Reklama

Wiara

Rozważanie: Uboga wdowa

Wbrew pozorom Ewangelia o wdowie, która wrzuciła dwa pieniążki nie jest o pieniądzach. To jest Ewangelia o zaufaniu Panu Bogu w trudnych sytuacjach, w tzw. sytuacjach granicznych.

[ TEMATY ]

homilia

s. Amata CSFN

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1. Słowa Klucze

Przyszła też jedna uboga wdowa i wrzuciła dwa pieniążki, czyli jeden grosz. Sytuacja wdowy w starożytności była ekstremalnie trudna. Po śmierci męża traciła ona źródło utrzymania. Nic nie dziedziczyła. Była zdana na łaskę lub niełaskę dzieci i rodziny. W praktyce wiele wdów żyło w ubóstwie, a nawet w skrajnej nędzy. A gdy przyszły problemy zdrowotne sytuacja wdów była dramatyczna. Uboga wdowa przyszła do świątyni do Boga, aby Jemu zawierzyć swój los, a nie ludziom. Oddała Bogu wszystko co miała: dwa najdrobniejsze wówczas istniejące pieniążki. Nie zatrzymała dla siebie nawet jednego pieniążka, to znaczy w praktyce, że nie miała nic na kolejny posiłek.

Jezus przywołał swoich uczniów i rzekł do nich: „Zaprawdę, powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony. Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała na swe utrzymanie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W świątyni stało trzynaście skarbon w formie trąb, gdzie ludzie wrzucali monety. Im cięższa moneta, tym głośniej było ją słychać, a przez to było mniej więcej wiadomo kto jaką ofiarę składa. To, co wrzuciła uboga wdowa to było ok. 0,01 denara, a denar był zapłatą za jeden dzień pracy. Wrzuciła wszystko, co miała na swoje utrzymanie. Dosłownie w oryginale greckim jest napisane: „holon ton bion”, czyli „całe swe życie”.

Jezus pochwalił tę kobietę, bo jak mówił: „wszyscy wrzucali z tego, co im zbywało”, czyli tzw. „superflua”, a ona wrzuciła wszystko. Tak bezgraniczna szczodrość ubogiej wdowy przypomina bezgraniczną szczodrość Pana Boga, który oddał nam nawet swego jedynego Syna.

Dziś

Sługa Boży ks. Dolindo Ruotolo w trudnych sytuacjach mawiał: „Jezu, Ty się tym zajmij”. Oddawał sprawy Panu Bogu i prosił Go o pomoc. Pomyślmy przez chwilę o tym, czy każdy z nas w trudnych sytuacjach zwraca się do Pana Boga i Jego prosi o pomoc, czy polega tylko na własnych siłach?

s. Amata CSFN

2021-11-06 20:39

Ocena: +18 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Serce jest zdradliwsze niż wszystko inne i niepoprawne – któż je zgłębi?

2024-05-15 10:35

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 17-19.

Środa, 12 czerwca. Dzień powszedni albo wspomnienie błogosławionych męczenników Antoniego Juliana Nowowiejskiego, biskupa, i Towarzyszy albo wspomnienie błogosławionych męczenników Ludwika Rocha Gietyngiera i Maksymiliana Binkiewicza, prezbiterów i Towarzyszy

CZYTAJ DALEJ

Nowy sekretarz generalny Episkopatu: nowa funkcja bardzo zmieni moje dotychczasowe życie

2024-06-13 07:15

[ TEMATY ]

bp Marek Marczak

PAP/Marcin Obara

Nowa funkcja bardzo zmieni moje dotychczasowe życie - przyznał w środę nowy sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Marczak. Dodał, że dotąd był biskupem żyjącym blisko ludzi i nie ma dużego doświadczenia w kontaktach z mediami.

W środę w Warszawie zakończyły się trzydniowe obrady 398. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Sztuka sacrum niemal z całego świata prezentowana na Sacroexpo! To najważniejsze spotkanie branży sakralnej w Europie

2024-06-14 12:18

[ TEMATY ]

wystawa

podsumowanie

targi

SacroExpo

mat. prasowy

Wystawa Sacroexpo już od ćwierć wieku gromadzi przedstawicieli sztuki sakralnej niemal z całego świata. Oferta tegorocznej edycji zachwyciła różnorodnością dewocjonaliów, akcesoriów i szat liturgicznych oraz elementów wyposażenia kościołów. Wydarzenie obfitowało także w różnorodne ekspozycje: współczesnej sztuki religijnej i słowackiego malarstwa sakralnego, bogactwa tradycji maronickiej oraz wystawę szkoły pisania ikon. Swoją ofertę prezentowało blisko 200 wystawców z 14 krajów, a wystawę odwiedziło kilka tysięcy osób z niemal całego świata.

Tradycja i nowoczesność w jednym

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję