Reklama

Kościół

Abp Guzdek apelował o życzliwość dla służb, które stoją na straży polskich granic

„Na wzór Maryi, Matki Miłosierdzia, bądźmy apostołami miłosierdzia Bożego. Zaś Maryja z Ostrej Bramy i naszego białostockiego sanktuarium niech nam wyprasza łaskę ostatecznego zwycięstwa nad złem i grzechem” - mówił abp Józef Guzdek w uroczystość Matki Bożej Miłosierdzia, patronki archidiecezji białostockiej. Apelował też o modlitewne wsparcie i codzienną życzliwość dla wszystkich służb, które stoją na straży polskich granic. Mszę św. w wypełnionej wiernymi archikatedrze koncelebrował abp senior Edward Ozorowski oraz kapłani z całej archidiecezji.

[ TEMATY ]

Abp Józef Guzdek

Karol Porwich

Rozpoczynając homilię arcybiskup przypomniał „podstawową prawdę wiary, że Bóg jest Miłością miłosierną”. Odnosząc się do słów św. Pawła z liturgii słowa podkreślał, że „to Bóg jako pierwszy, w sposób zupełnie bezinteresowny, bez stawiania wstępnych warunków, wyciągnął swoją pomocną dłoń do człowieka”. Uwolnienie człowieka od grzechu i zapewnienie mu Bożego dziecięctwa dokonało się przez dzieło zbawcze Chrystusa i odradzającą moc Ducha Świętego.

Ta prawda o miłosierdziu Boga „jest najwspanialszym i najbardziej skutecznym źródłem nadziei dla człowieka” – mówił abp Guzdek, wskazując na udział w dziele zbawienia Maryi, Matki Miłosierdzia. „Ona – jak wierzymy i wyznajemy – z duszą i ciałem została wzięta do nieba, aby u boku swojego Syna radować się owocami Bożego miłosierdzia i wypraszać je tym, którzy do Niej się uciekają”.

Arcybiskup podkreślał, że Jezus, posłany przez Boga, aby uratować świat, swoim słowem i życiem przybliżał ludziom prawdę, która zarówno wtedy, i jak i dziś „jest przyjmowana z wielkim trudem i oporami”. Wyjaśniał, że w przypowieści o synu marnotrawnym, w sposób szczególny Jezus pokazał, że „Bóg jest Miłością miłosierną”, co nie stoi w sprzeczności z prawdą o Bożej sprawiedliwości.

„Pierwszą i najważniejszą nauczycielką prawdy o Bożym miłosierdziu stała się Matka Jezusa. Szczególnie bliska jest nam poprzez obraz Matki Bożej Miłosierdzia z Ostrej Bramy w Wilnie. To właśnie tam, patron naszego miasta bł. ks. Michał Sopoćko, doświadczył Matczynej opieki. Patrząc na Jej cudowne oblicze zachwycił się i zrozumiał, że podobnie jak istotą Boga jest Miłość miłosierna, tak Maryja jest Matką Miłosierdzia” - podkreślał metropolita. Przywołał też słowa św. Jana Pawła II z encykliki o Bożym Miłosierdziu: „Ona najpełniej zna tajemnicę Bożego miłosierdzia. Wie, ile ono kosztowało, i wie, jak wielkie ono jest”.

Reklama

„Stajemy dziś w naszej archikatedrze przed obliczem Matki Bożej Miłosierdzia, która Bogu niczego nie odmówiła, w nadziei, że i nam nie odmówi łask, o które przez Jej wstawiennictwo prosić będziemy. Jak w Wilnie, w Ostrej Bramie, przed obliczem Panny Świętej wraz z wieloma Jej czcicielami modlił się Józef Ignacy Kraszewski, Stanisław Moniuszko, matka Adama Mickiewicza, bł. Rafał Kalinowski, Józef Piłsudski – i nie zawiedli się, tak i my ufajmy, że miłosierna Matka pochyli się nad naszą biedą, poruszy nasze serca i przybliży nas do Boga” – zachęcał arcypasterz.

Wezwał do poczucia odpowiedzialności za tych, którzy przez grzech i odejście od wiary zdradzają Boga i Kościół. Prosił, aby dzięki świadectwu naśladowania Maryi i apostołów Bożego Miłosierdzia – ks. Sopoćki i s. Faustyny pokazywać światu, że miłosierdzie Boże jest mocniejsze od ludzkiego grzechu.

Zachęcał, aby na co dzień stawać się apostołami miłosierdzia Bożego na wzór Maryi, Matki Miłosierdzia. Prosił Ją, aby Jej wstawiennictwo wypraszało łaskę ostatecznego zwycięstwa nad złem i grzechem.

Podziel się cytatem

Reklama

Na zakończenie Mszy św. metropolita białostocki podkreślił raz jeszcze, że Maryja jest przewodniczką na drogach Bożego miłosierdzia. Podziękował kapłanom za głoszenie prawy o miłosierdziu Bożym i codzienną posługę miłosierdzia w sakramencie pokuty, gdzie dokonuje się „cud przemiany ludzkich serc i pojednania z Bogiem”. Wszystkim wiernym, czcicielom Matki Bożej Ostrobramskiej, wyraził wdzięczność za ukazywanie życiem prawdy o Bogu miłosiernym, a przez to - jak podkreślił - „za ukazywanie innym prawdziwego oblicza Boga”.

Na uroczystą Eucharystię ku czci Patronki archidiecezji wraz z kapłanami licznie przybyli czciciele Matki Bożej Miłosierdzia - wierni z Białegostoku i całej archidiecezji, Białostocka Kapituła Metropolitalna, siostry zakonne, profesorowie i alumni Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego.

Śpiewom podczas liturgii przewodniczyła schola Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku oraz przedstawiciele białostockich wspólnot młodzieżowych.

Do uroczystości patronalnej archidiecezja przygotowywała się poprzez nabożeństwo nowenny. W tym roku poświęcona była ona nauczaniu bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Przez dziewięć dni z poszczególnych dekanatów przybywali do archikatedry w wierni wraz ze swoimi duszpasterzami. W ramach nowenny przeżywany był Dzień Małżeństw i Rodzin, Dzień Kapłanów i liturgicznej Służby Ołtarza, Dzień Młodzieży zwany „Dniem u Mamy” oraz Dzień Życia Konsekrowanego.

Kult Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia, na wzór wileński, przeniósł do Białegostoku metropolita wileński, abp Romuald Jałbrzykowski. Zmuszony do wyjazdu z Wilna, osiadł przy białostockim kościele farnym, późniejszej prokatedrze. Już jesienią 1945 r. zapoczątkował Nowennę Opieki Matki Bożej Ostrobramskiej. Po nim kult Madonny Ostrobramskiej w Białymstoku podtrzymywali jego następcy: bp Henryk Gulbinowicz i bp Edward Kisiel. W 1991 r., po utworzeniu archidiecezji białostockiej, abp Kisiel obrał Ostrobramską Matkę Miłosierdzia patronką arcybiskupstwa, a dwa lata później Jan Paweł II zezwolił na koronację obrazu, która odbyła się 5 czerwca 1995 r. Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia corocznie odwiedza dziesiątki tysięcy wiernych, powierzając Bogu przed wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej swoje troski i radości. Od ubiegłego roku w kaplicy Matki Bożej Miłosierdzia wznoszony jest nowy ołtarz.

2021-11-17 08:46

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Białystok: abp Guzdek zawiesił ks. Andrzeja Dębskiego

[ TEMATY ]

Abp Józef Guzdek

Red.

Metropolita białostocki abp Józef Guzdek w związku z ukazaniem się informacji medialnych dotyczących ks. Andrzeja Dębskiego, zawiesił go natychmiast w wykonywaniu powierzonych mu zadań w archidiecezji białostockiej - czytamy w komunikacie wicekanclerza kurii.

Komunikat Kurii Metropolitalnej Białostockiej po publikacjach medialnych nt. ks. Andrzeja Dębskiego

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Lwów – Dzień Życia Konsekrowanego i 125. rocznica posługi bł. Bernardyny Jabłońskiej

2023-02-03 21:10

[ TEMATY ]

Lwów

albertynki

Bernardyna Maria Jabłońska

Wikipedia/Archiwum sióstr Albertynek

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

W Dniu Życia Konsekrowanego – 2 lutego i w 125. rocznicę rozpoczęcia posługi zakonnej przez bł. Bernardynę Jabłońską jej duchowe uczennice, albertynki Hieronima, Radosława i Dorotea odnowiły śluby zakonne w kościele św. Jana Pawła II we Lwowie. Symbolicznie, gdy odmawiały one modlitwę wyrażającą oddanie się na służbę Bogu w najuboższych, stała przy nich romska mama z kilkudniowym synem Grigorijem. Pochodzi ona z nieustannie niszczonego przez Rosjan miasta Bachmut w Donbasie i od pewnego czasu mieszka w parafialnym Domu św. Jana Pawła II.

Albertynki budują we Lwowie dom dla bezdomnych kobiet. Posługują w caritasowej kuchni dla ubogich, szukają ich na ulicach miasta, odwiedzają ich w domach. Od początku wojny pomagają licznym uchodźcom. Gdy tysiącami przybywali oni na dworzec, siostry rozdawały im jedzenie i pomagały w znalezieniu schronienia. W parafii św. Jana Pawła II mieszkają uchodźcy, dlatego ten kościół stał się miejscem odnowienia ślubów. Siostra Hieronima przedstawiła historię obecności swego Zgromadzenia we Lwowie, sięgającą 1892 roku oraz charyzmat i misję ich powołania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję