Reklama

Niedziela Częstochowska

Orszaki Trzech Króli w archidiecezji częstochowskiej

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Beata Pieczykura

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

„Nasza katedra dzisiaj stała się Betlejem. Chrystus jest Gwiazdą naszego życia. Trzeba, byśmy za Nim podążali” - mówił w homilii bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, który w uroczystość Objawienia Pańskiego przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie na rozpoczęcie Orszaku Trzech Króli.

Bp Długosz podkreślił, że „każdy dar od ludzi ma określoną wymowę i posiada głęboką treść”. - Dary, które ludzie sobie składają, są świadectwem wierności - tak jak obrączki ślubne, pracowitości - jak świadectwa i dyplomy oraz wytrwałości i wysiłku - jak puchary sportowe. Dary, które składają Jezusowi Magowie, są wyrazem ich wiary, nadziei i miłości. Są one jakby listem pisanym sercem i życiem Magów - mówił bp Długosz.

Reklama

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej wskazując na tajemnicę Objawienia Pańskiego przypomniał, że „Jezus pokazuje się jako król, Bóg i człowiek” a „wydarzenia opisane w Biblii uobecniają się w życiu każdego z nas”. - Jezus chce, byśmy byli przedłużeniem Jego samego i Jego Ewangelii. - dodał bp Długosz.

„W dzisiejszych czasach wielu ludzi nadal nie zna Jezusa. Jako współcześni apostołowie mamy naszymi słowami i czynami świadczyć o Jezusie. Trzeba budować królestwo Jezusa w rodzinach, w szkole i miejscu pracy. Każda parafia jest rodziną Pana Jezusa” - kontynuował biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Hierarcha wskazał również na „wymiar misyjny życia chrześcijańskiego”. - Starajmy się być współczesnymi Magami, by nie tylko uwielbić Jezusa, ale głosić prawdę o Jezusie - zaapelował bp Długosz.


Reklama

Na zakończenie homilii bp Długosz przeczytał przesłanie abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, do uczestników Orszaku Trzech Króli. „Chciejmy otworzyć światłe oczy serca,aby rozpoznać łaskę nadziei, którą przynosi Zbawiciel. Musimy być zadziwieni tą łaską” - napisał abp Depo.

Metropolita częstochowski podkreślił,że „mamy szukać prawdy o sobie i o nas samych”. - Nie dajmy się okraść z Ewangelii i zapału misyjnego - przypomniał za papieżem Franciszkiem abp Depo.

„Maryja jest pierwszym świadkiem miłości Boga, rodząc Jego Syna. Bądźmy Jej wierni dzieląc się wiarą w Syna Bożego Odkupiciela z innymi" - zaapelował do uczestników Orszaku Trzech Króli metropolita częstochowski.

Po Mszy św. Orszak wyruszył w kierunku pl Biegańskiego, gdzie odbędzie się krótkie widowisko plenerowe. Ostatnim etapem będzie przejście w stronę Jasnej Góry, gdzie królowie oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus - Królowi królów.

Orszaki Trzech Króli organizowane w archidiecezji częstochowskiej przeszły 6 stycznia ulicami Częstochowy, Zawiercia, Radomska, Żarek Miasta i Wielunia.

Orszaki Trzech Króli w Działoszynie rozpoczął się Mszą św. pod przewodnictwem abp. seniora Stanisława Nowaka w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Działoszynie. Na zakończenie Orszaku jego uczestnicy wysłuchają koncertu kolęd w wykonaniu Zespołu „Contra”.

Już po raz czwarty odbył się także zawierciański Orszak Trzech Króli. Rozpoczął się on pod Urzędem Miasta Zawiercie. Następnie Orszak przeszedł do kościoła pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, gdzie odbyła się Msza Święta.

Także Orszak przejdzie ulicami Radomska. Rozpocznie się o godz. 14.30 przed budynkiem Zespołu Szkolno Gimnazjalnego nr 5 w Radomsku, ul. Rolna 65, gdzie zgłoszone do konkursu przedszkola i szkoły prezentować będą swoje stroje.

Uczestnicy Orszaku zobaczą inscenizacje pt. „U Heroda” i „Pasterskie zdziwienie” oraz wysłuchają koncert bożonarodzeniowego w wykonaniu Radomszczańskiej Kapeli Podwórkowej. Orszak zakończy się wspólnym kolędowaniem i Mszą św. w Kolegiacie św. Lamberta.

Orszak Trzech Króli przeszedł również ulicami Wielunia. Natomiast w Żarkach Miasto z trzech szkół : Gimnazjum, Szkoły Podstawowej oraz z Zespołu Szkół im. T. Kościuszki, wyruszyły trzy orszaki złożone z uczniów, nauczycieli, rodziców oraz gości. Grupy udały się do kościoła parafialnego, gdzie odprawiona została Msza św. Po zakończeniu Mszy św. korowód przeszedł ulicami Piłsudskiego i Kościuszki do pomnika bł. Ludwika Gietyngiera.

2014-01-06 15:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orszaki Trzech Króli 2021 w nowej odsłonie

[ TEMATY ]

orszak

Orszak Trzech Króli

Justyna Prajs

Kolorowy korowód przeszedł ulicami Jabłonowa Pomorskiego

Kolorowy korowód przeszedł ulicami Jabłonowa Pomorskiego

Mimo trwającej epidemii, Orszaki Trzech Króli 2021 odbędą się i wszyscy są na nie zaproszeni – informuje Piotr Giertych, przewodniczący Fundacji Orszak Trzech Króli. Z uwagi na szczególne okoliczności, orszaki planowane są jednak w wyjątkowej formie: mini-orszaku, spaceru orszakowego, orszaku kolędowego lub jako orszakowy challenge kolędowy.

W informacji opublikowanej na Twitterze, Piotr Giertych, przewodniczący fundacji Orszak Trzech Króli zachęca wszystkich do udziału w wydarzeniu. Zaznacza, że Fundacja proponuje 4 sposoby włączenia się w świętowanie.

Pierwszy sposób to organizacja mini-orszaków. W tym roku, zamiast jednego wydarzenia w mieście, taki mini-orszak może się odbyć w każdej parafii, w domu kultury czy szkole. Forma może być różna – od jasełek po spotkania kolędowe. – Wyślemy na nie korony i śpiewniki – zapowiada Piotr Giertych.

Drugi pomysł to spacer orszakowy po trasie, którą dotychczas orszak przechodził. Tras tych oczywiście może być też więcej. Poszczególne rodziny mogą przejść tę trasę wykonując specjalne zadania i poznając historię Trzech Króli.

Trzecia propozycja to orszak kolęd – czyli spotkanie kolędowe w parafiach, czy w jakiś większych salach. Wydarzenie odbywać się będzie 5 stycznia od godz. 17 do 20. O godz. 19 wszyscy uczestnicy w całej Polsce zaśpiewają kolędę „Mędrcy Świata”.

Ostatni pomysł to orszakowy challenge kolędowy. - Zachęcamy do tego, by rodziny nagrały się, kiedy śpiewają kolędę w domu, w rodzinnym gronie i wezwały do kolejnego odśpiewania kolęd swoich znajomych, 3 inne rodziny. W ten sposób powstanie łańcuszek ludzi śpiewających kolędy – mówi Piotr Giertych.

Pierwszy Orszak Trzech Króli wyruszył w 2009 r. z Placu Zamkowego na Nowe Miasto w Warszawie. Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w szkole "Żagiel" prowadzonej przez Stowarzyszenie "Sternik". Od tego czasu wydarzenie rozrosło się na wielką skalę. Każdego roku do wydarzenia dołącza ok. 100 kolejnych miejscowości.

To obecnie największe uliczne jasełka na świecie. W ubiegłym roku w Orszakach Trzech Króli uczestniczyła rekordowa liczba ok. 1,3 mln. osób w 872 miejscowościach w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

„Dzień Gniewu” otrzymał watykańskiego Oscara 2020

2020-11-27 13:53

[ TEMATY ]

Oskar

facebook.com/teatrtelewizji

Zrealizowany w ramach Teatru Telewizji Polskiej dramat telewizyjny „Dzień Gniewu” według Romana Brandstaettera w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza został uznany za Najlepszy Film na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich „Mirabile Dictu”.

Organizowana w Rzymie impreza jest jednym z najbardziej prestiżowych festiwali filmów katolickich na świecie. Odbywa się pod patronatem Papieskiej Rady ds. Kultury. Nagroda festiwalu „Il Pesce d’Argento” (Srebrna Ryba) jest inspirowana pierwszym chrześcijańskim symbolem i jest nazywana watykańskim Oscarem.

Polskimi laureatami „Mirabile Dictu” zostali wcześniej: Krzysztof Tadej, który dwukrotnie otrzymał nagrodę w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny za filmy: „Życia nie można zmarnować” (2016) i „Człowiek Boga” (2017) oraz Mariusz Pilis i Dariusz Walusiak za Najlepszą Reżyserię i Najlepszy Film Dokumentalny za dokument „Teraz i w godzinę śmierci” (2018).

W 2019 roku na tym samym festiwalu nominację w kategorii Najlepszy Film otrzymał spektakl Teatru TVP „Inspekcja” w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza.

Akcja „Dnia Gniewu” dzieje się w czasie II wojny światowej, kiedy Polska znajduje się pod niemiecką okupacją. Jesienią 1943 roku w polskim klasztorze pojawia się młody Żyd, uciekinier z pobliskiego getta i prosi o pomoc. Tymczasem niemieccy naziści karzą Polaków śmiercią za ukrywanie Żydów. Mnisi muszą dokonać trudnego wyboru, gdy do klasztoru przyjeżdża oficer SS, odpowiedzialny za likwidację getta i kampanię eksterminacyjną przeciwko Żydom. „Dzień Gniewu” to pełna napięcia mieszanka thrillera wojennego i moralitetu, oparta na dramacie Romana Brandstaettera pod tym samym tytułem.

„Dzień Gniewu” był już wcześniej nagradzany na festiwalach w Polsce, USA, Kanadzie i Indiach.

Film znajduje się pod tym linkiem:

"Dzień Gniewu"
CZYTAJ DALEJ

Premier: możliwość użycia weta jest traktowana przez nas bardzo poważnie

2020-11-30 10:45

[ TEMATY ]

premier

KPRM

Musimy dbać o spójność Unii Europejskiej, ona jest zaszyta również w prawie weta; możliwość jego użycia jest traktowana przez nas bardzo poważnie - oświadczył premier Mateusz Morawiecki w poniedziałkowym wpisie w mediach społecznościowych.

"Musimy dbać o spójność Unii Europejskiej - ona jest zaszyta również w prawie weta. Możliwość jego użycia jest traktowana przez nas bardzo poważnie" - głosi wpis szefa polskiego rządu na Facebooku.

"Będziemy bronić suwerenności państw europejskich, litery i ducha traktatów - będziemy bronić Europy ojczyzn!" - podkreślono we wpisie.

Państwa członkowskie UE nie osiągnęły jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE i decyzji ws. funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z tzw. praworządnością. Rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

W piątek premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z Angelą Merkel, kanclerz Niemiec, które w ramach prezydencji w Radzie UE prowadzą obecnie negocjacje budżetowe. Po rozmowie poinformował, że oświadczył kanclerz Niemiec, iż Polska oczekuje dalszych prac pozwalających na znalezienie rozwiązania, które zagwarantuje prawa wszystkich państw UE i potwierdził gotowość do zawetowania nowego budżetu na lata 2021-2027.

W czwartek w Budapeszcie premierzy Polski i Węgier: Mateusz Morawiecki i Viktor Orban podpisali deklarację dotyczącą uzgodnienia stanowiska krytycznego wobec powiązania wypłat z budżetu z "arbitralnymi i nieobiektywnymi kryteriami naruszeń praworządności". (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ itm/

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję