Reklama

Niedziela w Warszawie

Iść z Kościołem drogą, którą wskazuje Pan

Kiedy poddamy Chrystusowi Królowi wszystko, począwszy od naszego serca, środowiska rodzinnego, społecznego, wtedy Jego królestwo będzie widoczne dla świata. Ale zaczynajmy zawsze od nas samych – zaapelował w czasie Mszy św. wieńczącej Ogólnopolski Kongres Chrystusa Króla bp Stanisław Jamrozek.

Delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Ruchów Intronizacyjnych przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

W homilii nawiązał do fragmentu Kazania na Górze – „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” – i postawił pytanie: kim są ci, którym Pan obiecuje przebywanie w swojej chwale i pełnię życia obok siebie? - Ubodzy w duchu to ludzie, którzy mają dystans do samych siebie, świata i jego propozycji. Do takiej grupy mogą należeć też bogaci, jeśli tylko mają dystans do tego co posiadają, do dóbr materialnych. A jeszcze bardziej do tej grupy należą prawdziwie ubodzy, którzy nie potrafią sobie sami poradzić, ale wiedzą, że Pan nie zostawi ich samych i w Nim całą ufność pokładają – mówił biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, wskazując na wdowę z dzisiejszej Ewangelii, która wrzuciła do świątynnej skarbony wszystko, co miała na swoje utrzymanie. - Ona wiedziała, że jest w rękach Stwórcy, że On nie zapomina o swoich stworzeniach. Uboga duchem, umiłowała Pana ponad wszystko, dlatego znalazła w Nim pomoc i schronienie – podkreślił biskup.

Hierarcha zwrócił uwagę, że droga ubogich w duchu jest drogą trudną, ale zmierzającą do osiągnięcia tego, czego ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują. Bp Jamrozek dodał, że jeszcze drugie błogosławieństwo z Kazania na Górze wprost mówi o posiadaniu królestwa: „Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie”. - Sprawiedliwi to ci, którzy starają się żyć według pragnień Boga, zachowując Jego prawo, oddając Stwórcy to, co Jemu się należy - czyli chwałę, swoje życie i postępowanie. Bliźniemu to, co bliźniemu się należy – czyli szacunek dla godności osoby ludzkiej jako dziecka Bożego – mówił kaznodzieja i zaznaczył, że taka postawa nie zawsze spotyka się z przychylnością otoczenia.

Reklama

- Przeciwnie, ci ludzie doświadczają cierpień fizycznych czy duchowych, ale przeżywają je razem z cierpiącym Panem. On cierpiał za nas – pisze św. Piotr – i wzór nam zostawił, abyśmy szli Jego śladami. Wiedząc, że do chwały idzie się dźwigając krzyż i że taką drogę zbawienia obrał sam Pan – podkreślił hierarcha i dodał, że droga do królestwa jest możliwa do zrealizowania, choć nie jest łatwa. Warunkiem koniecznym jest zdecydowane opowiedzenie się za Jezusem Chrystusem Królem, przyjęcie Jego pouczeń, podporzadkowanie Jemu naszego życia, służba dla Niego, wierność Ewangelii i życiowemu powołaniu.

Kaznodzieja wskazał, że królestwo Chrystusa jest królestwem prawdy, którą poznajemy w objawionym słowie Pana. - Wtedy poznajemy samego Jezusa, kiedy czytamy słowo. Pamiętajmy, że nie jest ono do indywidualnego wyjaśnienia – jak przypomina nam św. Piotr w swoim liście – ale ono musi być przeżywane razem ze wspólnotą Kościoła, razem z Kościołem interpretowane. Podobnie jak prywatne objawienia. Ale kto żyje prawdą i stara się naśladować Jezusa, realizować Jego nakazy, ten jest posłuszny temu, co sam Jezus mówi w Ewangelii, jest posłuszny słowu prawdy: „Uświęć ich w prawdzie”, „Twoje słowo jest prawdą”.

Bp Jamrozek przypomniał, że czciciele Chrystusa Króla powinni starać się prawdę objawioną w słowie stosować do swojego życia. - Słowo ma stanowić światło dla naszych poczynań, naszych wyborów. Gdy będziemy poruszać się w promieniach Bożej prawdy, będziemy jawić się jako źródła światła w świecie. Blask tego światła jest tak silny, że będziemy mogli być rozpoznawani jako towarzysze Jezusa – zaznaczył hierarcha.

- Dzieje Apostolskie określają Apostołów głoszących zmartwychwstanie Jezusa jako towarzyszy Jezusa. Tak ich rozpoznawali ludzie. Ale za to prześladowano ich i wtrącano do więzienia. A z drugiej strony Apostołowie cieszyli się, że mogli cierpieć dla swojego Pana. Głosili Go jako Zbawiciela, Tego, który przygotował dla nas swoje królestwo. Tak ważne jest, aby każdego z nas postrzegano za przyjaciela i wiernego ucznia Chrystusa oraz towarzysza Jego drogi – zachęcał bp Jamrozek i dodał, że też można nas spotkać z tego powodu cierpienie, ale jeśliby nas nazwano towarzyszami Jezusa będzie to największy powód do chluby, bo jest to też znak gotowości pójścia za Panem w każdej sytuacji.

Reklama

Biskup podkreślił, że trwanie w nauce naszego Pana i Króla będzie nam pozwalało zobaczyć Boga, Jego majestat i miłość. Tak ważne jest, aby całym sercem uwielbiać Pana i razem z Maryją rozpoznawać wielkie rzeczy, które dla nas uczynił Pan. - Ukazujmy Boga innym i brońmy prawa do obecności Boga w życiu publicznym. Gdy spotkałem Pana to chcę, by inni Go także zobaczyli i doświadczyli Jego łaskawości. Trwanie w nauce Jezusowej uczy nas także pełnić wolę Bożą. To pełnienie woli Bożej odnosi się w pierwszym rzędzie do solidnego wypełniania naszego życiowego powołania. To najpiękniejsze świadectwo jakie dajemy i odkrywamy w tym pełnienie Bożej woli – mówił hierarcha.

Biskup wskazał, że kto jest zanurzony w nauce Jezusa, będzie widział rzeczywistości, które dla oczu tylko zmysłowych są niedostępne, bo „kto jest złączony z Panem widzi głębiej i dalej, ponieważ patrzy Jezusowymi oczyma”.

- Trwanie w nauce naszego Króla sprawi, że będziemy wierni Ewangelii, Krzyżowi i wierze naszych ojców, dając solidne fundamenty duchowe pod rozwój naszej Ojczyzny. Nie wolno nam wstydzić się Ewangelii. Ona jest mocą Bożą dla wszystkich – apelował bp Jamrozek.

Podkreślił, że najpierw Ewangelię poznajemy, potem ją głosimy przede wszystkim naszym życiem, zaangażowaniem dla Królestwa Bożego. - Nie wstydzimy się Jezusa, wyznajemy za św. Pawłem, że potrzebujemy, aby Jezus królował, bo kiedy poddamy Mu wszystko, począwszy od naszego serca, środowiska rodzinnego, społecznego – wtedy Jego królestwo będzie widoczne dla świata. Ale zaczynajmy zawsze od nas samych, bo gdy to uczynimy, później będziemy mogli pociągnąć innych do podobnej drogi – zachęcał kaznodzieja.

Reklama

- Pan chce, abyśmy byli wierni Jego nauce, żebyśmy z Kościołem szli drogą, którą On nam wskazuje i we wspólnocie wzajemnie się umacniali – najpierw we wspólnocie rodzinnej, potem w naszych wspólnotach intronizacyjnych czy innych, w których jesteśmy zaangażowani. Jeśli będziemy razem mocni, to dokonamy wielkich rzeczy – zaznaczył kaznodzieja.

Mszę św. poprzedził Orszak Jezusa Chrystusa Króla, który wyruszył z relikwiami świętych i błogosławionych sprzed Bazyliki Świętego Krzyża i Krakowskim Przedmieściem przeszedł do archikatedry warszawskiej.

2021-11-07 17:11

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Jamrozek na TikToku podbija piłkę i zachęca do modlitwy o powołania

Ja będę podbijał piłkę i tyle razy, ile podbiję, macie odmówić „zdrowaśkę” w intencji powołań – mówi do młodych bp Stanisław Jamrozek na filmiku ks. Sebastiana Picura w serwisie TikTok, po czym ubrany w biskupią sutannę, piuskę i z krzyżem pektoralnym na piersiach podbija piłkę ponad pięćdziesiąt razy.

Filmik rozpoczyna się słowami bp. Jamrozka: - Zachęcam do modlitwy o powołania. Tak ważne jest, żebyśmy na tej modlitwie trwali, bo Jezus mówi: „proście Pana żniwa, aby posłał robotników na swoje żniwo” - czym zachęca młodych do powiedzenia Panu Bogu "tak".

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskich rodzin: angażujcie się w budowanie prorodzinnej polityki

2022-12-02 16:25

[ TEMATY ]

rodzina

Włochy

papież Franciszek

Stock.Adobe

Ojciec Święty przyjął na audiencji członków włoskiego Forum Stowarzyszeń Rodzinnych. Poparł ich wysiłki na rzecz tworzenia bardziej prorodzinnej polityki, której celem jest m.in. zatrzymanie demograficznej zimy, od lat boleśnie dotykającej Włochy. Mówiąc o pięknie i sile rodziny, Papież przypomniał, że współczesne społeczeństwo bardzo potrzebuje jej świadectwa.

Franciszek dziękował członkom forum za to, że pokazują siłę i radość, jaka tkwi w rodzinach. Nie oznacza to ich idealizowania i niedostrzegania trudności, które przeżywają, ale docenienie tkwiącego w nich potencjału. Papież wskazał, że rodziny potrzebują wsparcia i musi znaleźć to swe odbicie w bardziej prorodzinnej polityce Włoch, w budowanie której, jak podkreślił, aktywnie muszą angażować się także same rodziny.

CZYTAJ DALEJ

8 grudnia na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”

2022-12-02 16:38

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Bożena Sztajner/Niedziela

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze 8 grudnia już po raz czternasty odbędzie się „Hołd z kwiatów” pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Ma szczególny wymiar łączności z papieżem, bo uroczystość nawiązuje do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów). W 1938 r. papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować na Placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. Od 14 lat (od 2009r.) 8 grudnia to zatem dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim.

W częstochowskim sanktuarium białe kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi. Pasterz diecezji podnoszony jest w koszu wozu strażackiego do stóp Niepokalanej, gdzie pozostawia bukiet białych róż. Sama figura Maryi tego dnia też udekorowana jest dziesiątkami białych kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję