Reklama

Kościół

Bydgoszcz: rozpoczął się ingres bp. Krzysztofa Włodarczyka

W Bydgoszczy rozpoczął się uroczysty ingres nowego ordynariusza tamtejszej diecezji bp. Krzysztofa Włodarczyka do katedry św. Marcina i Mikołaja. W uroczystym ingresie uczestniczy przewodniczący liturgii m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz Episkopat Polski z przewodniczącym abp. Stanisławem Gądeckim na czele, a także miejscowe duchowieństwo i wierni świeccy.

[ TEMATY ]

ingres

Bp Krzysztof Włodarczyk

Screen

Liturgię poprzedziła procesja duchowieństwa z biskupiej rezydencji do świątyni. W czasie powitania w bramie katedry bp Włodarczyk otrzymał do ucałowania krzyż, dokonał pokropienia wodą święconą i został okadzony przez proboszcza katedry. Następnie udał się do ołtarza.

Ze słowem skierowanym do zgromadzonych na ingresie wystąpił najpierw bp Wiesław Śmigiel, który pełnił funkcję administratora apostolskiego diecezji bydgoskiej do czasu objęcia jej przez nowego ordynariusza. Bp Śmigiel przedstawił krótko historię tej jednej z najmłodszych polskich diecezji.

Reklama

"Ksiądz biskup Krzysztof Włodarczyk dziś wchodzi w tę piękną historię i staje się jej częścią" - powiedział biskup toruński. Zachęcił też wszystkich do modlitwy w intencji diecezji bydgoskiej i jej nowego pasterza.

Podziel się cytatem

Następnie ks. prałat Andrea Francia z Nuncjatury Apostolskiej odczytał tekst bulli papieża Franciszka, ogłaszającej bp. Krzysztofa Włodarczyka biskupem bydgoskim.

Przy ołtarzu bp Wiesław Śmigiel przekaże pastorał Nuncjuszowi Apostolskiemu, który wręczy go bp. Włodarczykowi. Jest to pastorał, który otrzymał w 1949 r. bł. kard. Stefan Wyszyński, i który przez wszystkie lata swojej prymasowskiej posługi używał w tej świątyni.

Reklama

W trakcie ingresu przedstawiciele diecezji bydgoskiej złożą także nowemu ordynariuszowi wyrazy oddania i szacunku. Wśród nich będą przedstawiciele duchowieństwa, życia konsekrowanego i wiernych świeckich.

Bp Krzysztof Włodarczyk, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, został mianowany przez papieża Franciszka biskupem diecezji bydgoskiej 21 września.

2021-11-13 11:37

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Włodarczyk podczas ingresu: w Bogu zachodzi ciągła wymiana miłości i dobra

„W Bogu zachodzi ciągła wymiana miłości i dobra. Nie ma życia bez wspólnoty. Nie ma miłości bez wspólnoty” – mówił w sobotę 13 listopada w homilii biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas swojego ingresu do katedry św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy.

Oto pełny tekst homilii:

CZYTAJ DALEJ

Droga jedności

Niedziela Ogólnopolska 4/2019, str. 33

Joseph Brickey, „Jezus Chrystus” (fragment obrazu)

Poszukiwanie dróg utraconej przez człowieka jedności z Bogiem i ludźmi – od początku stworzenia – jest jednym z najtrudniejszych zadań życia ludzkiego. Kościół na progu nowego roku modli się szczególnie o jedność wszystkich wierzących w Chrystusa. Chce przez różne ekumeniczne spotkania i modlitwy uświadomić wierzącym potrzebę zrealizowania testamentu Zbawiciela, który prosił Ojca, „aby wszyscy stanowili jedno”.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa o jedność chrześcijan w legnickiej katedrze

2022-01-23 20:58

ks. Waldemar Wesołowski

We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich: katolickiego, greckokatolickiego, prawosławnego oraz ewangelicko-augsburskiego.

Modlitwie miał przewodniczyć biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, jednak z powodu choroby, nieszpory poprowadził Wikariusz Generalny i proboszcz katedry ks. Robert Kristman. Biskup Andrzej przygotował jednak homilię z tej okazji, którą odczytał delegat ds. ekumenizmu ks. Andrzej Jarosiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję