Reklama

Wiadomości

Hymn narodowy przypomina, że mamy obowiązek dbać o niepodległość i suwerenność

Hymn narodowy to symbol naszej państwowości, niepodległości i suwerenność. Przypomina, że mamy obowiązek dbać o niepodległość i suwerenność - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas finału akcji "Szkoła do hymnu".

W środę, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, w ramach finału akcji "Szkoła do hymnu" o symbolicznej godz. 11.11 uczniowie ze szkół w całym kraju, przedszkolaki, a także uczniowie szkół polonijnych wspólnie odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego".

Jak podaje resort edukacji i nauki, który jest organizatorem akcji, w tym roku udział w niej wzięło prawie 21 tys. szkół, blisko 4 mln uczniów i około 380 tys. nauczycieli, a także ponad 260 szkół i placówek polonijnych.

Reklama

Minister edukacji i nauki wziął udział w finale w Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie.

"Wszyscy przed momentem śpiewaliśmy hymn narodowy nasz polski" - powiedział. "Śpiewaliśmy go z wielką dumą i radością, wdzięczni naszym przodkom za odzyskanie niepodległości, ale też śpiewaliśmy go dedykując tę naszą jedność wokół wartości niepodległości obrońcom granic, naszym żołnierzom, policji i Straży Granicznej, którzy bronią dziś granic wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej. Wam to kochani dedykujemy, my młodzież, my uczniowie, my nauczyciele, my przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wielkie brawa dla naszych obrońców granic" - mówił Czarnek.

Podziękował wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy licznie wzięli udział w akcji.

Reklama

"Hymn narodowy to jest symbol naszej państwowości, symbol naszej niepodległości, symbol naszej suwerenności. On także przypomina, że oprócz wdzięczności mamy również obowiązki. Mamy obowiązek dbać o tę niepodległość, o tę suwerenność, dbać o to, abyśmy my, ale także nasze następne pokolenia mogły cieszyć się niepodległą ojczyzną" - wskazał szef MEiN.

Podziel się cytatem

"Gratuluję uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublinie, wszystkim wam kochani, tego wspaniałego wykonania hymnu i tej wspaniałej postawy. Jestem z was dumny, tak trzymajcie! Wszystkiego najlepszego z okazji Święta Niepodległości" - dodał.

"Szkoła do hymnu" to kontynuacja akcji rozpoczętej w 2018 r. Wówczas wspólne śpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" odbyło się pod hasłem "Rekord dla Niepodległej". (PAP)

Autorzy: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Piotr Nowak

dsr/ pin/ mir/

2021-11-10 12:35

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czarnek: rusza zespół, który ma przedstawić rekomendacje ws. reformy szkolnictwa wyższego

Szef MEiN Przemysław Czarnek poinformował, że w piątek pod raz pierwszy spotka się zespół, którego celem będzie przedstawienie rekomendacji w zakresie reformy szkolnictwa wyższego. Reforma Jarosława Gowina jest reformą dobrą, ale jak każda reforma ma szereg mankamentów - dodał.

W środę resort edukacji i nauki poinformował, że Włodzimierz Bernacki został powołany na sekretarza stanu w tym ministerstwie oraz pełnomocnika rządu do spraw monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki.

CZYTAJ DALEJ

Wincenty Pallotti

Niedziela sosnowiecka 6/2005

[ TEMATY ]

wspomnienia

wspomnienie

TER

Rzeźba św. Wincentego Pallottiego

Rzeźba św. Wincentego Pallottiego

Włoski ksiądz katolicki, założyciel Pallotynów, urodził się w Rzymie 21 kwietnia 1795 r.

Był pełnym gorliwości apostolskiej kapłanem diecezjalnym. W 1835 r. z grona jego przyjaciół i współpracowników - księży, zakonników i świeckich - powstało Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego. Wkrótce Pallotti powołał do życia wspólnotę księży i braci (Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego - Pallotyni), mającą na celu zakładanie, ożywianie i scalanie Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego. Obecnie ze wspólnotą księży i braci współdziała kilka wspólnot sióstr, instytuty świeckie i stowarzyszenia świeckich. Swoje dzieło oddał Pallotti pod opiekę Maryi, Królowej Apostołów. W Niej widział najbardziej autentyczny przykład apostolstwa dla wszystkich katolików, a w szczególności świeckich.

CZYTAJ DALEJ

W intencji dziennikarzy

2022-01-22 16:37

[ TEMATY ]

media

Marian Florek

W kaplicy Radia Fiat, rozgłośni należącej do archidiecezji częstochowskiej, została 22 stycznia odprawiona Msza św. w intencji dziennikarzy i przedstawicieli mediów. Uczestniczyli w niej dziennikarze mediów świeckich i katolickich. Spotkanie modlitewne odbyło się w związku ze świętem patrona dziennikarzy, świętego Franciszka Salezego. Liturgii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Na wstępie przywitał wszystkich zebranych ks. Piotr Zaborski, dyrektor Radia Fiat. Wyraził radość z licznej obecności pracowników środków masowego przekazu: radia, telewizji, mediów społecznościowych, wydawnictw papierowych i internetowych portali. Z listu zatytułowanego „Poszukiwanie Prawdy zaczyna się od słuchania” przewodniczącego Rady Środków Społecznego Przekazu KEP abp. Wacława Depo z okazji 56. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu, dedykowanego ludziom mediów, przytoczył słowa zainspirowane papieską troską o prawdę w naszym życiu: „Według słów Chrystusa, Piotr naszych czasów prosi świat komunikacji i wszystkich, aby na nowo nauczyli się siebie słuchać. Albowiem w każdym życiowym doświadczeniu, jak np. panosząca się od dwóch lat pandemia SARS--CoV-2, sekret zwycięstwa polega na kierowaniu się słowem prawdy i zdecydowanym odrzuceniu wszelkiej manipulacji i kłamstwa”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję