Reklama

Niedziela Przemyska

Przemyśl: pogrzeb dzieci utraconych

Już po raz piąty w Przemyślu odbył się pogrzeb dzieci utraconych. Uroczystościom w kościele pw. św. Józefa Sebastiana Biskupa przewodniczył bp Krzysztof Chudzio. Trumna z ciałami blisko sześćdziesięciorga dzieci spoczęła w specjalnym Grobie Dzieci Utraconych na przemyskim Cmentarzu Zasańskim.

[ TEMATY ]

pogrzeb

dzieci utracone

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii bp Chudzio zwrócił uwagę, że pogrzeb dzieci zmarłych przed narodzinami napawa zrozumiałym smutkiem. - No bo jakże się nie smucić kiedy patrzymy na małą trumienkę, a właściwe na małe trumienki na środku kościoła, które kryją malutkie ciała dzieci - powiedział kaznodzieja. Z ludzkiego punkt widzenia, życie to zgasło zanim mogło rzeczywiście zaistnieć. - W takiej sytuacji boleść rodziców, zwłaszcza matek, wydaje się być nie do wypowiedzenia. Zapewne rodzice pokładali w tych dzieciach swoje nadzieje i oto wszystko zostało podcięte - mówił hierarcha.

- Każda śmierć jest dla nas wielką tajemnicą. Ciśnie się więc nam do głowy pytanie: dlaczego tak szybko, dlaczego Bóg który daje życie tak szybko je zabrał? - powiedział i zaznaczył, że człowiek wierzący powinien szukać odpowiedzi w Piśmie Świętym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- W tej wielkiej boleści można się buntować. Ale można też starać się zrozumieć wolę Bożą względem tych dzieci. Oto Bóg, który jest Miłością lepiej niż my wie, co jest dla nas lepsze - powiedział biskup. - Z punktu widzenia wieczności życie krótkie na ziemi może okazać się błogosławieństwem Bożym - dodał.

Zwracając się do uczestników liturgii zaznaczył, że ona uświadamia, że dla chrześcijanina śmierć nie oznacza ostatecznego końca. - Życie doczesne jest pielgrzymką do Domu Ojca - tłumaczył kaznodzieja. - Dla jednych jest ono trwającą latami wędrówką. Dla innych zaledwie krótką podróżą. To Pan Bóg jest Panem Życia i śmierci - dodał.

Dlatego stawianie pytania "dlaczego" pozostaje bardzo często bez odpowiedzi i świadczy o ludzkiej bezradności wobec śmierci. - W obliczu cierpienia możemy jednak zaufać, że dla Boga ważny jest każdy człowiek. Pragnie On zbawienia wszystkich ludzi - powiedział bp Chudzio i zauważył, że dlatego właśnie Kościół koncentruje się na towarzyszeniu rodzicom w ich bólu. - Bo w rzeczywistości to nie jest tak, że oni umierają a my żyjemy. To oni żyją, a my umieramy - dodał.

Podziel się cytatem

Reklama

Pomocna w dobrym przeżywaniu żałoby i smutku jest świadomość tego, że każdy człowiek jest dzieckiem Bożym. - Taka świadomość, że mój Ojciec jest w niebie, że jest dobry, wierny i miłosierny, że pragnie zawsze mojego dobra, jest podstawą nadziei, że wszystko przejdziemy zwycięsko - podkreślił kaznodzieja.

Reklama

Dlatego Kościół nie bagatelizuje śmierci i bólu po śmierci dziecka we wczesnej fazie rozwoju. - Takie dziecko nie jest mniej ważne, ani nie jest mniej kochane - podkreślał hierarcha. Stąd też nie jest dobrym i właściwym rozwiązaniem stawianie pytań o przyczyny, a jeszcze bardziej jakieś formy obwiniania siebie lub innych, a może czasami i gniewu. - Wręcz przeciwnie, ściślejszy kontakt z Chrystusem, jedynym Odkupicielem człowieka z perspektywy wiary pozwala dostrzec nowe miejsce dla zmarłego dziecka w naszym życiu - tłumaczył z nadzieją.

Reklama

Dlatego Kościół podpowiada, że dzieci umierające bez chrztu zostają uwolnione od grzechu pierworodnego za pośrednictwem pragnienia chrztu. - Tego pragnienia zawartego w akcie wiary Kościoła i wyrażającego się w modlitwie wstawienniczej o zbawienie wszystkich. Nie widać żadnych rozumnych podstaw, aby wyłączyć z powszechnej woli Pana Boga - zapewniał wyjaśniając oficjalne nauczanie Kościoła katolickiego.

- W taki właśnie sposób rodzice odnajdują obecność i wsparcie żyjących w Chrystusie dzieci utraconych na ziemi, ale obecnych i żyjących we wspólnocie świętych - zakończył.

Po Eucharystii uczestnicy wydarzenia udali się na przemyski cmentarz Zasański, gdzie trumienki z ciałami dzieci zostały złożone w specjalnym Grobowców Dzieci Utraconych.

Uroczystość udało się zorganizować we współpracy z Wojewódzkim Szpitalem im. św. o. Pio w Przemyślu, Duszpasterstwem Rodzin Archidiecezji Przemyskiej i parafii pw. św. Józefa Sebastiana Biskupa w Przemyślu, na terenie której znajduje się szpital, a pracujący tam kapłani pełnią w nim posługę kapelanów.

2021-11-15 08:50

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pogrzeb śp. ks. Mariusza Kmaka

2024-07-10 21:13

[ TEMATY ]

pogrzeb

ks. Zdzisław K. Huber SCJ/Parafia NSPJ we Florynce

W środę 10 lipca 2024 r. we Florynce miał miejsce pogrzeb zmarłego ks. Mariusza Kmaka. Relację z tej przejmującej uroczystości zdała parafia NSPJ we Florynce.

Jak podaje strona internetowej parafii NSPJ we Florynce: W atmosferze głębokiego żalu i ciągłego niedowierzania zaczęto przygotowania do pogrzebu. Spodziewano się wielu ludzi. Zdawano sobie sprawę, że nasz kościół będzie za mały. Dlatego ufajac, że pogoda będzie odpowiednia przygotowano również wiele ławek wokół kościoła. W czym dzielnie pomagała ekipa ministrantów i lektorów.

CZYTAJ DALEJ

USA: po zamachu na Trumpa biskupi apelują o modlitwę i pokój społeczny

2024-07-14 12:11

[ TEMATY ]

Donald Trump

PAP/EPA/DAVID MAXWELL

Katoliccy przywódcy kościelni i polityczni w całych Stanach Zjednoczonych modlą się za Donalda Trumpa po próbie zamachu na byłego prezydenta w sobotę wieczorem podczas spotkania wyborczego w Pensylwanii. Wzywają do dialogu i budowania pokoju społecznego.

Jest wśród nich biskup David Zubik z diecezji Pittsburgh, gdzie miała miejsce strzelanina.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: strzały w Albstadt-Lautlingen

2024-07-14 15:53

[ TEMATY ]

Niemcy

strzelanina

PAP/EPA/JANNIK NOELKE

Trzy osoby zginęły w niedzielnym ataku z bronią palną w Albstadt-Lautlingen (Badenia-Wirtembergia) – przekazał lokalny portal SWR. Media podają, że sprawca mógł być myśliwym i prawdopodobnie strzelał do swojej rodziny.

Dziennik „Bild” poinformował, że na miejscu zdarzenia znajdują się służby ratunkowe i dwa helikoptery.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję