Reklama

Na Papieskim Szlaku

Dróżkami sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego w Toporzysku

Niedziela Ogólnopolska 25/2004

Na Drodze Krzyżowej - na przodzie harcerze i orkiestra „Echo Gór”

Na Drodze Krzyżowej - na przodzie harcerze i orkiestra „Echo Gór”

Jesienią 1969 r. Jerzy Ciesielski, przebywający w Chartumie w charakterze wykładowcy wyższej uczelni, pisał: „Kładę się spać na tarasie. Taki zwyczaj. Tylko w piżamie. Nade mną czarne wygwieżdżone niebo. Aktualnie leżę pod konstelacją Oriona. Długo nie mogę zasnąć... Cykady ćwierkają. Jakiś ptaszek siadł na gzymsie i ze zdumieniem kiwa główką, spostrzegłszy zmianę na tarasie. Koguty pieją jak u pana Tomczyka w Toporzysku”. Musiała być mu bliska ta wioska, skoro pamiętał o niej w odległym, egzotycznym kraju. Również mieszkańcy Toporzyska wspominają rodzinę z Krakowa spędzającą letnie miesiące w latach 1966-69 w domu na Łazarzowej Roli. Do nieco odległego kościoła w Jordanowie wędrowali polnymi drogami „na skróty”. Lubili wycieczki, chodzili nad pobliską Skawę, na spacery z dziećmi do lasu - na kurki i borówki. Modlili się przy kapliczce na leśnej polance; tę oryginalną kapliczkę wykonali w podzięce Bogu harcerze z Poznania biwakujący latem 1946 r. na polance pod opieką ks. Kazimierza Łaszewskiego (+ 1999 r.). Przenieśli się tu pewnej nocy znad rzeki, ostrzeżeni przez miejscowego gospodarza przed zbliżającą się falą powodziową. Miejsce to omodlił też kard. Karol Wojtyła, który kilkakrotnie odwiedzał w tych latach zaprzyjaźnionych państwa Ciesielskich (m.in. latem 1967 r.).
Mieszkająca w sąsiedztwie pani Stasia wspomina, że Ksiądz Kardynał pożyczał gumiaki od pana Tomczyka, aby pójść na spacer do lasu. Ówczesny proboszcz opowiadał, że spotkał Księdza Kardynała na takiej leśnej przechadzce, ale nie podszedł do niego, nie chcąc przeszkadzać w modlitewnym skupieniu.
Przyjaciel Ojca Świętego - Jerzy Ciesielski zginął, mając zaledwie 40 lat, w katastrofie statku na Nilu - wraz z nim utonęła dwójka jego dzieci; ojciec rodziny, naukowiec, sportowiec, harcerz, wychowawca młodzieży - dziś świecki kandydat na ołtarze - autorytet dla rodzin. Na tablicy pamiątkowej w Kolegiacie św. Anny w Krakowie umieszczono słowa kard. Karola Wojtyły, zamykające w jednym zdaniu życie człowieka, który wywarł znaczący wpływ na losy Kościoła naszych czasów: „Chrześcijanin XX wieku, życiem swym dał świadectwo miłości Boga i bliźniego”.
Starej kapliczki już nie ma - zniszczył ją czas. Na jej miejscu wzniesiono nową, z figurką Maryi Niepokalanie Poczętej, ufundowaną przez dr. Jana Gocmana z Krakowa i jego rodzinę jako wotum w intencji beatyfikacji sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego. Z inicjatywy ks. kan. Bronisława Wawaka - proboszcza parafii w Jordanowie, przy współpracy z wójtem gminy Stanisława Pudo i Fundacją Szlaki Papieskie z Krakowa, 29 maja 2004 r. została odprawiona przy ołtarzu polowym, wzniesionym obok kapliczki, uroczysta Msza św. koncelebrowana, poprzedzona Drogą Krzyżową prowadzącą tu od domu, gdzie przed laty na odpoczynek letni i zimowy zatrzymywał się Jerzy Ciesielski z rodziną. Duchowym przewodnikiem był w tej Drodze sługa Boży Jerzy Ciesielski. Mszę św. w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II i o rychłą beatyfikację sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego odprawił ks. inf. Kazimierz Suder. W uroczystości wzięła udział Danuta Ciesielska - żona Jerzego Ciesielskiego, córka Maria, wielu przyjaciół rodziny - głównie z Krakowa, młodzież, harcerze, turyści, przedstawiciele lokalnych władz, mieszkańcy Toporzyska i Jordanowa - w sumie kilkaset osób. Poświęcona została kapliczka i nowy odcinek Szlaku Papieskiego, prowadzący z Hali Krupowej w Paśmie Policy, przez Sidzinę, Toporzysko, Jordanów, Rabę Wyżną, Klikuszową na Turbacz. Na zakończenie odśpiewano nabożeństwo majowe.
Niezwykły charakter kolejnego już modlitewnego spotkania na Papieskich Szlakach „w Bożej świątyni, którą stanowi przyroda sama”, podkreśliła piękną grą orkiestra „Echo Gór” z Kasinki Małej, znana z udziału w uroczystościach na Jasnej Górze, krakowskiej Skałce, w czasie papieskich pielgrzymek, a także kilkakrotnie grająca Ojcu Świętemu w czasie audiencji w Watykanie. Spotkanie w Toporzysku zakończyło harcerskie ognisko.
Na Papieskich Szlakach górskich powstał nastrojowy zakątek sprzyjający skupieniu, modlitwie i przemyśleniom.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: obiecuje się pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

W codzienności odnaleźć Pana

2021-09-20 09:27

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

Życie Konsekrowane

Katarzyna Dobrowolska

4 września bp Andrzej Kaleta przewodniczył pielgrzymce osób konsekrowanych do Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Zgromadziła ona licznie siostry zakonne, ojców i braci zakonnych, dziewice i wdowy konsekrowane z diecezji i z południowej części Polski. W tym roku spotkaniu towarzyszyło hasło „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.

Bp Andrzej Kaleta modlił się w czasie Eucharystii za wszystkie osoby konsekrowane i o nowe powołania. Podczas homilii podziękował Bogu za dar każdej powołanej i powołanego do służby Bożej. Podkreślał, że są oni znakiem, zwłaszcza we współczesnym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję