Reklama

Kościół

Bydgoszcz: rozpoczął się ingres bp. Krzysztofa Włodarczyka

W Bydgoszczy rozpoczął się uroczysty ingres nowego ordynariusza tamtejszej diecezji bp. Krzysztofa Włodarczyka do katedry św. Marcina i Mikołaja. W uroczystym ingresie uczestniczy przewodniczący liturgii m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz Episkopat Polski z przewodniczącym abp. Stanisławem Gądeckim na czele, a także miejscowe duchowieństwo i wierni świeccy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liturgię poprzedziła procesja duchowieństwa z biskupiej rezydencji do świątyni. W czasie powitania w bramie katedry bp Włodarczyk otrzymał do ucałowania krzyż, dokonał pokropienia wodą święconą i został okadzony przez proboszcza katedry. Następnie udał się do ołtarza.

Ze słowem skierowanym do zgromadzonych na ingresie wystąpił najpierw bp Wiesław Śmigiel, który pełnił funkcję administratora apostolskiego diecezji bydgoskiej do czasu objęcia jej przez nowego ordynariusza. Bp Śmigiel przedstawił krótko historię tej jednej z najmłodszych polskich diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Ksiądz biskup Krzysztof Włodarczyk dziś wchodzi w tę piękną historię i staje się jej częścią" - powiedział biskup toruński. Zachęcił też wszystkich do modlitwy w intencji diecezji bydgoskiej i jej nowego pasterza.

Podziel się cytatem

Reklama

Następnie ks. prałat Andrea Francia z Nuncjatury Apostolskiej odczytał tekst bulli papieża Franciszka, ogłaszającej bp. Krzysztofa Włodarczyka biskupem bydgoskim.

Reklama

Przy ołtarzu bp Wiesław Śmigiel przekaże pastorał Nuncjuszowi Apostolskiemu, który wręczy go bp. Włodarczykowi. Jest to pastorał, który otrzymał w 1949 r. bł. kard. Stefan Wyszyński, i który przez wszystkie lata swojej prymasowskiej posługi używał w tej świątyni.

W trakcie ingresu przedstawiciele diecezji bydgoskiej złożą także nowemu ordynariuszowi wyrazy oddania i szacunku. Wśród nich będą przedstawiciele duchowieństwa, życia konsekrowanego i wiernych świeckich.

Bp Krzysztof Włodarczyk, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, został mianowany przez papieża Franciszka biskupem diecezji bydgoskiej 21 września.

2021-11-13 11:37

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Włodarczyk: jeśli sami doświadczymy nawrócenia, bardziej docenimy Boże miłosierdzie

„Jeśli sami doświadczymy nawrócenia, bardziej docenimy Boże miłosierdzie” - mówił bp Krzysztof Włodarczyk podczas spotkania z księżmi dziekanami, zachęcając ich do tworzenia Kościoła, który ma „być domem dla grzeszników, czyli każdego”.

Po wspólnej modlitwie w kaplicy Centrum Edukacyjno-Formacyjnego, biskup bydgoski przypomniał, że każdy, a zwłaszcza kapłan, jest zaproszony do nawrócenia. - Łatwo o nim mówić, trudniej samemu zrobić ten krok. Jednak mamy świadomość, że może on się dokonać nie własną siłą, ale poprzez łaskę Bożego miłosierdzia - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Komisja Duszpasterstwa KEP za utrzymaniem aktualnego porządku prawnego dotyczącego handlu w niedzielę

2024-06-12 07:19

[ TEMATY ]

handel

KEP

handel w Niedzielę

Adobe.Stock

Opowiadamy się za zachowaniem aktualnej ustawy o handlu w niedzielę z 2018 roku. Podkreślamy, że nie oznacza ona całkowitego zakazu handlu w te dni i nie powoduje braku dostępu do produktów pierwszej potrzeby – czytamy w Stanowisku Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski w sprawie planowanych zmian ustawy o handlu w niedzielę.

Komisja Duszpasterstwa KEP wydała Stanowisko w kontekście planowanych zmian ustawodawczych dotyczących handlu w niedzielę i święta. „Ufając, że wespół ze wspólnotą wierzących obywateli naszego kraju, opowiadamy się za zachowaniem aktualnej ustawy o handlu w niedzielę z 2018 roku. Podkreślamy, że nie oznacza ona całkowitego zakazu handlu w te dni i nie powoduje braku dostępu do produktów pierwszej potrzeby” – podaje Stanowisko.

CZYTAJ DALEJ

Poznaliśmy Edmunda. Świadectwa

2024-06-12 21:41

S. M. Laureta Turek

Pomnik bł. Edmunda Bojanowskiego na Ostrowie Tumskim

Pomnik bł. Edmunda Bojanowskiego na Ostrowie Tumskim

13 czerwca obchodzimy 25. rocznicę beatyfikacji Edmunda Bojanowskiego. Był on związany również z Wrocławiem, gdzie studiował na Uniwersytecie Wrocławskim a przez cztery lata mieszkał na Ostrowie Tumskim pod numerem 9.

Bł. Edmund jest również patronem KLO w Henrykowie i wielu dzieł prowadzonych w naszej archidiecezji pod pieczą założonego przez siebie Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję