Reklama

Z jasnogórskiej ambony

Ślady papieskiej obecności

Niedziela Ogólnopolska 25/2004

W Sali Papieskiej 4 czerwca 2004 r. podczas Sympozjum Mariologicznego

W Sali Papieskiej 4 czerwca 2004 r. podczas Sympozjum Mariologicznego

Wotum Ojca Świętego za ocalenie życia

Przestrzelony i noszący ślady krwi biały pas Jana Pawła II, który Papież miał na sobie w czasie zamachu na Placu św. Piotra 13 maja 1981 r., został po raz pierwszy publicznie pokazany w Kaplicy Matki Bożej. Materialny znak wydarzeń sprzed 23 lat został umieszczony w przeszklonej szkatule w ołtarzu jasnogórskim, po lewej stronie Obrazu Matki Bożej.
Uroczystość odsłonięcia papieskiego pasa rozpoczęła się w południe 4 czerwca br. w Kaplicy Matki Bożej.
O. Sebastian Matecki - podprzeor Jasnej Góry odczytał list Ojca Świętego, skierowany do Polaków z okazji jubileuszu pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Pielgrzymi mogli także wysłuchać odtworzonego z taśmy nagrania słów, które Jan Paweł II wypowiedział 19 czerwca 1983 r. Papież przekazał wówczas pas swojej sutanny ze śladami krwi jako wotum za ocalenie życia: „W dniu 13 maja minęły dwa lata od tego popołudnia, kiedy ocaliłaś mi życie. Było to na Placu św. Piotra. Tam, w czasie audiencji generalnej, został wymierzony do mnie strzał, który miał mnie pozbawić życia. Zeszłego roku w dniu 13 maja byłem w Fatimie, aby dziękować i zawierzać. Dziś pragnę tu, na Jasnej Górze, pozostawić jako wotum widomy znak tego wydarzenia - przestrzelony pas sutanny...”.
Uroczystego odsłonięcia szkatuły z pasem przy dźwięku fanfar dokonał kard. Henryk Gulbinowicz z Wrocławia. „Dziękujemy dziś naszej Matce i Królowej za posługiwanie Jana Pawła II, za 25 lat tego Pontyfikatu, i gorąco prosimy o zdrowie i dary Ducha Świętego dla Papieża - mówił przeor Jasnej Góry, o. Marian Lubelski. - Po wielu latach dziś najcenniejsze wotum: pas, który Ojciec Święty miał na sobie w chwili zamachu, zawisł obok Obrazu Matki Najświętszej jako dowód wdzięczności i dowód wielkiej miłości Ojca Świętego do Pani Jasnogórskiej”. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił kard. Henryk Gulbinowicz (tekst powyżej). Przed błogosławieństwem Celebrans odczytał Akt Zawierzenia Matce Bożej, który 25 lat temu wypowiedział na Jasnej Górze Jan Paweł II.
W uroczystości udział wzięli m.in.: redaktor naczelny tygodnika Niedziela - ks. inf. Ireneusz Skubiś, kustosz sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach - ks. Mirosław Drozdek SAC, prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona oraz prezes NIK Mirosław Sekuła. Oprawę muzyczną przygotowali: górale z Krzeptówek, Kwartet Wokalny „Cantus” oraz Orkiestra Jasnogórska pod dyrekcją Marka Piątka. Uroczystość, którą prowadził o. Kamil Szustak, transmitowana była przez Telewizję Trwam oraz kanał informacyjny TVN24.
Szkatuła z pasem papieskim wykonana jest ze stali ozdobionej srebrem. Oglądanie pasa umożliwia kryształowa, hartowana szyba, chroniąca jednocześnie pas przed światłem i ciepłem. Wieńczy ją wykonany ręcznie ze srebrnej blachy herb papieski. Na wstędze widnieje napis: „Totus Tuus”. U dołu szkatuły umieszczono herb pauliński. Jej wykonawcami są Lech Dziewulski i Marek Ganew z Krakowa.

Ogólnopolskie Sympozjum Mariologiczne

4 czerwca w Sali Papieskiej odbywało się Sympozjum nt. Przestrzeń zawierzenia Maryi w trzecim tysiącleciu. Zostało ono zorganizowane dokładnie w 25 lat od pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i pierwszego papieskiego „Aktu Zawierzenia Polski i Świata Jasnogórskiej Matce Kościoła”, wypowiedzianego 4 czerwca 1979 r. „Sympozjum miało na celu pokazać nam bogactwo maryjności jasnogórskiej, którą Ojciec Święty sam praktykował, którą głosi i do której nas wzywa” - mówił o. Zachariasz Jabłoński, kierownik Katedry Mariologii w Instytucie Teologicznym w Radomiu, organizator spotkania.
Przybyłych powitał o. przeor Marian Lubelski. „Dzisiaj, w 25. rocznicę dokonania przez Jana Pawła II Aktu Oddania Matce Bożej, tu, na Jasnej Górze, uczestniczymy w sympozjum naukowym - mówił, otwierając spotkanie, ks. prof. Ignacy Bokwa, dyrektor Instytutu Teologicznego w Radomiu. - Zadaniem sympozjum jest uczcić pamięć tamtego doniosłego wydarzenia i rozważyć je w ramach naukowej refleksji”. „Wykłady w trakcie sympozjum podzielono na dwa nurty - powiedział o. Zachariasz Jabłoński. - Pierwszy - nurt zawierzenia - jest odnawiany i stale aktualizowany przez Ojca Świętego. Sześć razy był on tutaj i za każdym razem to zawierzenie ponawiał. Drugi nurt - to wskazanie na bogactwo krótkiej modlitwy, triady słów: jestem, pamiętam, czuwam. Analizujący to dziś teolodzy pokazali, że Apel Jasnogórski jest nośnikiem zawierzenia, że zawarty w nim program zawierzenia jest bardzo skonkretyzowany”.
Wykłady w trakcie sympozjum głosili: o. prof. Zachariasz Jabłoński - UKSW; ks. prof. Ignacy Bokwa - UKSW, dyrektor Instytutu Teologicznego w Radomiu i kierownik katedry Teologii Współczesnej tej uczelni; ks. prof. Stanisław Urbański - dziekan Wydziału Teologicznego UKSW; ks. prof. Wacław Depo - rektor WSD w Radomiu - UKSW, ks. dr Teofil Siudy - UKSW (Wydział Teologiczny), przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego; ks. prof. Antoni Tronina - Wydział Teologiczny KUL, kierownik Katedry Egzegezy Starego Testamentu; abp dr Stanisław Nowak - metropolita częstochowski; o. dr Jerzy Kielech - WSD Paulinów Kraków-Skałka; o. prof. dr hab. Jan Mazur - kierownik Katedry Nauk Społecznych KUL; ks. inf. dr Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Niedzieli; o. Kazimierz Maniecki - redaktor naczelny Dwumiesięcznika Jasna Góra; o. Stanisław Jarosz - moderator Centralnego Ośrodka Adopcji Duchowej Dziecka Poczętego. Wykładom przysłuchiwali się m.in. klerycy z Poznania i Sandomierza, siostry zakonne, członkinie Instytutu Prymasowskiego.
Organizatorami sympozjum byli: Klasztor Jasnogórski w Częstochowie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Instytut Teologiczny w Radomiu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Dożynki Prezydenckie 2021

2021-09-19 17:04

prezydent.pl

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyły się Dożynki Prezydenckie z udziałem Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

– Wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. Obiecuję wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne – mówił Prezydent RP podczas uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Od niewolnika do dziecka

2021-09-20 08:29

Norbert Polak

    Na placu św. Jana Pawła II u cystersów w Krakowie-Mogile 19 września została odprawiona Msza św. z okazji trwającego tam odpustu związanego ze świętem Podwyższenia Krzyża Świętego.

    Homilię wygłosił ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. Podkreślił, jak wielka różnica zachodzi między niewolnictwem i wyzwoleniem w ludzkim rozumieniu a wolnością, którą obdarza Chrystus: - Mam dla Ciebie jeszcze jedną propozycję. Przyjdź do mojego domu i korzystaj ze wszystkiego, co posiadam, ponieważ chcę Cię uczynić moim dzieckiem. Czy chcesz, abym był dla ciebie Ojcem? (...) To, co się dzieje, da się wytłumaczyć tylko przez miłość tego nowego Pana do ciebie. Odkrywasz, że On czeka na to, abyś powiedział po raz pierwszy do Niego „Ojcze, Tatusiu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję