Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Przybylski: Jezus jest Nauczycielem życia

– Jezus nie uczył fizyki, matematyki, ekonomii, obcych języków, nawet nie uczył jakiś praktycznych umiejętności, jak budować domy, tworzyć dzieła sztuki. A jednak szły za Nim tłumy. Jezus jest Nauczycielem życia – mówił w homilii bp Andrzej Przybylski. 12 listopada biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. w kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie, w intencji zmarłych profesorów i wychowawców Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego im. Jana Długosza w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii bp Przybylski przypomniał, że „najczęstszym tytułem, z którym zwracano się do Pana Jezusa jest tytuł Nauczyciel”. – Uczniowie zwracali się do Jezusa ze słowami Mistrzu, Nauczycielu, powiedz nam jako to wszystko jest, naucz nas modlić się. Nawet ci, którzy nie podzielali Jego nauki, wrogowie Jezusa, oni również mówili o Nim Mistrz, Nauczyciel – mówił bp Przybylski.

– Kiedy myślimy o tym jak często używano tytułu nauczyciel wobec Jezusa, to trzeba zapytać czego Jezus uczył? – kontynuował biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Doskonale czujemy, że to była jakaś inna nauka, nie z tego świata. Przecież Jezus nie uczył fizyki, matematyki, ekonomii, obcych języków, nawet nie uczył jakiś praktycznych umiejętności jak budować domy, tworzyć dzieła sztuki. A jednak szły za Nim tłumy. Mówiono, że to nauka z mocą. Jezus jest Nauczycielem życia, nie tylko tego życia na ziemi, ale wiecznego – podkreślił.

– My, chociaż nauczymy się różnych sprawności, umiejętności, to możemy zepsuć wszystko jak się nie nauczymy tej mądrości wiecznej. Możemy poznać wszystkie tajniki bogacenia się, które nam dadzą zdolność posiadania wielkiego majątku, możemy być ludźmi bogatymi, ale nawet jako ludzie bogaci możemy doświadczyć cierpienia, jako ludzie bogaci też kiedyś umrzemy – zaznaczył biskup.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej zaznaczył, że „możemy mieć wielkie wykształcenie, obszerną wiedzę, ale nawet wykształceni wszyscy kiedyś umrzemy”. – Każdy bogaty i biedny, prosty i wykształcony potrzebuje głębszych odpowiedzi na pytania, po co jest cierpienie, co będzie ze mną? Jezus jako Boski Nauczyciel bardzo mocno i konkretnie odpowiada na takie trudne pytania, ale zawsze wskazuje na swojego Ojca – kontynuował.

Komentując Ewangelię biskup podkreślił, że mamy intuicję, że kiedyś nasze życie się skończy. – Jezus przypomina nam historię zbawienia, czasy Noego i Lota. Uczy nas, że żadna mądrość, żadne pieniądze, stanowiska i bogactwa nie dadzą nam życia wiecznego. To może nam dać tylko Pan Bóg. Tylko trzeba wierzyć i włożyć swoje życie i życie innych w ręce Boga – komentował.

Reklama

Bp Przybylski wskazał na postać św. Teresy od Dzieciątka Jezus. – Całe życie była za furtą klasztorną, a dzisiaj Kościół nazywa ją doktorem Kościoła – podkreślił.

Biskup przypomniał również epizod z życia tej świętej kiedy zobaczyła pierwszy raz windę, na ówczesne czasy wielki wynalazek. – Bardzo pragnęła nieba, ale ciągle rozbijała się o swoją słabość. Kiedy zobaczyła,że ta winda tak szybciutko jedzie do góry, to pomyślała o swoich trudach, słabościach, grzechach i chciała mieć taką windę, która ją szybko zawiezie do nieba. Św. Teresa od Dzieciątka Jezus zrozumiała, że taką windą dla niej jest Jezus – powiedział bp Przybylski.

– Jeśli uwierzę w Jezusa, moje życie włożę w Jezusa, to On mnie weźmie w swoje ręce i będzie dla mnie taką windą do nieba. Dzisiaj wspominamy naszych nauczycieli, wychowawców, którzy nauczyli nas wielu mądrych rzeczy, ale tylko Jezus jest windą do nieba. Stwórcą świata jest tylko Bóg. Żaden naukowiec nie stwarza świata, on tylko odkrywa jego prawa – podkreślił.

– Módlmy się również za dzisiejszych nauczycieli, by nie udawali bogów, ale mając wielką ziemską mądrość mówili o mądrości jeszcze większej, ważniejszej, tej która przekracza cierpienie i doczesność. Żadna matematyka, ekonomia, znajomość języków obcych, chociaż to jest na ziemi ważne i piękne, to jednak nie sprawi, że nie umrzemy – zakończył bp Przybylski.

Częstochowska uczelnia powstała 50 lat temu, w 1971 r., kiedy to decyzją ówczesnej Rady Ministrów powstała Wyższa Szkoła Nauczycielska w Częstochowie. Początkowo istniały dwa wydziały: matematyczno-przyrodniczy i pedagogiczny. W 1974 r. zmieniono nazwę na Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Częstochowie, a następnie, 1 października 2004 r., została przekształcona w Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie. 1 czerwca 2018 r. Akademia im. Jana Długosza przekształcona została w Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie.

2021-11-12 19:51

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Eucharystia - nic ze mnie

[ TEMATY ]

kapłan

świadectwo

Msza św.

bp Andrzej Przybylski

Andrzej Niedźwiecki

Czasem tak trudno uwierzyć, że wszystko, o co chodzi w Eucharystii jest od Niego. Nic, kompletnie nic, z mocy Mszy świętej nie jest od nas. Tylko wtedy gdy sobie to uświadamiam, naprawdę odprawiam Mszę świętą. Bez tego zwyczajnie gram. Może czasem jak najzdolniejszy aktor czy poeta pięknie wypowiadam słowa, silę się na ciekawe treści, ale nie w tym jest moc.

Nie jestem aktorem tylko księdzem, a Msza święta nie jest religijnym teatrem dla podgrzania emocji i zaspokojenia ludzkich gustów. Przy ołtarzu jestem tylko zwykłym narzędziem, a moją najważniejszą rolą jest oddać się całkowicie do dyspozycji Panu. Nawet księdza muszę przestać odgrywać, bo kapłaństwo to nie jest rola tylko sakrament. W dniu święceń zgodziłem się, żeby wszystko przejął Chrystus, żebym żył ja, ale już nie ja, żeby żył we mnie Bóg.

Trudno mi czasem uwierzyć, kiedy odprawiam Mszę świętą w pustej seminaryjnej kaplicy, że na ołtarzu umiera mój Bóg, że w tej śmierci jest zbawienie i moc dla całego świata. Zatrzymuję się między słowami liturgii, żeby usłyszeć w nich Boga. I choć nie ma kompletnie nikogo wyraźnie słyszę, że Boga to nie przeraża, że dalej kocha, umiera i zbawia. Choćby wszyscy przestali chodzić na Mszę świętą, Bóg dalej będzie oddawał siebie. Tak trudno uwierzyć, że w tych szybkich słowach, aż nudnych czasem i znanych na pamięć, Bóg robi cuda, o których nam się nawet nie śniło. W pustej kaplicy nie muszę się silić na piękne recytacje, nie ma muzyki i śpiewów, wykwintnej asysty i zapachu kadzidła, a jest przecież ta sama moc, ta sama wielka tajemnica wiary! Choć jestem sam, jest ze mną cały świat, cały Kościół, całe niebo! W kielichu, do którego nalewam zaledwie kilka kropel wina, powstaje Krew Jezusa, której zupełnie wystarcza, żeby obmyć miliony grzechów. W małej, białej hostii rodzi się Ciało Chrystusa, jak jedna tabletka skuteczna na wszystkie choroby świata. Żadna moc Mszy świętej nie jest ze mnie. Sztuka bycia księdzem polega chyba na tym, żeby nie dać się uwieść, że jakaś siła płynie ze mnie. Wiem, że ludzie szukają mądrych, dobrych, zdolnych kapłanów, ale jeśli się na tym koncentrują jeszcze myślą po ludzku, a nie po Bożemu. Moje kapłaństwo jest praktycznie wyłącznie ze względu na Eucharystię. Żeby zrealizować kapłaństwo mógłbym nic innego nie robić jak tylko celebrować Eucharystię. Obym tylko pamiętał, że jestem zwykłym narzędziem w rękach Pana, że to On, a nie ja błogosławi, rozdaje Siebie, składa dziękczynienie i daje się połamać.

Tak trudno uwierzyć, że to samo działanie, że ta sama zbawcza moc płynie z pokornej Mszy świętej odprawianej w zimnym kościele, w powszedni dzień, z kiepskim zaangażowaniem księdza i z kilkoma starszymi paniami w ławkach. Bóg jeden wie, ile dla nas robi przez te wszystkie zziębnięte Eucharystie, przez ekspresowe Msze święte w drodze do pracy, przez tę zwykłość, że aż szarość starszych kobiet, które jak prorokini Anna przychodzą codziennie do świątyni, wierząc, że doczekają się wreszcie spotkania z Jezusem oko w oko.

CZYTAJ DALEJ

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

[ TEMATY ]

Katolik

Narodowy Spis Powszechny

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Prof. Koseła i prof. Grabowska przypomnieli, że wyniki spisu z 2021 r. opublikowane zostały w 2023 r. Przynależność do wyznania rzymskokatolickiego zadeklarowało 27121331 osób z ogółu 38 mln. Polaków. Bezwyznaniowość zadeklarowało 2 611506 osób, natomiast aż 7807553 osoby odmówiły odpowiedzi na pytanie o wyznanie.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: młodzi diakoni słowa Bożego - etap diecezjalny konkursu biblijnego

2024-04-18 17:13

[ TEMATY ]

Jasna Góra

konkurs biblijny

BPJG

- By być nie specjalistą od Biblii, ale diakonem słowa Bożego, czyli jego sługą, żyć w jego rytmie, obrać je za program życia i głosić innym, bo tylko tak stajemy się chrześcijanami - zachęcał młodych uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej bp Andrzej Przybylski. Konkurs z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych arch. częstochowskiej rozpoczęła Msza św. na Jasnej Górze. To 28. edycja organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Dziś, w trwającym Tygodniu Biblijnym, w całej Polsce odbył się etap diecezjalny.

Po Mszy św. w Sali Papieskiej najpierw uczniowie przystąpili do części pisemnej wyłaniającej siedmiu finalistów, a po niej miała miejsce część ustna, która wskazała zwycięzców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję