Reklama

Franciszek

Papież przeciw pracy nieletnich

Sposób, w jaki odnosimy się do dzieci, jak szanujemy ich wrodzoną ludzką godność i podstawowe prawa, świadczy o tym, jakimi dorosłymi jesteśmy i chcemy być oraz jakie społeczeństwo chcemy budować – powiedział Papież, przyjmując w Watykanie uczestników międzynarodowej konferencji na temat walki z pracą nieletnich.

2021-11-19 20:29

[ TEMATY ]

dzieci

praca

papież Franciszek

Vatican News

Franciszek zwrócił uwagę na szokujący i niepokojący fakt, że nawet tzw. czwarta rewolucja gospodarcza, polegająca na coraz powszechniejszym zastosowaniu innowacji technicznych, nie zdołała wykorzenić pracy nieletnich. Plaga ta nadal jest obecna we wszystkich częściach świata. Zagraża to zdrowiu dzieci, pozbawia je prawa do edukacji, a także do radosnego i spokojnego dzieciństwa.

Reklama

Papież zastrzegł, że nie chodzi tu oczywiście o drobne prace domowe, które zasadniczo są korzystne dla ich rozwoju.

„Praca dzieci to coś zupełnie innego! Jest to wykorzystywanie dzieci w procesach produkcyjnych zglobalizowanej gospodarki dla zysku i korzyści innych. Jest to odmawianie dzieciom prawa do zdrowia, edukacji i harmonijnego rozwoju, w tym możliwości zabawy i marzeń. To tragedia, dziecko, które nie może marzyć, bawić się, wzrastać. To okradanie dzieci z ich przyszłości, a tym samym z człowieczeństwa. Jest to pogwałcenie ich ludzkiej godności. Skrajne ubóstwo, brak pracy i wynikająca z tego rozpacz w rodzinach to czynniki, które najbardziej narażają dzieci na wyzysk w pracy. Jeśli chcemy wykorzenić plagę pracy dzieci, musimy wspólnie pracować nad wykorzenieniem ubóstwa, nad skorygowaniem wypaczeń obecnego systemu gospodarczego, który skupia bogactwo w rękach nielicznych. Musimy zachęcać państwa i podmioty gospodarcze do tworzenia możliwości godnej pracy za uczciwą płacę, która pozwoli rodzinom zaspokoić ich potrzeby bez zmuszania dzieci do pracy. Musimy połączyć nasze wysiłki w celu promowania wysokiej jakości edukacji, która jest bezpłatna dla wszystkich w każdym kraju, jak również systemu opieki zdrowotnej, który jest dostępny dla wszystkich bez wyjątku.“

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Londyn: rząd wprowadza politykę dwojga dzieci, wierzący protestują

[ TEMATY ]

rodzina

dzieci

Londyn

Wielka Brytania

pixabay.com

Zwierzchnicy głównych wyznań religijnych Wielkiej Brytanii protestują przeciwko wchodzącej tam w życie polityce dwojga dzieci. Ogranicza ona świadczenia socjalne czy różnego rodzaju ulgi jedynie do dwóch pierwszych dzieci.

W praktyce uderza we wszystkie rodzinny wielodzietne, a zwłaszcza te o najniższych dochodach. Choć w Wielkiej Brytanii prawo nie zmusza jeszcze do aborcji, w praktyce, jak czytamy w międzyreligijnym oświadczeniu „wiele kobiet będzie musiało wybierać między ubóstwem i aborcją”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przybył na Cypr

2021-12-02 13:58

[ TEMATY ]

Franciszek w Grecji i na Cyprze

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Franciszek przybył na Cypr. O godz. 14.50 samolot Airbus 320 włoskich linii lotniczych Ita Airway z papieżem na pokładzie wylądował na międzynarodowym lotnisku "Glafcos Clerides" w Larnace.

W dniach 2-4 grudnia Franciszek będzie przebywał w stolicy Cypru, Nikozji. 35. zagraniczna podróż apostolska papieża przebiega pod znakiem ekumenizmu i migracji. Spotka się on z licznymi przedstawicielami prawosławia oraz z młodymi ludźmi, migrantami i uchodźcami. Hasłem pielgrzymki są słowa: „Umacniajcie się nawzajem w wierze”. W 2010 r., jako pierwszy papież, odwiedził Cypr, Benedykt XVI. Drugim etapem papieskiej pielgrzymki będzie Gracja, gdzie Ojciec Święty odwiedzi Ateny i wyspę Lesobs.

CZYTAJ DALEJ

Cypr: Franciszek spotkał się z arcybiskupem Chryzostomem II

2021-12-03 08:55

[ TEMATY ]

Franciszek w Grecji i na Cyprze

VATICAN MEDIA

Drugiego dnia wizyty na Cyprze, 3 grudnia rano, w Pałacu Arcybiskupim w Nikozji Franciszek spotkał się z arcybiskupem Chryzostomem II, zwierzchnikiem Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego.

W progach Pałacu Arcybiskupiego papieża przywitał abp Chryzostom II. Zaprezentowano delegacje. Następnie odbyła się trwająca prawie pół godziny prywatna rozmowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję