Reklama

Wiadomości

Francja/ MSZ zaniepokojone wnioskiem rosyjskiej prokuratury ws. rozwiązania Memoriału

MSZ Francji w piątek wyraziło głębokie zaniepokojenie wnioskiem złożonym przez prokuraturę generalną Rosji w sprawie rozwiązania Stowarzyszenia Memoriał. To zasłużona rosyjska organizacja zajmująca się badaniem represji politycznych i obroną praw człowieka.

Francuski resort zauważył, że wniosek prokuratury został złożony w roku 100. rocznicy urodzin Andrieja Sacharowa, założyciela Memoriału i laureata Pokojowej Nagrody Nobla.

„Będziemy uważnie monitorować (sprawę). Niezbędne jest zachowanie tej wyjątkowej organizacji z uwagi na zakres jej działań na rzecz badań historycznych nad tragediami z przeszłości, dostępu do rosyjskiego dziedzictwa historycznego, europejskiej pamięci zbiorowej i obrony praw człowieka” – napisano.

„Ta praca jest niezbędna do budowania wspólnej przyszłości i musi być wykonywana w pełnej wolności” – podkreślono.

Reklama

O zagrożeniu zamknięcia Memoriału pisały we Francji wszystkie dzienniki.

Dziennik „Liberation” podkreśla, że "Memoriał" to najstarsza i najważniejsza organizacja pozarządowa w Rosji. "Powstała wśród wyzwalającego fermentu pierestrojki pod koniec lat 80., założona przez sowieckich dysydentów, by utrwalać pamięć o ofiarach represji dokonanych przez reżim komunistyczny" - napisała gazeta.

Memoriał skupia historyków, którzy badają archiwa sowieckich organów bezpieczeństwa, sporządzają listy ofiar i odnajdują miejsca ich pochówku. Ponadto organizacja od lat prowadzi programy edukacyjne, broni więźniów politycznych w dzisiejszej Rosji i dokumentuje łamanie praw człowieka.

Rosyjska prokuratura generalna zwróciła się 11 listopada do Sądu Najwyższego o likwidację Memoriału, twierdząc, że organizacja ta narusza przepisy o "zagranicznych agentach" i nie oznacza swoich materiałów adnotacją o takim statusie, a także usprawiedliwia działalność organizacji ekstremistycznych i terrorystycznych.

Memoriał odrzuca te oskarżenia. Sąd Najwyższy ma rozpatrzeć pozew prokuratury 25 listopada.

O odstąpienie od likwidacji Memoriału zaapelowała do władz rosyjskich Rada Europy.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ akl/

2021-11-19 19:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: trwa modlitwa za ofiary zamachów we Francji

Na wieść o zamachach we Francji na Jasnej Górze rozpoczęła się modlitwa za zabitych i rannych. Jest ona zanoszona niemal podczas każdej Mszy św. Za ofiary zamachów modlił się także abp Wacław Depo. - To bestialskie, bolesne stracie – powiedział metropolita częstochowski.

- Módlmy się o wieczne zbawienie dla wszystkich, którzy zginęli w zamachach we Francji, za wszystkich chorych znajdujących się w szpitalach, aby szybko wrócili do zdrowia – takie słowa najczęściej słychać podczas Mszy św. celebrowanych na Jasnej Górze. Za ofiary zamachów modlił się także abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski sprawował Eucharystię w ramach 26. Forum Szkół Katolickich, które trwa na Jasnej Górze. - Przychodzimy tutaj nie tylko dźwigając nasze ciężary, ale także ból wczorajszego wieczoru i dzisiejszej nocy. To bestialskie, bolesne stracie w Paryżu, ludzi którzy zginęli, bo byli otwarci na przyjęcie wszystkich a dzisiaj stawiamy sobie już pytanie o sens przyjmowania kogokolwiek – powiedział na rozpoczęcie Mszy św. abp Depo.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Młodość to nie wiek, ale stan ducha

2023-01-23 08:02

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Już w Starym Testamencie długowieczność i wielodzietność były uważane za znak szczególnego błogosławieństwa Bożego. Bóg nakazywał szacunek dla ludzi starszych, nawet gdy byli zniedołężniali i uciążliwi. Motyw był często prozaiczny: pamiętaj, że i ty będziesz starszy.

Ale głównie chodziło o zasługi i doświadczenie, którym mogli się dzielić z młodszymi. Sami niewiele już mogli zdziałać, a znów młodzi mieli często niewielkie doświadczenie, choć życie stało przed nimi otworem. Mówi się: gdyby młodzi wiedzieli, a starzy mogli. Współpraca młodych i starych może przynosić wielkie korzyści dla społeczeństwa. A tu się mówi o konflikcie pokoleń. Owszem, jeżeli młodsi chcą na siłę wprowadzać rozmaite nowości, a starsi uporczywie trzymają się swojego sposobu bycia i myślenia, uważając wszelką nowość za szkodliwą, wtedy o konflikt łatwo. Ale życie nie zawsze liczy się z ustalonymi podziałami i formułami. Są młodzi, którzy bardzo wcześnie obejmują odpowiedzialne stanowiska i doskonale dają sobie radę, a są starsi, którzy mówią, że młodość to nie wiek, ale stan ducha i rozwijają się oraz prowadzą rozmaitą działalność już w wieku emerytalnym aż po 80 i 90 lat, a niekiedy udaje się im przekroczyć setkę w nienajgorszej kondycji fizycznej i psychicznej.

CZYTAJ DALEJ

Ciało w pełnej krasie. Spektakl Alchemii Teatralnej

2023-01-26 21:57

[ TEMATY ]

Świdnica

spektakl

Andrzej Błażewicz

Alchemia Teatralna

Zuzanna Kleina

Klaudia Karczmarz

Dramat „E(ro)tycznie” akcentuje wpływ stereotypów zakorzenionych w społeczeństwie na postrzeganie własnego ciała. Na zdjęciu: Adam Cisek.

Dramat „E(ro)tycznie” akcentuje wpływ stereotypów zakorzenionych w społeczeństwie na postrzeganie własnego ciała. Na zdjęciu: Adam Cisek.

Nasze postrzeganie ciała kształtujemy przez całe życie, a nawet najdrobniejsze sytuacje i jeden „niewinny żart” potrafią odcisnąć trwałe piętno – zdają się mówić młodzi aktorzy.

Młodzieżowa grupa Alchemii Teatralnej przyzwyczaiła widzów do regularnych pokazów, podczas których sięgają po zróżnicowany repertuar. Głównym tematem spektaklu wystawionego premierowo 22 stycznia w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury stały się kobiece ciało i społeczna presja na nie nakładana; jednak już kolejne sceny ukazały, jak istotna w konfrontacji z różnymi ludźmi i sytuacjami bywa płaszczyzna emocjonalna i psychiczna. Sztuka powstała na podstawie nagrodzonego w Ogólnopolskim Konkursie na Sztukę Teatralną (w 2022 roku) dramatu „E(ro)tycznie” autorstwa Zuzanny Kleiny, licealistki i uczestniczki Alchemii Teatralnej, zaś za jego reżyserię odpowiada Andrzej Błażewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję