Reklama

Niedziela Łódzka

Grotniki: Jezus mówi: oddaj mi swoje grzechy, a w to miejsce przyjmij mnie samego w Komunii!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Życzę wam, byście przychodząc do tego Kościoła i patrząc na ten ołtarz - dzisiaj konsekrowany - słyszeli to słowo – żebyście słyszeli Ofiarę Jezusa Chrystusa, który do was mówi – oddaj mi swoje grzechy, a w to miejsce przyjmij mnie samego w Komunii! – mówił abp Grzegorz Ryś.

Dokładnie w 70. rocznicę powołania do istnienia parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Grotnikach przez bpa Michała Klepacza – w niedzielę 14 listopada br. – odbyła się uroczystość konsekracji świątyni, której przewodniczył metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś.

We wstępie do liturgii proboszcz parafii - o. Bernard Briks – przedstawił krótko rys historyczny i okoliczności powołania do istnienia parafii w Grotnikach i przekazania jej – po wieczne czasy – Misjonarzom Oblatom Maryi Niepokalanej. Proboszcz poprosił również o konsekrację nowej świątyni wzniesionej trudem całej wspólnoty parafialnej.

Przedstawiciele parafii wręczyli metropolicie łódzkiemu klucze do świątyni oraz kronikę parafii, gdzie zapisano wszystkie najważniejsze wydarzenia z życia wspólnoty parafialnej w Grotnikach.

Odpowiadając na prośbę księdza proboszcza i parafian ksiądz arcybiskup na początku liturgii poświęcił Kościół oraz ołtarz główny, na którym sprawowana będzie Najświętsza Eucharystia.

W swoim słowie skierowanym do zebranych arcybiskup Grzegorz nawiązał do dzisiejszej Liturgii Słowa i powiedział między innymi: o jedynej i niepowtarzalnej Ofierze – absolutnie wyjątkowej – mówi dziś List do Hebrajczyków. O jedynej Ofierze w dziejach człowieka, Ofierze, którą z siebie złożył Bóg w Jezusie Chrystusie. Ten ołtarz jest do uobecniania tamtej Ofiary. Nie ponawiamy Ofiary Jezusa. On złożył ją raz na zawsze. Ile razy przychodzimy do tego Ołtarza, to ta jedyna Ofiara Jezusa Chrystusa się dokonuje. Dlaczego ona jest tak wyjątkowa? Dlatego, bo ona i tylko ona gładzi nasze grzechy! Czegokolwiek byście Bogu nie przynieśli na ofiarę, to nie może ona zgładzić naszych grzechów. Tylko Ofiara Jezusa Chrystusa gładzi ludzki grzech. – podkreślił kaznodzieja.

Reklama

Wskazując na ołtarz metropolita łódzki zauważył - ten ołtarz będzie do was cały czas krzyczał. Z tego ołtarza będzie cały czas krzyczał Jezus do każdego z was – oddaj mi swoje grzechy! Oddaj mi swoje grzechy! Oddasz mu? – pytał duchowny. Dobrze wiecie, że w życiu wiele razy jest tak, że jesteśmy gotowi Bogu bardzo wiele oddać, ale niektórych naszych grzechów nie! Do niektórych naszych grzechów jesteśmy tak przyzwyczajeni, tak przywiązani, że gotowi jesteśmy Bogu oddać znacznie więcej tylko, żeby tego jednego obszaru, tej jednej dziedziny w naszym życiu nie dotykał. Tego ci nie oddam! Miejcie pewność, że ile razy przeżywacie to w sobie, to wiedzcie, że nic innego Jezusa nie interesuje! Jezusa nie interesują żadne inne ofiary, a to co Go interesuje, to jest – oddaj mi swój grzech! Dlaczego? Bo ja za to oddałem życie, bo tak cię kocham! – dodał duchowny.

Kończąc homilię hierarcha zauważył, że - z ołtarza spożywamy Jezusa Chrystusa w Jego Ciele i Krwi, by przeżyć z Nim zjednoczenie, i żeby to zjednoczenie nas przemieniało w Niego, czyniło nas do Niego podobnymi! Życzę wam, byście przychodząc do tego Kościoła i patrząc na ten ołtarz - dzisiaj konsekrowany - słyszeli to słowo – żebyście słyszeli Ofiarę Jezusa Chrystusa, który do was mówi – oddaj mi swoje grzechy, a w to miejsce przyjmij mnie samego w Komunii – przyjmij moją naturę, moją miłość, żeby mogło się w tobie dokonać uświęcenie! – zakończył.

Po zakończeniu homilii i wyznaniu wiary, zebrani odśpiewali litanię do wszystkich świętych, po której metropolita łódzki odmówił modlitwę konsekracyjną i olejem krzyżma namaścił ołtarz, a współkonsekratorzy także ściany kościoła. Następnie na ołtarzu zostało spalone kadzidło i okadzony ołtarz i cały kościół. Ostatnim elementem konsekracji, było zapalenie świec na ołtarzu oraz zapalenie świateł. Tak zakończył się obrzęd konsekracji kościoła.

Reklama

Po Komunii Świętej złożono podziękowania Bogu i ludziom za 70 lat istnienia parafii i za dzisiejszą uroczystość.

Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Grotnikach została erygowana przez bpa Michała Klepacza 23 IX 1951 r. Świątynię wybudowano w latach 1933–1938 przez rodzinę Jungowskich, a poświęcono 10 VII 1933 r. przez bpa Wincentego Tymienieckiego. W latach 1933–1939 był kościołem filialnym parafii św. Katarzyny w Zgierzu. W latach 1946–1951 został odnowiony przez ojców oblatów, którzy spełniali przy nim posługi religijne. Od 1951 r. jest kościołem parafialnym, którego proboszczami są ojcowie oblaci, gdyż parafia w Grotnikach została oddana Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów. W 1985 r. nastąpiła zmiana wystroju prezbiterium. W 2003 r. rozpoczęła się rozbudowa kościoła parafialnego według projektu arch. Wojciecha Wycichowskiego i arch. Witolda Pietrasa. W Boże Narodzenie 2005 r. (po siedmiu i pół miesiącach prac budowlanych) o. prowincjał Paweł Latusek OMI odprawił pierwszą pasterkę w rozbudowanej świątyni. W 2004 r. dobudowano do kościoła dzwonnicę. Pod częścią rozbudowaną znajdują się pomieszczenia do pracy duszpasterskiej.

2021-11-15 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zalecenia dla duchownych i wiernych na Wielki Tydzień i Triduum Paschalne w Archidiecezji Łódzkiej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

1. Zgodnie z decyzją Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego celebracje Wielkiego Tygodnia powinny być sprawowane we wszystkich kościołach parafialnych i kaplicach publicznych. Ponadto Arcybiskup Metropolita Łódzki usilnie prosi, aby wszystkie wspólnoty zakonne męskie i żeńskie sprawowały liturgię Triduum w swoich kaplicach domowych.

2. Usilnie zachęcamy wiernych do przyjmowania Komunii św. na rękę. Osoby, które mimo to, stanowczo domagają się przyjęcia Komunii św. do ust mogą to uczynić na końcu obrzędu. W takim przypadku przed puryfikacją kapłan powinien zdezynfekować dłonie. Należy jednak pamiętać, że „każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię św. do ust” (Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Redemptionis Sacramentum). W związku z tym nikomu nie można nakazywać przyjęcia Komunii św. na rękę, można tylko do tego zachęcać.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Znowu Matka. Jakie jest najbardziej chrześcijańskie zajęcie?

2023-05-28 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Fotolia.com/kmiragaya

Siedzi w Wieczerniku otoczona uczniami, którzy czekają na spełnienie się Jezusowej obietnicy – przyjście Ducha Świętego. Nie jest to zbyt wesoła gromadka. Nie jest tak, jak Łukasz pisał w zakończeniu Ewangelii, że „z wielką radością wrócili do Jerozolimy, gdzie stale przebywali w świątyni, błogosławiąc Boga”.

Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej. Przybywszy tam, weszli do sali na górze i przebywali w niej: Piotr i Jan, Jakub i Andrzej, Filip i Tomasz, Bartłomiej i Mateusz, Jakub, syn Alfeusza, i Szymon Gorliwy, i Juda, brat Jakuba. Wszyscy oni trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi Jego. Dz 1,12-14.

CZYTAJ DALEJ

“Pielgrzymka Nadziei” u Ojca Świętego

2023-05-29 21:47

Materiały uczestników „Pielgrzymki Nadziei”

dzieci leczące się we Wrocławskiej Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej z papieżem Franciszkiem

dzieci leczące się we Wrocławskiej Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej z papieżem Franciszkiem

Przebywające na pielgrzymce w Rzymie dzieci leczące się we Wrocławskiej Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej wraz z rodzicami, lekarzami i pielęgniarkami uczestniczyły w audiencji Ojca Świętego Franciszka.

Papież, zwrócił się bezpośrednio do dzieci z Wrocławia, zachęcając je, aby dostrzegały bliskość Pana Jezusa - Wasza droga przez życie jest trudna, musicie pokonywać chorobę czy żyć z nią, to niełatwe. Wiele razy w życiu znajdujemy się w sytuacji, gdy nie mamy siły, aby iść dalej. Ale Wy nigdy nie jesteście sami! Jezus jest blisko, mówi do Was: “Idź, idź naprzód. Ja jestem z Tobą. Wezmę Cię za rękę, tak jak wtedy, gdy byłeś dzieckiem, uczącym się stawiać pierwsze kroki” - mówił Franciszek, dodając: - Drogie Dzieci, Jezus zawsze jest obok nas, aby dać nam nadzieję. Zawsze, nawet w czasie choroby, nawet w najbardziej bolesnych chwilach, nawet w najtrudniejszych momentach: Pan jest przy nas! Także Wasze rodziny, Wasi lekarze, Wasi przyjaciele pomogą Wam iść naprzód. Pomyślcie o Waszej Matce, która Was urodziła, i o Waszym Ojcu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję