Reklama

Austria

Wiedeń: Dobiega końca tradycyjna oktawa ku czci św. Stanisława Kostki

20 listopada, zakończyły się obchody tradycyjnej oktawy po wspomnieniu liturgicznym św. Stanisława Kostki w wiedeńskiej kaplicy jego imienia.

[ TEMATY ]

Wiedeń

św. Stanisław Kostka

Joanna Łukaszuk-Ritter

Przez osiem dni w roku, między 13 do 20 listopada, jedna z nielicznych tak dobrze zachowanych prywatnych kaplic Wiednia, udostępniana jest wiernym i zwiedzającym. Podczas codziennych Mszy świętych oraz modlitw wspólnotowych pielęgnowana jest tu wielowiekową tradycję związaną z kultem św. Stanisława z dalekiego Mazowsza.

W tym roku, oprócz codziennych Eucharystii w języku niemieckim, odbywają się również, po raz pierwszy w historii istnienia tej kaplicy, Msze święte oraz modlitwy różańcowe w języku polskim. Za pośrednictwem wiedeńskiego Radia Droga transmitowane są one na żywo. To właśnie z inicjatywy tego polonijnego radia, któremu patronuje św. Stanisław Kostka, powstała idea zorganizowania pierwszej „polskiej oktawy”. Do sprawowania Eucharystii zaproszono polskich kapłanów działających w Wiedniu. Wśród nich znaleźli się o. Augustyn Bazan CR z Polskiej Misji Katolickiej, ks. rektor Wojciech Kucza, o. Jan Soroka CR, ks. Łukasz Walaszek, o. Maciej Cepielik CM, o. Czesław Kaszubowski CR i ks. Andrzej Milej. Kazania wygłoszone przez wszystkich celebransów podczas Mszy świętych Radio Droga zamieściło na swojej stronie internetowej (www.radiodroga.net).

Uroczystości oktawy po liturgicznym święcie św. Stanisława Kostki obchodzone są w tym miejscu corocznie od co najmniej połowy XIX w. O tym świadczą liczne notatki prasowe ówczesnych dzienników i periodyków, opisujące często dość szczegółowo obchody tego święta. Każdego dnia odprawiano tu po kilka Mszy świętych. Eucharystię sprawowali także nuncjusze, arcybiskupi, biskupi i prałaci. Wierni, w tym również Habsburgowie, licznie pielgrzymowali do tego świętego miejsca oddając cześć relikwiom świętego i biorąc udział zarówno we Mszach św. jaki i w adoracji Najświętszego Sakramentu. Ważnym źródłem potwierdzającym szczególne znaczenie wiedeńskiej kaplicy św. Stanisława Kostki jest papieski dokument „Ad perpetuam rei memoriam” z 1877 r., na mocy którego wierni nawiedzający tę kaplicę 13 listopada, w święto św. Stanisława Kostki, oraz w następujących po nim siedmiu dniach, mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami

Ten niewielki pokój na pierwszym piętrze XVI-wiecznej kamienicy, w którym przez dwa lata (1565-1567 r.) mieszkał nasz święty Rodak, i w którym pod wpływem przeżyć mistycznych rozstrzygnęły się jego dalsze losy, stał się miejscem rozpoczynającego się kultu Stanisława Kostki w Wiedniu. Zaledwie 15 lat po śmierci Stanisława (1568 r.) powstała tu skromna kaplica. W połowie XVIII w. przebudowano ją w stylu rokoko, ubogacając wnętrze marmurem i obfitą sztukaterią - w tym stanie kaplica przetrwała do naszych czasów. To właśnie tutaj głęboko zakorzeniła się tradycja obchodzenia tej oktawy, która jest kultywowana do dnia dzisiejszego i cieszy się ciągle dużym zainteresowaniem wiernych.

2021-11-20 08:11

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs Eurowizji to coś więcej niż tylko wielkie show

[ TEMATY ]

konkurs

Wiedeń

youtube.com

60. Konkurs Piosenki Eurowizji w Wiedniu, którego finalistów poznamy jutro wieczorem, jest nie tylko wydarzeniem środowiskowym. Jednoczącą siłę tego wydarzenia podkreślił kard. Christioph Schönborn w swoim cotygodniowym felietonie na łamach wielonakładowej, bezpłatnej gazety „Heute”.

Zdaniem arcybiskupa Wiednia Eurovision Song Contest (ECS) to coś więcej niż tylko ogromne show z całą godną siebie oprawą. Reprezentowani tu są przedstawiciele wszystkich narodów europejskich z ich historią i współczesnością, z przeżywanymi wojnami i cierpieniem, konfliktami i trudnościami pokojowej konkurencji, ale „miejsce szczęku broni zajął śpiew i muzyka”.

CZYTAJ DALEJ

Jak się czuję, kiedy ktoś zmienia moje zwyczaje?

2023-05-10 09:55

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii Mk 11, 27-33.

Sobota, 3 czerwca. Świętych Karola Lwangi i Towarzyszy, męczenników, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Pojemność ludzkiego serca? Nieskończona!

2023-06-03 21:00

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

jorisvo/fotolia.com

Zrób sobie dzisiaj „rachunek sumienia” z dostrzegania nieskończonego majestatu Boga, który objawiał się w ostatnich godzinach/dniach w tobie i w ludziach obok ciebie. Ale nie po to, by się „zdołować” tym, jak często zdarza ci się go przeoczyć; lecz po to, by się nim – choćby i po fakcie – ucieszyć i zachwycić.

Biblia wielokrotnie opiewa majestat Boga. Majestat, czyli dostojeństwo, powagę, potęgę, okazałość, splendor, moc, chwałę i tak dalej. W litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa wołamy: Serce Jezusa, nieskończonego majestatu… Ponieważ zwykliśmy (całkowicie słusznie) myśleć i mówić o Zbawicielu w samych superlatywach, to wezwanie to nie robi na nas większego wrażenia, nie zdumiewa nas i nie zastanawia. Ot, jeszcze jeden, jak najbardziej „zasłużony” modlitewny „komplement” wobec Pana Jezusa. Tymczasem warto poświęcić mu chwilę i odrobinę więcej uwagi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję