariusz osobowy
- kserokopię dyplomu ukończenia studiów wyższych
- kserokopię dowodu osobistego
- 2 fotografie
- dowód opłaty wpisowej w wysokości 75 zł oraz opłaty przynajmniej za I semestr (900 zł). Wpłat należy dokonywać na konto:

Fundacja dla Rodziny
Bank PKO S.A. I Oddział w Warszawie, pl. Bankowy 2
Nr 71124010371111000006926175

Komplet dokumentów należy przesłać pod adresem:
FUNDACJA DLA RODZINY
ul. Karolkowa 49, 01-203 Warszawa, tel./fax (0-22) 631-59-38
Biuro czynne: pon., śr., czw. w godz. 10.30-14.00
(W Fundacji można otrzymać także kwestionariusz osobowy)

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 6, 44-51.

Czwartek, 18 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia!

2024-04-18 08:57

[ TEMATY ]

aborcja

abp Tadeusz Wojda SAC

Episkopat News

Abp Tadeusz Wojda

Abp Tadeusz Wojda

Nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda podczas trzydniowego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej. Zaznaczył, że życie jest największym darem Bożym.

W piątek w Łomży zakończy się trzydniowe Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej(COMECE). W czasie trzech sesji biskupi dyskutują o procesie integracji Unii Europejskiej, o jej postrzeganiu z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej i o przyszłych kierunkach jej rozwoju w obliczu wyzwań geopolitycznych.

CZYTAJ DALEJ

Patriotyzm może mieć różne oblicza

2024-04-18 23:18

Grzegor Finowski / UPJPII

    Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie rozpoczęło 12 kwietnia projekt „Trzy kobiety. Trzy drogi. Patriotyzm jako misja Uniwersytetu”, włączając się w program „Z kobietami – patriotkami”.

Św. Jadwiga Królowa, Hanna Chrzanowska, błogosławiona pielęgniarka i Emilia Wojtyłowa, matka Ojca św. Jana Pawła II to trzy bohaterki projektu, którego celem jest popularyzacja ich życia i działalności, a także na przykładzie tych wyjątkowych kobiet próba odpowiedzi na pytanie – jak patriotyzm może stać się misją? Działalność na niwie rodzinnej, wspierająca, wychowująca dzieci w duchu najwyższych wartości, działalność społeczna czy polityczna – patriotyzm może mieć różne oblicza. Konferencja była też świetnym czasem dla refleksji – w jaki sposób z postaw tych trzech kobiet można czerpać wzorce na dziś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję