Reklama

Kościół

Świątynia Opatrzności Bożej: rozpoczęła się Msza św. w intencji Ojczyzny w Narodowe Święto Niepodległości

Z udziałem najwyższych władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele odbyłas się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie Msza św. w intencji Ojczyzny. W uroczystej Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczestniczyli też przedstawiciele innych Kościołów i związków wyznaniowych, członkowie rządu, parlamentarzyści, delegacje służb mundurowych, władze samorządowe Warszawy oraz mieszkańcy stolicy.

Rozpoczęcie liturgii poprzedziła procesja duchowieństwa przy wtórze pieśni maryjnej "Z dawna Polski Tyś Królową" oraz odśpiewanie przez zgromadzonych w świątyni hymnu narodowego.

We wstępie do liturgii sprawowanej w koncelebrze z biskupem warszawsko-praskim Romualdem Kamińskim i bp. Wiesławem Lechowiczem, delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz duchowieństwem archidiecezji warszawskiej kard. Kazimierz Nycz powitał wszystkich uczestników uroczystości na czele z prezydentem Andrzejem Dudą i jego małżonką, Agatą Kornhauser-Dudą.

"Módlmy się gorliwie w intencji naszej Ojczyzny, Polski" - zachęcił kard. Nycz. Metropolita warszawski wygłosi podczas Mszy św. homilię.

Reklama

Zgromadzeni co roku 11 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej dziękują podczas Mszy św. za dar wolnej Polski. Zawierzają też naszą Ojczyznę, prosząc o dalszą Bożą opiekę, o pokój, jedność i zgodę.

Podziel się cytatem

W tym roku mija 5 lat od pierwszej Mszy św. odprawionej w Świątyni Bożej Opatrzności, oddanej do użytku wiernych 11 listopada 2016 r. Tego dnia już tradycyjnie zapłonie, zapalona przez Prezydenta RP, Świeca Niepodległości podarowana przez papieża Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby została zapalona w wolnej Polsce.

2021-11-11 10:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzej Prezydenci RP na uchodźstwie spoczęli w Świątyni Opatrzności Bożej

- Choć nie doczekali roku 1990 (…), to każdy z nich wnosił swój oryginalny wkład w dojściu do wolności Ojczyny. Bez nich ten proces byłby z pewnością uboższy. I za to im dziś serdecznie dziękujemy – powiedział w czasie Mszy św. pogrzebowej trzech pierwszych Prezydentów PR na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Koncelebrowanej Eucharystii w Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Koncelebrowali ją polscy biskupi z abp. Wojciechem Polakiem, prymasem Polski na czele oraz liczne grono kapłanów. We Mszy św. uczestniczyli krewni ostatnich prezydentów na uchodźctwie, najwyższe władze państwowe z prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim, przedstawiciele władz samorządowych, reprezentanci brytyjskiej Polonii oraz wielu mieszkańców Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu

Urodził się około 1225 r. w Roccasecca jako syn hrabiego Akwinu. Przebywał w klasztorze na Monte Cassino w latach 1230 – 39, gdzie był wychowywany przez swojego wuja, który pełnił obowiązki opata. Podczas studiów w Neapolu został przyjęty do dominikanów. Jego rodzeni bracia nie chcieli pogodzić się z tą decyzją i uwięzili Tomasza. Został jednak uwolniony przez swoją siostrę i przybył do Paryża. Tu studiował pod kierunkiem Alberta Wielkiego. W 1256 r. razem z Bonawenturą został powołany do grona magistrów i zaczął publicznie nauczać teologii.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „ Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję