Reklama

Wiadomości

Hymn narodowy przypomina, że mamy obowiązek dbać o niepodległość i suwerenność

Hymn narodowy to symbol naszej państwowości, niepodległości i suwerenność. Przypomina, że mamy obowiązek dbać o niepodległość i suwerenność - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas finału akcji "Szkoła do hymnu".

W środę, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, w ramach finału akcji "Szkoła do hymnu" o symbolicznej godz. 11.11 uczniowie ze szkół w całym kraju, przedszkolaki, a także uczniowie szkół polonijnych wspólnie odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego".

Jak podaje resort edukacji i nauki, który jest organizatorem akcji, w tym roku udział w niej wzięło prawie 21 tys. szkół, blisko 4 mln uczniów i około 380 tys. nauczycieli, a także ponad 260 szkół i placówek polonijnych.

Minister edukacji i nauki wziął udział w finale w Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie.

"Wszyscy przed momentem śpiewaliśmy hymn narodowy nasz polski" - powiedział. "Śpiewaliśmy go z wielką dumą i radością, wdzięczni naszym przodkom za odzyskanie niepodległości, ale też śpiewaliśmy go dedykując tę naszą jedność wokół wartości niepodległości obrońcom granic, naszym żołnierzom, policji i Straży Granicznej, którzy bronią dziś granic wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej. Wam to kochani dedykujemy, my młodzież, my uczniowie, my nauczyciele, my przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wielkie brawa dla naszych obrońców granic" - mówił Czarnek.

Podziękował wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy licznie wzięli udział w akcji.

"Hymn narodowy to jest symbol naszej państwowości, symbol naszej niepodległości, symbol naszej suwerenności. On także przypomina, że oprócz wdzięczności mamy również obowiązki. Mamy obowiązek dbać o tę niepodległość, o tę suwerenność, dbać o to, abyśmy my, ale także nasze następne pokolenia mogły cieszyć się niepodległą ojczyzną" - wskazał szef MEiN.

Podziel się cytatem

Reklama

"Gratuluję uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublinie, wszystkim wam kochani, tego wspaniałego wykonania hymnu i tej wspaniałej postawy. Jestem z was dumny, tak trzymajcie! Wszystkiego najlepszego z okazji Święta Niepodległości" - dodał.

"Szkoła do hymnu" to kontynuacja akcji rozpoczętej w 2018 r. Wówczas wspólne śpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" odbyło się pod hasłem "Rekord dla Niepodległej". (PAP)

Autorzy: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Piotr Nowak

dsr/ pin/ mir/

2021-11-10 12:35

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kongres Ruchu "Europa Christi" - 19-23 X 2017 - hymn

Bardzo dynamicznie rozwija się idea Ruchu „Europa Christi”. Powstał już hymn pt. „Europo Chrystusowa!”. Jego twórcami są bp Józef Zawitkowski i ks. Wiesław Kądziela. Hymn po raz pierwszy zostanie wykonany na Międzynarodowym Kongresie Ruchu „Europa Christi”, który odbędzie się w dniach 19-23 października 2017 r. pod hasłem: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie: Ks. Mirosław Król oczyszczony z zarzutów molestowania

2022-09-22 08:52

[ TEMATY ]

oświadczenie

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Kancelaria adwokacka reprezentująca ks. Mirosława Króla, kanclerza polonijnego ośrodka w Orchard Lake w Michigan w USA w przesłanym KAI oświadczeniu stwierdza, że - szeroko komentowana w niektórych środowiskach dziennikarskich i w powstałych w tym zakresie publikacjach - sprawa rzekomych nadużyć Księdza została oficjalnie zakończona i zamknięta.

„Toczyła się ona z powództwa cywilnego. Co istotne, nigdy w tej sprawie nikomu nie przedstawiono zarzutów kryminalnych. Rzeczone postępowanie, a co za tym idzie zgromadzony w jego ramach materiał dowodowy, nie doprowadziło zatem do potwierdzenia kłamliwych oskarżeń kierowanych pod adresem ks. Mirosława Króla oraz władz polonijnego ośrodka w Orchard Lake” – czytamy w oświadczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Męska pobożność to codzienne życie po Bożemu

2022-09-25 14:39

[ TEMATY ]

mężczyzna

Karol Porwich/Niedziela

Męska pobożność to proste, dyskretne, codzienne „życie po-Bożemu”. To także przekazywanie w życiu swojej rodziny wzorców prawdziwej siły, odwagi, rycerskości – powiedział bp Piotr Libera podczas II Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Nieba w Koziebrodach. Wzięło w niej udział ponad 200 mężczyzn różnych stanów i zawodów. Hasłem były słowa: „Przyjmijcie ode mnie tę modlitwę, której nauczył mnie mój ojciec”.

Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Nieba przewodniczył bp Piotr Libera. Wyjaśnił, jak należy rozumieć „męską pobożność”: pobożny, to „żyjący po-Bożemu”. W historii są liczne przykłady, jak mężczyźni potrafili krzewić w sobie i swoich potomkach dar pobożności, „życia po Bożemu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję