Reklama

„Święci franciszkańscy na każdy dzień”

Słowo „świętość” wzbudza pragnienie, podziw, a czasem lęk. Głęboka determinacja zawsze pozwala znaleźć drogę do realizacji zamierzenia. W dążeniu do świętości warto poznać życie i skorzystać z doświadczeń tych, którzy przeszli już tę drogę, a dziś są naszymi orędownikami w niebie. Wiele duchowego bogactwa może wnieść w życie każdego z nas lektura książki pt. Święci franciszkańscy na każdy dzień, przedstawiająca życie i drogę do świętości ponad 500 braci i sióstr, którzy umiłowali Chrystusa tak dalece, że mimo wielorakich trudności i przeszkód codziennego życia pozostali ludźmi Ewangelii, a po latach zostali wyniesieni na ołtarze.
Autorzy - Tadeusz Słotwiński OFM oraz Maksymilian Damian OFM tworzyli tę książkę przez 10 lat, a wydając ją w 2003 r., chcieli uczcić 25-lecie Pontyfikatu Jana Pawła II oraz 750. rocznicę śmierci św. Klary z Asyżu. We wstępie piszą: „Staraliśmy się przedstawić w sposób krótki i zwięzły sylwetki wszystkich, którzy kroczyli Franciszkową drogą w Trzech Zakonach, oraz tych, którzy fascynowali się i żyli duchem franciszkańskim, a których Kościół wyniósł na ołtarze, od zarania Zakonu aż do końca 2003 r. Spotykamy się tu ze świętymi franciszkańskimi papieżami, biskupami, kapłanami, braćmi i siostrami zakonnymi oraz ze świeckimi. Mamy męczenników, pasterzy, doktorów Kościoła, dziewice, pustelników, królów, księżne, prostych ludzi, dorosłych, młodych i dzieci”. Lekturę ułatwia przejrzysta konstrukcja książki. Na każdy dzień roku został przypisany co najmniej jeden święty lub błogosławiony. Przedstawienie każdej sylwetki kończy się krótką modlitwą. Każda biografia wnosi wiele do naszej wiedzy historycznej i stanowi cenny materiał do rozważań imedytacji - zarówno dla osób konsekrowanych, jak i wszystkich pragnących, by wzorem św. Franciszka stać się radosnymi uczniami Chrystusa.

Tadeusz Słotwiński OFM, Maksymilian Damian OFM, Święci franciszkańscy na każdy dzień, Wydawnictwo św. Antoniego, Wrocław 2003 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce obchodzimy 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję