Reklama

Wiara

Czy Jezus mówił o końcu świata?

Niekiedy dzisiejsza Ewangelia jest interpretowana jako zapowiedź końca świata. Gdy jednak czyta się ją w kontekście biblijnym to widzimy, że Jezus mówił przynajmniej o trzech sprawach.

[ TEMATY ]

homilia

Photo Credit: Sr. Amata CSFN

1. Słowa Klucze

W owe dni, po wielkim ucisku, „słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku”.

Te słowa po części spełniły się w godzinie ukrzyżowania Jezusa. Ten sam ewangelista Marek pisze, że wtedy „mrok ogarnął całą ziemię” (Mk 15, 33). Ponadto wyrażenie „owy dzień” lub „godzina”, które są w tym fragmencie Ewangelii często występują w kontekście męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa, co wzmacnia argument, że Jezus odnosi się też do ostatniego dnia swojego ziemskiego życia i do godziny śmierci. Chrześcijanie interpretowali tę Ewangelię właśnie w sposób symboliczny, bowiem w Jezusie widzieli przejście, które nastąpiło ze Starego do Nowego Przymierza, w którym także my teraz żyjemy.

Reklama

Nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie.

W tradycji żydowskiej w czasach Jezusa jedno pokolenie obejmowało około 40 lat, a wypowiedź Jezusa jest odpowiedzią na zachwyt świątynią Jerozolimską jednego z Jego uczniów, który powiedział: „Nauczycielu, patrz, co za kamienie i jakie budowle!”. Jezus na to odparł, że: „Nie zostanie tu kamień na kamieniu” (zob. Mk 13, 1-2). W dzisiejszej Ewangelii Jezus rozwija ten wątek. Jeśli przyjmiemy, że Jezus mówił o swojej śmierci i o zburzeniu świątyni, to zgadzają się daty, ponieważ Pan Jezus został ukrzyżowany w około 30 roku, a jedno pokolenie później to 70 rok, w którym Rzymianie zburzyli Świątynię Jerozolimską.

Wówczas ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego w obłokach z wielką mocą i chwałą.

W jednym fragmencie Jezus ukazuje, że wydarzenia bliskie i odległe są ze sobą powiązane. Na pewnym poziomie – jak podkreśla Mery Healy – przyjście Syna Człowieczego to Jezusowe wniebowstąpienie i jego wstąpienie na tron po prawicy Ojca, a w ostatecznej perspektywie chodzi o Jego przyjście na końcu czasów.

Dziś

Szybciej my spotkamy się z Jezusem w wieczności niż On przyjdzie na ziemię. Jak wykorzystujemy czas, który jest darem Boga? Czy mam czas dla Boga, rodziny i przyjaciół? Czy mam czas dla siebie?

2021-11-13 20:20

Ocena: +27 -6

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek: prośmy o łaskę ufności tylko w Bogu

[ TEMATY ]

papież

kazanie

homilia

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Człowiek, który pokłada nadzieję w sobie, w swoim majątku czy ideologii, skazany jest na nieszczęście, ten natomiast, kto ufa Panu, wyda owoc nawet w czasie suszy - powiedział papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty 20 marca.

CZYTAJ DALEJ

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana Jezusa?

2022-12-08 13:49

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Ratzinger

Grzegorz Gałązka

W wieku 7 lat Joseph Ratzinger – przyszły papież Benedykt XVI – poprosił w liście przed Bożym Narodzeniem do Pana Jezusa o trzy rzeczy: popularny wówczas mszalik łacińsko-niemiecki, zwany Volks-Schott, zielony ornat i Serce Jezusa. Zapewnił Go również, że “zawsze chce być dobry”.

List ten, zachowany wśród pamiątek rodzinnych w domu urodzenia papieża-seniora w Marktl am Inn w Bawarii, przechowywała jego starsza siostra Maria, zmarła w 1991 roku, a odkryto go w 2012 w czasie odnawiania tego budynku, który obecnie jest muzeum.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski w imieniu papieża Franciszka odwiedza Ischię

2022-12-08 16:40

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

papież Franciszek

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

Na włoskiej wyspie Ischia odbyły się pierwsze pogrzeby ofiar lawiny błotnej, m.in. pary młodych narzeczonych. Jako znak bliskości z cierpiącą wspólnotą, na wyspie w imieniu Ojca Świętego przebywa dzisiaj jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski.

26 listopada, o piątej nad ranem osunęła się część góry. Masy błota i kamieni z dużą prędkością zeszły wprost na osiedle, zabijając dwanaście osób. Wśród ofiar były także dzieci, w tym trzymiesięczne niemowlę. Kard. Krajewski przybył na Ischię, aby być z cierpiącymi rodzinami i zapewnić je o modlitwie i bliskości papieża.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję