Reklama

Austria

Wiedeń: Dobiega końca tradycyjna oktawa ku czci św. Stanisława Kostki

20 listopada, zakończyły się obchody tradycyjnej oktawy po wspomnieniu liturgicznym św. Stanisława Kostki w wiedeńskiej kaplicy jego imienia.

[ TEMATY ]

Wiedeń

św. Stanisław Kostka

Joanna Łukaszuk-Ritter

Przez osiem dni w roku, między 13 do 20 listopada, jedna z nielicznych tak dobrze zachowanych prywatnych kaplic Wiednia, udostępniana jest wiernym i zwiedzającym. Podczas codziennych Mszy świętych oraz modlitw wspólnotowych pielęgnowana jest tu wielowiekową tradycję związaną z kultem św. Stanisława z dalekiego Mazowsza.

Reklama

W tym roku, oprócz codziennych Eucharystii w języku niemieckim, odbywają się również, po raz pierwszy w historii istnienia tej kaplicy, Msze święte oraz modlitwy różańcowe w języku polskim. Za pośrednictwem wiedeńskiego Radia Droga transmitowane są one na żywo. To właśnie z inicjatywy tego polonijnego radia, któremu patronuje św. Stanisław Kostka, powstała idea zorganizowania pierwszej „polskiej oktawy”. Do sprawowania Eucharystii zaproszono polskich kapłanów działających w Wiedniu. Wśród nich znaleźli się o. Augustyn Bazan CR z Polskiej Misji Katolickiej, ks. rektor Wojciech Kucza, o. Jan Soroka CR, ks. Łukasz Walaszek, o. Maciej Cepielik CM, o. Czesław Kaszubowski CR i ks. Andrzej Milej. Kazania wygłoszone przez wszystkich celebransów podczas Mszy świętych Radio Droga zamieściło na swojej stronie internetowej (www.radiodroga.net).

Uroczystości oktawy po liturgicznym święcie św. Stanisława Kostki obchodzone są w tym miejscu corocznie od co najmniej połowy XIX w. O tym świadczą liczne notatki prasowe ówczesnych dzienników i periodyków, opisujące często dość szczegółowo obchody tego święta. Każdego dnia odprawiano tu po kilka Mszy świętych. Eucharystię sprawowali także nuncjusze, arcybiskupi, biskupi i prałaci. Wierni, w tym również Habsburgowie, licznie pielgrzymowali do tego świętego miejsca oddając cześć relikwiom świętego i biorąc udział zarówno we Mszach św. jaki i w adoracji Najświętszego Sakramentu. Ważnym źródłem potwierdzającym szczególne znaczenie wiedeńskiej kaplicy św. Stanisława Kostki jest papieski dokument „Ad perpetuam rei memoriam” z 1877 r., na mocy którego wierni nawiedzający tę kaplicę 13 listopada, w święto św. Stanisława Kostki, oraz w następujących po nim siedmiu dniach, mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami

Ten niewielki pokój na pierwszym piętrze XVI-wiecznej kamienicy, w którym przez dwa lata (1565-1567 r.) mieszkał nasz święty Rodak, i w którym pod wpływem przeżyć mistycznych rozstrzygnęły się jego dalsze losy, stał się miejscem rozpoczynającego się kultu Stanisława Kostki w Wiedniu. Zaledwie 15 lat po śmierci Stanisława (1568 r.) powstała tu skromna kaplica. W połowie XVIII w. przebudowano ją w stylu rokoko, ubogacając wnętrze marmurem i obfitą sztukaterią - w tym stanie kaplica przetrwała do naszych czasów. To właśnie tutaj głęboko zakorzeniła się tradycja obchodzenia tej oktawy, która jest kultywowana do dnia dzisiejszego i cieszy się ciągle dużym zainteresowaniem wiernych.

2021-11-20 08:11

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Austria: biskup wspiął się na 30-metrową wieżę kościelną

[ TEMATY ]

Austria

Wiedeń

Facebook.com

Bp Stephan Turnovszky

Bp Stephan Turnovszky

W należącej do archidiecezji wiedeńskiej miejscowości Niederkreuzstetten trwa montaż odrestaurowanego krzyża oraz „kurka” na wieży parafialnego kościoła pw. św. Jakuba. Biskup pomocniczy z Wiednia, Stephan Turnovszky osobiście sprawdził, jak posuwają się prace. Jak poinformowała austriacka agencja katolicka Kathpress, wprawny alpinista bp Turnovszky wdrapał się na 30-metrową wieżę kościelną, a towarzyszyli mu miejscowy proboszcz ks. Helmut Scheer oraz jeden z parafian. Wszyscy trzej są zapalonymi alpinistami.

Aby dostać się na szczyt, bp Turnovszky wraz z mistrzem hydrauliki Ulrichem Sukupem, najpierw musiał wspiąć się na rusztowanie, a następnie został wciągnięty po drabinie linowej na szczyt wieży kościelnej. Wzięli też ze sobą dwie szkatułki z pamiątkowymi dokumentami z lat 1933, 1957 i 2021. „Mają one dać przyszłym pokoleniom wgląd w nasze starania o kościół”, poinformowała parafia. W szkatułce z 2021 roku zamknięto osobisty list od proboszcza, list parafian oraz maskę ochronną przed koronawirusem.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: każdy akt antysemityzmu jest zarazem aktem antychrześcijaństwa

2022-01-17 19:52

[ TEMATY ]

Dzień Judaizmu

bp Damian Muskus

judaizm

Magdalna Miła

Przemoc, czy to fizyczna, czy słowna, nie jest językiem dzieci Bożych – mówił bp Damian Muskus OFM podczas odbywającego się online spotkania z okazji Dnia Judaizmu. - Każdy akt antysemityzmu jest zarazem aktem antychrześcijaństwa, bo podcina święte korzenie, z których wyrastamy – podkreślił.

W spotkaniu, które odbyło się na platformie Zoom, uczestniczyli m.in. Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, rabini Boaz Pash i Avi Baumol, Olga Adamowska oraz bp Robert Chrząszcz, ks. prof. Łukasz Kamykowski, przewodniczącego Rady Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej, a także dr Joanna Barcik, filozof.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Noworoczne spotkanie

2022-01-18 16:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

W Stowarzyszeniu Słowo i Muzyka u Jezuitów w miłej i rodzinnej atmosferze odbyło się noworoczne spotkanie, na którym podsumowano działalność w roku 2021. Najważniejszym wydarzeniem ubiegłego roku był XII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. prof. Teresy Żylis - Gara. Dużym zainteresowaniem, a w związku z tym też i dużą frekwencją cieszyły się koncerty takie jak: „Muzyka z jezuickich misji”, „Zaduszki bluesowe”, „Św. Hildegarda w muzycznym ogrodzie”, „Bukiet najpiękniejszych pieśni” czy koncert patriotyczny „Modlitwa serca silniejsza od słów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję